İPUÇLARIM

Baharatların tadı ve aroması bozulmadan nasıl saklanmalıdır?

Baharatların tadı ve aroması bozulmadan nasıl saklanmalıdır?

Dünyada yüzlerce çeşidi bulunan baharatlar kolay kolay bozulmazlar, ama zaman içerisinde ağızda bıraktıkları nefis lezzeti azalır. Baharatın aroması bozulmadan daha uzun süre saklamanın yolunu biliyor musunuz?

Baharatın tadını veren taneciklerin öğütme işlemi sırasında çıkardığı yağlardır. Öncelikle tavsiyem baharatı evde kendiniz öğütün. Toz halinde öğütülüp satılan baharatların rafta bekleme sürelerine bağlı olarak tadında değişiklikle oluşacağı unutulmamalıdır.

Baharat alabileceğiniz aktar veya süper marketlerin raflarında uzun süre bozulmadan bekleyen baharatın ne kadar zamandır beklediğini bilmediğiniz için baharata tat veren yağ etkisini kaybedip tadında değişiklik oluşturacaktır.

Baharatların tadını nasıl korumalıyız?

  • Baharatları saklayacağınız kapların hava ile temas etmeyen kaplardan seçiniz. Cam kavanoz veya hava geçirmeyen baharatlıklar da saklamak çok uygundur.
  • Yemek yapma sırasında baharat kaplarınızı ocaktan uzak tutunuz. Nem ve sıcaklık baharatların tadının bozulmasını kolaylaştırmaktadır. Işık ve ısıdan uzak tutulan ve oldukça sıkı kapatılmış kaplarda tutulan baharatlar daha uzun ömürlü olmakta.
  • Baharatları soba veya radyatör gibi ısıtıcılara yakın yerlerde saklamayın. Unutmayın sıcaklık baharatın ömrünü azaltacaktır.
  • Baharatın aroma kokusunu hiç alamıyorsanız bozulduğu anlamına gelir baharatı yemeklerinizde kesinlikle kullanmayın.
  • Taze otları ve baharatları deepfriz’de buz küpleri içinde dondurarak ya da kilitli poşetlere koyarak, haftalarca taze koruyabilirsiniz. Ayrıca tarihini üzerine yazarak baharat ve otları 1 yıl süresince tadını bozmadan koruyabilirsiniz.
  • Özellikle yaz aylarında sıcaktan etkilenecek acı kırmızı toz biber gibi baharatları buz dolaplarında muhafaza ediniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.