Unutmamak için hafıza güçlendirici öneriler

Unutmamak için hafıza güçlendirici öneriler

Birçok kişinin derdi olan çabuk unutmanızı engelleyebilecek bir kaç önerim olacak. Mesela ben telefon numaralarını hatırlamamayı, yabancı dil öğrenirken yeni öğrendiğim kelimeleri ertesi gün unutmayı çok severim:). İşin esprisi bir yana hafızamızdan çok daha iyi verim almak mümkündür. Her şeyde olduğu gibi hafıza güçlendirmede de azim edip, sabır ile çalışmak gerekir.

Nasıl hafızamı güçlendirebilirim?

Fazla alkol tüketiminden kaçınız; Aşırı alkol almak sadece hafızamıza değil, vücut geneline bize zarar verecektir.

Stresten uzak kalın; Günlük yaşamda karşımıza çıkan zorlukların etkisinde kalarak strese mağdur kalmakta hafızayı kötü yönde etkileyecektir. Stresten uzak kalmak için bol temiz havası olan ağaçlık bölgelerde yürüyüşlere çıkın ve kafanızı rahatlatın. Kafanızdaki sorunlardan arındıktan sonra yapacağınız ezberleme işlemlerini daha iyi akılda tutabileceksiniz.

Resimli kayıt; Hafızanıza ekleyeceğiniz verileri bir fotoğraf karesi olarak kayıt ederseniz unutma olasılığınız azalacaktır.

Konsantre olmaya çalışın; Birden çok işi aynı anda yapmaktan kaçının. İki işi aynı anda yaparken beynimiz birden çok parçalara bölünerek veri alımına devam edecektir. Bu verilerin hafızamıza kayıt olma olasılığı çok düşüktür, bu nedenle unutmak istemediğimiz işleri yaparken bir hedefe odaklanın.

Parça parça ezberleyin; Telefon numarası gibi uzun rakamlardan oluşan verileri 2-3 parça halinde bölerek ezberleyin, bu şekilde yapılan ezberleme teknikleri çok etkilidir.

Yabancı kelimede tekrar; ezberlediğiniz kelimeyi gün içerisinde tekrarlayın ve bu işlemi ileriki günlerde de uygulayın. Bir ay bu şekilde arada sırada tekrarlanan kelime hafızanıza kazınacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. emine dedi ki:

    hiç işe yaramadı

    1. Yusuf dedi ki:

      Emine sen nerede oturuyorsun

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder