Közlenmiş kırmızı kapya biber kabuğu pratik şekilde nasıl soyulur?

Merhabalar sevgili ipuçlarım takipçileri. Bir çoğunuz biliyorsunuzdur ama, ben bilmeyenler için, kırmızı biberlerinin kabuklarını soymanın kolay yolunu anlatacağım.Bu yöntem sadece kırmızı biberleri için değildir. Közlenmiş her biber için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Kabuğunu soyaya başlamadan önce biber közleme tarifini anlatsak sanırım daha iyi olacak.İhtiyacımız olacak malzemeler: Kırmızı biber (kapya biber), zeytinyağ, bıçak, fırın tepsisi, pasta fırçası, fırın poşeti, yağlı pişirme kağıdı.

Biber közleme tarifi;

Fırınınızı önceden ısıtın. Biberleri kesim tahtası üzerinde, sap kısmını da keserek diklemesine ikiye bölün. Biberlerin sapını ve çekirdeklerini ayırın. Biberin sapından tutup biraz yukarı kaldırarak kendinize doğru çekmeniz, sapını ve çekirdeklerini biberden ayırmanızı kolaylaştıracaktır. Kalan çekirdekleri de parmaklarınızla alabilir veya ters çevirerek dökülmesini sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde kestiğiniz biberleri, kesilmiş yüzleri alta gelecek şekilde yağladığınız pişirme kağıdı üzerine dizin ve yağlama fırçası ile üzerlerine bir miktar zeytinyağı sürün. Fırın tepsisini ızgaranın 9-10 santim aşağısına yerleştirin. 10 dakika sonra biberlerin kabukları kabarmaya ve rengi koyulaşmaya başlayacaktır. Kabuklar tamamen kabardığında ve yeterli miktarda közlendiğinde biberleri fırından alın.firinda biber kozleme

Kırmızı biber kabuğunu soyma;kirmizi biber kozlanmis kabugunu kolay soyma

  • Maşa yardımıyla biberleri tepsiden alın ve fırın poşetinin içine koyup, poşetin ağzını kapayarak 15-20 dakika bekletin. Bu süre sonunda biberler dokunabileceğiniz ısıya geldiğinde kolay bir biçimde soyulmaya da hazır olacaktır.
  • Ya da; Poşet yerine streç bir folye içine de alabilirsiniz. Ağzını iyice kapatın ve yarım saat kadar bekleyin, çok daha kolay soyulacaktır.
  • Ya da; Evde poşet veya folye bulamadıysan panik yapma başka yollarda var. Közlenmiş biberleri bir tencerenin içine koyup , tencerenin ağzını havlu ile kapatın. Gene yarım saat kadar (biber soğuyana kadar) bekledikten sonra soymaya başlayabilirsin.
  • Ya da; Biberleri kapaklı bir kabın içerisine alıp ağzını kapatın. Soğuyuncaya kadar hava almadan bekletilen biber daha rahat soyulacaktır.

3 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.