Eski Kaşar Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Eski Kaşar Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Elinizde bulunan eski kaşar peyniri gelişi güzel değil mutlaka hafif rutubetli olan serin ve eğer mümkünse 5 ila 10 derecede ve karanlık ancak hava alan mekanlarda saklanmalıdır.

Eski kaşar peyniri böyle uygun ortamlarda hem çabuk bir şekilde olgunlaşır hem de kolay kolay bozulmaz.

Ancak artık zamanımızda bu uygun saklama ortamlarını oluşturmak zor olduğundan artık eski kaşar peynirlerini buzdolabında saklarız.

Eski Kaşar Nasıl Muhafaza Edilir?

Eski kaşar peyniri saklanırken asla ama asla buzluk ya da derin dondurucuya koymayın. Onun yerine eski kaşar peynirini saklamak için buzdolabının sebzelik veya daha az soğuk olan bir bölümünde saklanmanız çok daha uygun olacaktır.

Diğer türden olan endüstriyel peynirleri de buzdolabınızın en soğuk olan bölümünde ve mümkünse üst raflarda saklamanız çok daha uygun olacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli husus eski kaşar peynirlerinin asla açıkta bırakılmamasıdır. Açıkta bırakılmış olan eski kaşar peynirleri çok hızlı bir şekilde kurur ve hemen çatlamaya başlar. Bu şekilde çatlamış olan kaşar peynirleri hem lezzetini hem de görsel açıdan güzelliğini çok hızlı bir şekilde kaybedecektir.

Eski kaşar peynirinin kurumasını önleyebilmek için havlu kağıt ile sardığınız eski kaşar peynirini buzdolabı poşetlerine ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak koymanız yeterli olacaktır. Kağıt havlu kaşar peynirinin nemini alacak ve buzdolabı poşeti de peynirin hava ile temasını kesmek sureti ile kaşar peynirinin çok daha uzun bir süre boyunca bozulmaksızın saklanmasını sağlayacaktır.

Eski kaşar peynirinin daha iyi bir şekilde korunmasını sağlamak için ambalaj malzemesine iyice sarın ve kapaklı bir kapta tutarak buzdolabında saklayın. Kaşar peyniri gibi uzun ömürlü olan peynirleri isterseniz sülfürlü bir kağıda sarmak sureti ile çok daha uzun süre boyunca muhafaza edebilirsiniz.

Kaşar peynirinin yapısının ve özelliğinin bozulmaması açısından sadece tüketeceğiniz kadarını kesin ama dilimlere ayırmadan küçük bir kaba alın. Eski kaşar gibi kabuklu olan peynirler saklanırken kabuğu temizlemeden saklayın ve sadece peyniri tüketeceğiniz zaman temizleme işlemini uygulayın.

Kaşar peynirinin lezzetini ve aromasını bozmadan korumak için su ile temas etmemesine dikkat etmeniz gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder