Evin İçindeki Rutubet Nasıl Önlenir ?

Rutubet oluşumu eşyaların çürümesine neden olduğunu gibi sağlığımızı da kötü etkiler. Rutubet romatizma ya da alerji gibi birçok sağlık sorununun doğmasına neden olur. Peki rutubet nasıl önlenir? Cevabı ne yazık ki o kadar kolay değil. Öncelikle evinizi iyi tanımanız gerekiyor. Evin rutubet yalıtımı iyi olması gerekir. Rutubet oluşumu önlemek için evin dış cephe kaplamasından tutun su yalıtımı, su tesisatı gibi her şeye dikkat edilmeli. Ev tadilatı dışında rutubet önleyici boya, nem alıcı tablet gibi rutubet önleyici cihazlarda kullanılabilir. Gelin öncelikle rutubeti tanıyalım!

Rutubet neden olur?

Nem olarak da adlandırabileceğimiz rutubet, hayvan, insan yada evdeki bitkilerin terlemesi sonucu meydana gelebileceği gibi, suyla yapılan günlük işler sonucu da meydana gelebilir. Ancak evde sorun oluşturacak kadar büyük hale gelen nem, genel olarak evin düzgün yalıtılmaması sonucu ortaya çıkar. Ayrıca ısı farklılıkları da nemin oluşmasına ön ayak olur. Mesela sobalı evlerde, sobanın yandığı oda kuru ve temiz, ısının gitmedi odalar ise nemli “ıslak” olur. Bir odada soba yanar ve diğerinde yanmaz ise rutubete sebebiyet verir.

Evin inşası sırasında, duvar ile pencere arasında ufak bir boşluk kalır. Oluşan bu boşluk farklı yöntemlerle kapatılabilir. Mesela, silikon kullanarak bu boşluğu doldurmak oldukça akıllı olur. Silikon harici yöntemlerde kullanılabilir. Eğer ki bu boşluk kapatma işlemi hatalı ve özensiz yapılırsa duvar ile pencere arasında kalan boşluktan su sızar. Böyle olması durumunda ilerleyen zamanlarda pencere altında bir takım küflenme ve camda buğulanma olur.

Genel olarak rutubet nemin yüksek olduğu kesimlerde meydana gelir. Ülkemizde Karadeniz’in sahil kesimi, İstanbul, Trakya bölgesi, Kütahya ve çevresi nemin en yüksek olduğu yerlerdir. Buralarda nem oranı %100’e kadar çıkabilmektedir. Ben şahsen Yalova’da oturuyorum ve burada nem hiç ama hiç aşağı düşmez. Bahar aylarında %90 oranında nem olur. Tabii bu da rutubete sebebiyet veriyor. En az nemin yani rutubetin olacağı illere göz atacak olursak, Güney Doğu Anadolu bölgesinin tamamı, Doğu Anadolu bölgesi, Kayseri, Niğde, Yozgat, Sivas ve çevresi nemin en düşük olduğu yerlerdir. Unutmayın, aşırı nem %70 sonrası başlar. Yüzde 70 ve üzerine aşırı nemli olarak kabul edilir.

Evin Rutubetli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Rutubet bilhassa çok bir uzun süre boyunca kapalı kalan mekanlarda çürük meyve kokusuna benzer kesif bir koku yaratır. Bu meydana gelen kötü kokudan en çok da dolap içleri nasibini alır. Bu kötü kokunun dışında ayrıca duvar köşelerinde ve özellikle pencere diplerinde küflenme meydana gelebilir. Bilhassa yağmurlu havalarda en çok duvarlar nemlenir ve eşitli su damlaları şeklinde meydana gelen nem duvarlardan akabilir.

rutubetten oluşan çatlaklar, duvardaki çatlak resmi

Özellikle yeni eve taşınmak isteyenler için en büyük sorun bilhassa yaz zamanında rutubetin kendini çok daha az bir şekilde belli etmesidir. Bu durumda bir kat boya ile bile rutubet yani nem izleri kapatılabildiği için pek çok kiracı ya da yeni ev sahibi adayının gözünden bu önemli sorun kaçabilir. Bu yüzden de özellikle yeni bir eve taşınırken eğer bina eski bir bina ise bu durumun araştırılması en iyisi olacaktır. Bunun için mutlaka diğer apartman sakinleri ile konuşulmalı ve böyle bir durumun söz konusu olup olmadığı araştırılabiliniz. Genelde bir dairede nem sorunu var ise bu aslında diğer dairelerde de nem olduğu anlamına gelir.

Taşınmak istediğiniz evde banyo veya mutfak ya da giysi dolabı gibi benzeri dolaplar var ise mutlaka iç kısımlarını kontrol edin.

Bilhassa sinmiş kokulara dikkat edin ve dolap arkalarında hasar olup olmadığını kontrol edin. Yeni bir ev alırken veya yeni bir eve taşınırken tüm bunların yanı sıra çatı ve dış cephe bakımı hakkında da sorular sormanız gereklidir. Bu durumları yönetici ile konuşun ve evin en son olarak ne zaman onarım gördüğünü ayrıca evin izolasyonu olup olmadığını sorun.

Unutmayın özellikle evlerin kuzey tarafa bakan kısımları çok daha fazla bir şekilde soğuğa maruz kalır. Bu yüzden mutlaka evin kuzey cephesini sorun, hem dışarıdan hem de içeriden duvarları inceleyin.

Rutubetli ev her zaman kokar. En iyi buradan anlayabilirsiniz. Evin kıyı köşelerini gidip koklayın. Çürük meyve tarzı bir koku varsa bu nemdir. Bunun yanı sıra duvarda küflenme görülür ve duvarlar akar. Liste halinde rutubetli olup olmadığını nasıl anlayacağınızı söyleyecek olursak:

 • Evde acı bir koku oluşur. Duvarlardan anlayabilirsiniz.
 • Yağmurlu havalarda duvarlar ıslanır.
 • Pencere kenarları kararır, küflenir.
 • Duvarlar küflenir.
 • Duvarın boyası dökülür.
 • Duvarlar olması gerekenden daha soğuktur.

nem temizleme rutubet kokusu duvardaki yeşil nemden kurtulma

Rutubeti engellemek için bunlara dikkat edin

 • Evin içerisinde, özellikle kış aylarda çamaşır kurutmayın. Evin içerisinde kurutulan çamaşır, ortamın su buharını daha çok arttıracaktır.
 • Evinizde gereğinden fazla bitki bulundurmayın. Bitkiler nefes aldıkça ortamın nemi yükselir.
 • Evinizi sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin.
 • Nem alıcı cihazlar edinebilirsiniz ancak kişisel tecrübem olmadığı için “tavsiye ediyorum” diyemem.
 • Evinizin boyası yapılırken anti-küf boyaları (nem giderici boya) tercih edin.
 • Evinizin ısıtma tesisatını gözden geçirin.
 • Su tesisatını kontrol edin. Su damlatan boru duvarı ıslandırıp rutubet oluşturur.
 • Binanın duvarlarına yalıtım yapın / yaptırın. Dış cephe kaplama yok ise yaptırmayı düşünün.
 • Eşyaları (dolap, koltuk, vitrin vs..) duvara yapıştırmayın. Vitrin gibi eşyaları sabitlemeniz gerektiği için bir şey diyemeyiz ancak koltuk, kanepe tarzı mobilyaları duvara yapıştırmayın. Ahşap mobilya bakımı adlı yazımıza da göz atarsanız mobilya bakımı hakkında bir çok bilgiye ulaşabilirsin.

Nem Neden Olur?

Su buharı insanların ya da hayvanların ya da bitkilerin nefes alma ya da terlemesinden, duş yapma, çamaşır yıkama ya da yemek yapma gibi benzeri günlük aktiviteleri nedeniyle de meydana gelebilir. Bunlara rağmen özellikle evlerde bir sorun olarak görülebilecek derecede rutubetin oluşmasının ana nedeni genelde evlerin iyi yalıtılmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Duvarlar dışarıda oluşan soğuğu ya da yağmuru ya da başka bir yerden gelen suyu çeker ve evdeki sıcaklığın da etkisi ile daha çok daha fazla su buharı başka bir değiş ile rutubet yani nem oluşmaya başlar. Bunların da dışında evlerde kullanılan ısıtma kaynağının özelliklerine bağlı olarak da ev içerisinde oluşan ısı farklılıkları da rutubete yani neme neden olabilir.

Örnek olarak bir oda içerisinde soba yanıyor ise ve diğer bir oda hiç ısıtılmıyor ise böyle bir durum ev içerisinde ısı farklılığına ve elbette dolayısı ile soğuk ve sıcak havanın birbirleri ile karşılaşıp su buharı oluşturmasına sebep olur. Veya doğalgaz tesisatında meydana gelen bir sorun sebebi ile bir oda çok fazla derecede ısınırken diğer odalar ısınmıyor olabilir.

Rutubet önleyici boyalar

Rutubet önleyici boyalar, duvardan gelen nemi ve rutubeti bloke eder, küf ve bakteri üremesini engeller. Piyasada birbirinden ünlü ve kaliteli nem önleyici boya üreten firmalar var. Sizde kendi bütçenize uygun olanı seçip rutubetten kurtulabilirsiniz. Gitti gidiyor gibi ünlü online alışveriş sitelerinden çeşitlere bakıp istediğinizi seçebilirsiniz. Rutubet giderici boya çeşitlerine bakmak için tıklayın.

evdeki rutubeti nemi nasıl yok ederim. Rutubet kokusu

Benim size tavsiyem dyo firmasının ürettiği Dyo nem rutubet giderici boyasıdır. Dyo nem 2,5 litferi 70 TL civarında bir fiyatla alabilirsiniz. Dyonem, formülündeki ısı kaybını engelleyen mikro cam bilyeler sayesinde mutfak ve banyolarda rutubeti önleyen bir boyadır.

Lekeli ve isli yüzeylere özel geliştirilen iç cephe boyası Dyotek, duvarlarınızı yenilerken lekelerin tekrar yüzeye çıkmasını engelliyor. Boya ile kapanmayan duman, is, yağ ve mürekkep gibi zor lekeler için tercih edilebilecek Dyotek, nemli ortamlarda da kullanılabiliyor ve zamanla sararma yapmadan beyazlığını koruyor.

Rutubet Kokusundan Kurtulmak

 1. Hem sürekli oturulan odanın hem de tüm evin düzenli olarak havalandırılması şarttır. Özellikle sadece pencere açarak değil kapıları da açarak tüm evin aşağıdan yukarıya havalandırıldığından emin olun.
 2. Yazın tüm odaları sürekli olarak havalandırın bilhassa ev içinde cereyan yaptırdığınızdan emin olun.
 3. Kış aylarında ısısını az tuttuğunuz odaların kapılarını kapalı tutun.
 4. Kışın kalorifer peteklerinin önlerini perde ya da mobilyalar ile kapalı tutmayın.
 5. Ev içerisinde ateş yakılan odalarda yani şömine bulunan odalarda yanma havası düzenli olarak yenilenmelidir. Bu yenilenme birden daha fazla odalardaki kapıların açılıp oda havalarının birbirleri ile birleştirilmesi ile yapılır.
 6. Kışın ev ısıtılırken bir taraftan da evin havasının temizliğinin sağlanması için ev havalandırılmalı ve hava sürkülesinin sağlandığından emin olunmalıdır.
 7. Duvarlarda oluşan küf lekelerini gidermek için çamaşır suyuna iyice bastırılmış nemli bir bez ile küf lekelerini duvardan çıkartın. Daha sonra soğuk suda iyice ıslatılmış başka temiz bir bez ile duvarlardaki küf lekelerinin üzerinden bir defa daha geçin. Son olarak odayı sabahtan akşama kadar mümkünse 12 saat boyunca havalandırın. Küf lekesini çamaşır suyu ile temizlediğiniz odaya birkaç gün boyunca bebek ya da çocukları sokmayın.

Rutubeti önlemek için havalandırma şart

Bodrum: Bodrum katları ya da villalarda bulunan bodrumlar bilhassa toz, is, nem ve kötü kokular ile doludur. Bodrum katlarındaki havalandırma geri kazanımlı fanlar veya vantilatörler ile yapılmalıdır.

Bodrum Girişi: Bodrum girişlerinde en çok nem sorunu yaşanır. Nemin yoğun olduğu bu yerlerde genelde böcek ve çürüme sorunu fazladır. Bu mekânları kanallı bir vantilatör ile havalandırmanız gerekir.

Yaşam Alanları: Yaşam alanlarında en çok duman, toz ve is sorunu yaşanır. Bilhassa yatak odaları uyku saatleri süresince kaliteli bir iç havalandırma için uygun bir dış havalandırma ister. Bunun için pencereden gelen hava ya da enerji geri kazanımlı vantilatörler kullanılabilir.

Banyo: Banyolarda en çok kötü koku ve nem sorunu yaşanır. Özellikle çürüme ve küfü engellemek için banyo fanına ya da enerji geri kazanımlı vantilatörlere ihtiyaç vardır.

Mutfak: Toz, is, nem ve kötü kokuların ev içinde en çok bulunduğu yer mutfaktır. Çünkü ev ve insanlar tarafından kaynaklanan kirleticiler bu sorunlara neden olurlar. Yemek yapmak ya da kimyasal temizlik ürünlerini mutfakta kullanmak bu kirleticilerin başındadır. Bu yüzden evin özellikle mutfak bölümünde havalandırma yaz ve kış aylarında ara verilmeden sürekli olarak yapılmalıdır.

Havalandırmayı isterseniz bir pencere ya da kapıyı açarak yapabilir isterseniz de bir fan yardımı ile yapabilirsiniz. İsterseniz de aşağı çekişli bir fan veya davlumbaz ile hem nemi atabilir hem de yemek ve ısı kokularından kurtulabilirsiniz.

Çatı Katı: Çatı katlarında ya da tavan aralarında nem ve ısı sorunu çok fazla bulunur. Çatı katının aşırı bir şekilde ısınıyor ise bu mutlaka faturalarınıza da yansımıştır ayrıca bu durum çatının ömrünü de kısaltacaktır.

Bilhassa soğuk havalarda az havalandırılmış olan bir çatı katı ya da tavan arasında meydana gelen nem binada yapısal hasarlara neden olur. Bu sorunların önüne geçmek için büyükçe bir fan ya da ev tipi vantilatörler kullanılabilir.

39 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.