Evimi Daha Büyük Nasıl Gösteririm?

Evimi Daha Büyük Nasıl Gösteririm?

Evimi daha büyük nasıl gösteririm demeden önce odanızı nasıl daha büyük göstermeniz gerektiğini düşünmelisiniz.

Odayı olduğundan çok daha büyük ve çok daha geniş göstermek için evdeki tüm eşyaları yenilemenize gerek yok. Onun yerine aşağıdaki basit ve bütçe dostu yöntemleri uygulayarak küçücük odaları bile olduğundan çok daha büyük gösterebilirsiniz.

Evimi Daha Büyük Nasıl Gösteririm?

Odayı Daha Büyük Gösterme Yolları

Küçük bir oda ile uğraşıyorsanız o zaman oda duvarlarını açık bir renge boyamakla işe başlayabilirsiniz. Bu tür küçük odaları mutlaka pembe ya da bej rengine boyamalı ya da çok açık bir renkte çizgili veya dikey çizgiler ve şeritlerle bezeli duvar kâğıdı kullanabilirsiniz. Eğer pembe ya da bej rengini sevmiyorsanız o zaman diğer pastel tonları da tercih edebilirsiniz. Bu tür boyalar ve duvar kâğıtları hem odanın hem daha büyük görünmesini hem de oda tavanının daha yüksek görünmesini sağlar. Ancak duvar kâğıdı üzerindeki özellikle dikkat çeken resimler odanın olduğundan daha da küçük görünmesine neden olur.

Duvar kâğıdı yapıştırırken, duvarlardan bir tanesine diğerlerinden birkaç ton daha açık renkte duvar kâğıdı uygularsanız odayı çok daha büyük gösterebilirsiniz.

Odayı daha geniş göstermek için koridorda bulunan duvarların rengini odanın duvarlarından çok daha koyu bir renge boyayabilirsiniz. Bu sayede koyu renkteki koridordan açık renkteki odaya girildiği zaman oda olduğundan çok daha büyük görünecektir.

Yer döşemeleri içinde hemen hemen aynı usul geçerlidir. Yere uygulanan koyu renkler odanın küçük görünmesine, açık tonlar ise odanın olduğundan çok daha büyük görünmesine neden olacaktır.

Anlaşıldığı üzere hem duvar hem tavan hem de yere uygulanan boyanın rengi odaların küçük ya da büyük görünmesinde oldukça etkilidir.

Ayna Ve Tablolar İle Odayı Genişletin

Küçük odaları çok daha büyük göstermek için en iyi yollardan biri de ayna ya da tablolar ile odaya perspektif kazandırmaktır.

Ancak bu uygulamalar sırasında ne aynanın ne de tabloların aşırı derecede abartılı olmamalarına özen göstermeniz gerekir.

Aynaları odanın içerisinde öyle noktalara koyun ki, aynaya bakan birisi aynanın yansımasında sadece çok güzel eşyaları ya da manzarayı görsün.

Ayna seçerken uzunlamasına ya da oval ayna seçerseniz odanın yüksekliğini de arttırmış olursunuz. Ancak yatay aynalardan seçerseniz odanızı çok daha geniş göstermiş olursunuz.

Spot Lambaları

Özellikle küçük odaları elinizden geldiğince çok ışıklandırmaya çalışın. Bunu sağlıklı bir şekilde sağlayabilmek için spot lambalarından faydalanabilirsiniz. Spot aynalar sayesinde odada hem güzel bir efekt olacak hem de odanız olduğundan çok daha büyük görünecektir.

Eğer spot lamba kullanmak istemiyorsanız o zaman kalın kumaşlı perdeler yerine çok ince kumaş dokulu perdeler kullanarak odaya çok daha fazla ışık girmesini sağlayabilirsiniz.

Çok Küçük Odalar

Eğer odanız çok küçük ise o zaman odanın tavan kısmı için gece mavisi kullanmanız en iyisi olacaktır. Bu sayede tavanın yere yakınlığı kaybolacak ve sanki tavan 2 kat boyunca yükselmiş gibi olacaktır. Bu tür küçük odalarda oda için kullanılan aksesuarlarda mutlaka tavana en yakın bölgelere yerleştirilmelidir.

Dekorasyon malzemelerinizi özellikle uzun ve ince malzemelerden seçtiğiniz taktirde küçücük odanız inanamayacağınız derecede genişleyecektir.

Hol Nasıl Genişletilir?

Bildiğiniz üzere evlerde holler genellikle odalara göre çok daha az ışık alır ve bu yüzden de her zaman için dar görünür.

Ancak holün duvarları açık renklere boyanır ise çok daha geniş bir hava katılabilir.

Eğer holünüzde mobilya var ise bu mobilya holün çok daha dar görünmesine neden olacaktır. Onun yerine isterseniz aynası olan gömme dolaplarda faydalanabilirsiniz. Çünkü her zaman için bir aynanın sağladı yansıma odayı ya da holü çok daha gösterecektir.

Unutmayın hole koyacağınız duvar aynası eğer evin ana kapısını da gösterebilecek bir noktada ise bu holün çok daha şık görünmesini sağlayacaktır.

Mutfak Nasıl Genişletilir?

Eğer dar bir mutfağa sahipseniz ve çok daha geniş görünmesini istiyorsanız mutfağınızı mutlaka açık renklerde dekore etmelisiniz. Mutfak fayanslarınız hem açık renkte hem de parlak olmalıdır. Çünkü koyu renkte olan mobilyalar mutfakların hem daha boğuk hem de daha dar görünmesine neden olur.

Eğer koyu ahşap mobilyaları daha çok seviyorsanız o zaman en azından mutfağınızdaki dolapları yüksek olarak ayarlayın.

Eğer mutfak raflarınızda kapak yok ise ya da dolap kapaklarınız cam ise o zaman bu mutfağınızın daha geniş görünmesi açısından çok daha iyidir.

Eğer çok fazla mutfak malzemeniz yok ise ve raflarınızın da kapakları yok ise o zaman en üstteki raflara çiçekler koyup mutfağınızı da çok daha geniş gösterebilirsiniz.

Banyo Nasıl Genişletilir?

Eğer banyonuz oldukça küçük ise o zaman en iyisi duşa kabin yerleştirmektir. Hem duvar hem de yerler için hem parlak hem de açık renkler kullanmanız da çok faydalı olacaktır. Eğer banyonuz gerçekten çok küçük ise o zaman banyo duvarlarınıza birkaç tane büyük boy ayna asın. Bu sayede banyonuza hem hacim hem de genişlik sağlayabileceksiniz.

Doğru Renkler Nasıl Seçilir?

Bilhassa iç dekorasyon yaparken mutlak suretle doğru olan renkleri seçmelisiniz. Renk seçerken her türlü oynama yapabileceğiniz rengin beyaz rengi olduğunu unutmayın. Eğer duvarınızın ana rengi beyaz ise daima başka renklere çok daha kolay bir şekilde boyanacaktır. Beyaz duvarı olan odalarda mobilyalar ve kumaşlar kendini çok daha belirgin bir şekilde gösterebilir.

Unutmamanız gereken en önemli nokta siyah rengin hiçbir oda için kullanılmamasıdır. Çünkü siyah renk hem odaya kasvet verecek hem de odayı olduğundan çok daha dar ve küçük gösterecektir. Siyah renk bir odada kullanılırken çok doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Odanın tamamı siyah olmamalı ancak yer yer siyah renk ile dekore edilmelidir.

Siyahın aksine çok parlak renklerde doğru bir dekorasyon tercihi değildir. Çünkü çok parlak renkler ile döşenmiş bir odada kişi kendini bir süre sonra yorulmuş ve canı sıkılmış gibi hissedecektir.

Evinizi sürekli olarak yeni malzemeler yardımı ile dekore etmeyi seviyorsanız o zaman dekorasyon malzemelerinizin rengini insanı sakinleştiren renklerden seçmeye çalışın.

Eğer buna bir örnek isterseniz duvar rengi sarı olan bir oda için krem rengi hatta beyaz renkte aksesuarlar kullanabilirsiniz.

Odanızda hem rahatlık hem de sıcaklık hissini ortaya çıkartmak isterseniz o zaman sarı, akaju ya da kırmızı renklerde dekorasyon malzemeleri kullanmalısınız.

Eğer tam aksi bir his yani odada soğuk bir hava estirmek istiyorsanız o zaman viole, mavi ya da yeşil renklerden birini kullanabilirsiniz.

Ancak hem yatak odası hem de oturma odası için en uygun renkler pastel tonlarda olan renklerdir.

Mutfak için hangi rengi seçmeniz gerektiğini merak ediyorsanız o zaman sarı ya da turuncu renklerden şaşmayın deriz. Çünkü bu renkler insana mutluluk veren renklerdir. Sarı ya da turuncu rengi özellikle günün büyük bir bölümünü mutfakta geçiyorsanız mutlaka tercih etmelisiniz. Çünkü bu renkler sayesinde daima enerji dolu olduğunuzu hissedersiniz.

Unutmamanız gereken en önemli kural asla ama asla bir odanın içinde 3 farklı renkten daha fazla renk kullanmamaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder