İPUÇLARIM

Döşemelik, Deri, Giysi Ve Kumaştan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Döşemelik, Deri, Giysi Ve Kumaştan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Her zaman karşı karşıya geldiğimiz tükenmez kalem lekelerini çıkarmak için temizleme sıvısı ya da alkol kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda bildiğimiz saç spreyi ile plastikten, deriden veya elinizden mürekkep lekelerini temizlemeniz mümkündür.

Bu tür bir lekeyi temizlemek istiyorsanız o zaman spreyi lekeye direk uygulayın ve hemen ardından ovun ve iyice durulayın.

Saç Spreyi İle Mürekkep Lekesi Çıkartmak

Saç spreyi ile sadece deri, el veya plastikten değil bazen de giysilerinizdeki tükenmez kalem lekelerini dahi çıkartmanız mümkündür. Fakat giysilerinizden tükenmez kalem lekelerini saç spreyi ile çıkarmadan önce muhakkak giysinizin görünmeyen bir yerinde saç spreyini test etmelisiniz.

Saç spreyi ile mürekkep lekelerini çıkartmak için ilk önce lekenin alt tarafına temiz bir bez koyun bu sayede bu temiz bez mürekkebi kendi yüzeyinde toplayacaktır. Ardından spreyi direk olarak lekeli bölgeye püskürtün. Daha sonrada her zamanki gibi temizleme işlemini uygulayın.

33

Aseton İle Mürekkep Lekesi Çıkartmak
Kumaşlarınızdan mürekkep lekelerini çıkartmak için asetat değil aseton kullanınız. Çünkü bazı kumaşlardaki mürekkep lekeleri tamamen yıkanınca kendiliğinden çıkarlar.

Kumaşınızı test etmek için aynı tür kumaşın üzerine aynı mürekkep lekesini uygulayın ve sonra kurutup sanki normal yıkama yapar gibi makineye atın ya da leke kuruduğunda leke çıkarıcı püskürtün ve ön yıkama yapın ve sonra tekrar yıkayın.

Deriden Mürekkep Lekesi Çıkartmak
Deri yüzeyler, giysiler veya kumaşlardan tükenmez kalem mürekkebini çıkartmak için ilk önce lekeli olan kısmı vazelin yardımı ile iyice ovun ve kesinlikle silme ya da durulama yapmadan birkaç boyunca o şekilde bekletin.

Neft Yağı İle Mürekkep Lekesi Çıkartmak
Bazı mürekkep lekelerini neft yağı ile çıkarabilirsiniz. Bu tür bir çalışma yapacaksanız her zaman için katlanmış olan temiz havluların ay da temiz bezlerin üzerinde leke çıkarma çalışmanızı yapın.

Bu işlemi uygulamak için ilk önce lekeli kısmın ters tarafını yayın ve lekeli yüzeyin arka tarafını neft yağı ile iyice silin ya da mürekkep lekesinin yaydığınız beze geçmesini sağlamak için eski bir diş fırçası yardımıyla çok hafif bir şekilde birkaç defa vurun.

Bez lekelenme yaptıkça bezi temizi ile değiştirin. Sonra kumaşınızın dayanabileceği kadar sıcak su ile iyice suda akıtın. Daha sonra kaliteli bir toz deterjan ile 2 başparmağınızın arasında mürekkep lekeli bölgeyi iyice ovun. Son olarak da bolca durulayın ve ardından hemen yıkayın.

Etiketlere Dikkat Edin!
Bazı mürekkepler özel sıvılar ile çıkartılabilirler. Mürekkep lekesi olan yüzeyi temizlemeye başlamadan önce mürekkebin üzerindeki dikkat ve temizlemem işaretlerini dikkate alın çünkü bu uyarılar lekeyi çok daha hızlı çıkarmanızı sağlayacaktır.

murekkep-lekesi-deriden-nasil-cikar_646x340

Halıdan Tükenmez Kalem Lekesi Çıkartmak
Eğer halınızın üzerine tükenmez kalem mürekkebi dökülmüş ise hiç vakit kaybetmeden lekenin üzerine kuru temizleme sıvısı uygulayın ve ardından kesinlikle başka bir şey yapmadan halınızın kurumasını bekleyin.

Halınızın üzerindeki mürekkep lekesi geçene dek aynı işlemleri tekrar tekrar uygulayın. Leke geçtikten sonra halınız iyice kuruyunca halınızı bir güzel süpürün. Fakat eğer halınızın arka tarafı sentetik lastik ya da direk sentetik ise kuru temizleme sıvısı uygulamasında dikkatli olun.

Açık Renk Halıdan Mürekkep Lekesi Çıkartmak
Mürekkep lekesine maruz kalan halınız açık renk bir halı ise limon suyu ile tartar karışımından bir macun hazırlayın ve bu macunu halınızın tüylerine yavaşça sürün. Yaklaşık 1 dakika kadar bu macunu halınızın tüylerinde beklettikten sonra halınızı iyice silin ve kurutun.

murekkep lekesi cikarmakBeyaz Vinil Döşemeliklerden Mürekkep Lekesi Çıkartmak
Beyaz vinil döşemelikleriniz genelde çocuklarınız tarafından tükenmez kalem istilasına uğrarlar. Bu tür lekelerde ister inanın ister inanmayın acil yardım olarak lekenin üzerine hemen tükürmeniz gerekir. Leke eğer taze ise tükürün ve hemen temiz bir bez ile silin.

Eğer leke taze değil ise ve tükürmek için artık çok geç ise o zaman hemen bölgeye gliserin uygulayıp silin. Uyguladığınız gliserin sayesinde lekeyi çok daha kolay çıkartacaksınız.

Gliserini uyguladıktan sonra yarım saat kadar bekleyin ve aşağıdaki talimatların sizin için en uygun olanını ya da hepsini uygulamaya başlayın( Lekenin çıkma durumuna göre değişir.)

Okaliptüs: Okaliptüsü beyaz ve temiz bir bez ile uygulayın.

Aseton: Aseton ile lekeyi çıkartma uygulamasına devam edin.

Hidrojen Peroksit: 5 ml yani 1 çay kaşığı kadar perokside 1 damla kadar bulanık amonyak ekleyin ve lekeye uygulayın.

Döşemeliğinizin kesinlikle göz ile görünmeyen bir yerinde aseton uygulamasını test etmeniz gerekmektedir. Bunun için görünmeyen bölgeye aynı mürekkepten değdirin ve üzerine aseton uygulayın. Hemen çözülen mürekkep lekesini temiz bir kâğıt mendil ya da peçete ile silin.

Bu sayede döşemeliğinizin asetondan ne kadar etkilendiğini anlamış olacaksınız. Eğer aseton döşemede aşırı bir tepkimeye yol açıyor ise o zaman asetonu bırakıp okaliptüs ile ya da ticari bir leke çıkarıcı ile lekeyi temizleyiniz.

Eğer yukarıdaki yöntemlerin hiç biri leke üzerinde işe yaramamış ise kalemdeki mürekkep farklı bir türde mürekkeptir ve artık tek çareniz ticari leke çıkarıcıları leke üzerinde uygulamaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.