Evin İçindeki Rutubet Nasıl Önlenir ?

Evin İçindeki Rutubet Nasıl Önlenir ?

Rutubet oluşumu eşyaların çürümesine neden olduğunu gibi sağlığımızı da kötü etkiler. Rutubet romatizma ya da alerji gibi birçok sağlık sorununun doğmasına neden olur. Peki rutubet nasıl önlenir? Cevabı ne yazık ki o kadar kolay değil. Öncelikle evinizi iyi tanımanız gerekiyor. Evin rutubet yalıtımı iyi olması gerekir. Rutubet oluşumu önlemek için evin dış cephe kaplamasından tutun su yalıtımı, su tesisatı gibi her şeye dikkat edilmeli. Ev tadilatı dışında rutubet önleyici boya, nem alıcı tablet gibi rutubet önleyici cihazlarda kullanılabilir. Gelin öncelikle rutubeti tanıyalım!

Rutubet neden olur?

Nem olarak da adlandırabileceğimiz rutubet, hayvan, insan yada evdeki bitkilerin terlemesi sonucu meydana gelebileceği gibi, suyla yapılan günlük işler sonucu da meydana gelebilir. Ancak evde sorun oluşturacak kadar büyük hale gelen nem, genel olarak evin düzgün yalıtılmaması sonucu ortaya çıkar. Ayrıca ısı farklılıkları da nemin oluşmasına ön ayak olur. Mesela sobalı evlerde, sobanın yandığı oda kuru ve temiz, ısının gitmedi odalar ise nemli “ıslak” olur. Bir odada soba yanar ve diğerinde yanmaz ise rutubete sebebiyet verir.

Evin inşası sırasında, duvar ile pencere arasında ufak bir boşluk kalır. Oluşan bu boşluk farklı yöntemlerle kapatılabilir. Mesela, silikon kullanarak bu boşluğu doldurmak oldukça akıllı olur. Silikon harici yöntemlerde kullanılabilir. Eğer ki bu boşluk kapatma işlemi hatalı ve özensiz yapılırsa duvar ile pencere arasında kalan boşluktan su sızar. Böyle olması durumunda ilerleyen zamanlarda pencere altında bir takım küflenme ve camda buğulanma olur.

Genel olarak rutubet nemin yüksek olduğu kesimlerde meydana gelir. Ülkemizde Karadeniz’in sahil kesimi, İstanbul, Trakya bölgesi, Kütahya ve çevresi nemin en yüksek olduğu yerlerdir. Buralarda nem oranı %100’e kadar çıkabilmektedir. Ben şahsen Yalova’da oturuyorum ve burada nem hiç ama hiç aşağı düşmez. Bahar aylarında %90 oranında nem olur. Tabii bu da rutubete sebebiyet veriyor. En az nemin yani rutubetin olacağı illere göz atacak olursak, Güney Doğu Anadolu bölgesinin tamamı, Doğu Anadolu bölgesi, Kayseri, Niğde, Yozgat, Sivas ve çevresi nemin en düşük olduğu yerlerdir. Unutmayın, aşırı nem %70 sonrası başlar. Yüzde 70 ve üzerine aşırı nemli olarak kabul edilir.

Evin Rutubetli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Rutubet bilhassa çok bir uzun süre boyunca kapalı kalan mekanlarda çürük meyve kokusuna benzer kesif bir koku yaratır. Bu meydana gelen kötü kokudan en çok da dolap içleri nasibini alır. Bu kötü kokunun dışında ayrıca duvar köşelerinde ve özellikle pencere diplerinde küflenme meydana gelebilir. Bilhassa yağmurlu havalarda en çok duvarlar nemlenir ve eşitli su damlaları şeklinde meydana gelen nem duvarlardan akabilir.

rutubetten oluşan çatlaklar, duvardaki çatlak resmi

Özellikle yeni eve taşınmak isteyenler için en büyük sorun bilhassa yaz zamanında rutubetin kendini çok daha az bir şekilde belli etmesidir. Bu durumda bir kat boya ile bile rutubet yani nem izleri kapatılabildiği için pek çok kiracı ya da yeni ev sahibi adayının gözünden bu önemli sorun kaçabilir. Bu yüzden de özellikle yeni bir eve taşınırken eğer bina eski bir bina ise bu durumun araştırılması en iyisi olacaktır. Bunun için mutlaka diğer apartman sakinleri ile konuşulmalı ve böyle bir durumun söz konusu olup olmadığı araştırılabiliniz. Genelde bir dairede nem sorunu var ise bu aslında diğer dairelerde de nem olduğu anlamına gelir.

Taşınmak istediğiniz evde banyo veya mutfak ya da giysi dolabı gibi benzeri dolaplar var ise mutlaka iç kısımlarını kontrol edin.

Bilhassa sinmiş kokulara dikkat edin ve dolap arkalarında hasar olup olmadığını kontrol edin. Yeni bir ev alırken veya yeni bir eve taşınırken tüm bunların yanı sıra çatı ve dış cephe bakımı hakkında da sorular sormanız gereklidir. Bu durumları yönetici ile konuşun ve evin en son olarak ne zaman onarım gördüğünü ayrıca evin izolasyonu olup olmadığını sorun.

Unutmayın özellikle evlerin kuzey tarafa bakan kısımları çok daha fazla bir şekilde soğuğa maruz kalır. Bu yüzden mutlaka evin kuzey cephesini sorun, hem dışarıdan hem de içeriden duvarları inceleyin.

Rutubetli ev her zaman kokar. En iyi buradan anlayabilirsiniz. Evin kıyı köşelerini gidip koklayın. Çürük meyve tarzı bir koku varsa bu nemdir. Bunun yanı sıra duvarda küflenme görülür ve duvarlar akar. Liste halinde rutubetli olup olmadığını nasıl anlayacağınızı söyleyecek olursak:

 • Evde acı bir koku oluşur. Duvarlardan anlayabilirsiniz.
 • Yağmurlu havalarda duvarlar ıslanır.
 • Pencere kenarları kararır, küflenir.
 • Duvarlar küflenir.
 • Duvarın boyası dökülür.
 • Duvarlar olması gerekenden daha soğuktur.

nem temizleme rutubet kokusu duvardaki yeşil nemden kurtulma

Rutubeti engellemek için bunlara dikkat edin

 • Evin içerisinde, özellikle kış aylarda çamaşır kurutmayın. Evin içerisinde kurutulan çamaşır, ortamın su buharını daha çok arttıracaktır.
 • Evinizde gereğinden fazla bitki bulundurmayın. Bitkiler nefes aldıkça ortamın nemi yükselir.
 • Evinizi sık sık havalandırmayı ihmal etmeyin.
 • Nem alıcı cihazlar edinebilirsiniz ancak kişisel tecrübem olmadığı için “tavsiye ediyorum” diyemem.
 • Evinizin boyası yapılırken anti-küf boyaları (nem giderici boya) tercih edin.
 • Evinizin ısıtma tesisatını gözden geçirin.
 • Su tesisatını kontrol edin. Su damlatan boru duvarı ıslandırıp rutubet oluşturur.
 • Binanın duvarlarına yalıtım yapın / yaptırın. Dış cephe kaplama yok ise yaptırmayı düşünün.
 • Eşyaları (dolap, koltuk, vitrin vs..) duvara yapıştırmayın. Vitrin gibi eşyaları sabitlemeniz gerektiği için bir şey diyemeyiz ancak koltuk, kanepe tarzı mobilyaları duvara yapıştırmayın. Ahşap mobilya bakımı adlı yazımıza da göz atarsanız mobilya bakımı hakkında bir çok bilgiye ulaşabilirsin.

Nem Neden Olur?

Su buharı insanların ya da hayvanların ya da bitkilerin nefes alma ya da terlemesinden, duş yapma, çamaşır yıkama ya da yemek yapma gibi benzeri günlük aktiviteleri nedeniyle de meydana gelebilir. Bunlara rağmen özellikle evlerde bir sorun olarak görülebilecek derecede rutubetin oluşmasının ana nedeni genelde evlerin iyi yalıtılmamış olmasından kaynaklanmaktadır.

Duvarlar dışarıda oluşan soğuğu ya da yağmuru ya da başka bir yerden gelen suyu çeker ve evdeki sıcaklığın da etkisi ile daha çok daha fazla su buharı başka bir değiş ile rutubet yani nem oluşmaya başlar. Bunların da dışında evlerde kullanılan ısıtma kaynağının özelliklerine bağlı olarak da ev içerisinde oluşan ısı farklılıkları da rutubete yani neme neden olabilir.

Örnek olarak bir oda içerisinde soba yanıyor ise ve diğer bir oda hiç ısıtılmıyor ise böyle bir durum ev içerisinde ısı farklılığına ve elbette dolayısı ile soğuk ve sıcak havanın birbirleri ile karşılaşıp su buharı oluşturmasına sebep olur. Veya doğalgaz tesisatında meydana gelen bir sorun sebebi ile bir oda çok fazla derecede ısınırken diğer odalar ısınmıyor olabilir.

Rutubet önleyici boyalar

Rutubet önleyici boyalar, duvardan gelen nemi ve rutubeti bloke eder, küf ve bakteri üremesini engeller. Piyasada birbirinden ünlü ve kaliteli nem önleyici boya üreten firmalar var. Sizde kendi bütçenize uygun olanı seçip rutubetten kurtulabilirsiniz. Gitti gidiyor gibi ünlü online alışveriş sitelerinden çeşitlere bakıp istediğinizi seçebilirsiniz. Rutubet giderici boya çeşitlerine bakmak için tıklayın.

evdeki rutubeti nemi nasıl yok ederim. Rutubet kokusu

Benim size tavsiyem dyo firmasının ürettiği Dyo nem rutubet giderici boyasıdır. Dyo nem 2,5 litferi 70 TL civarında bir fiyatla alabilirsiniz. Dyonem, formülündeki ısı kaybını engelleyen mikro cam bilyeler sayesinde mutfak ve banyolarda rutubeti önleyen bir boyadır.

Lekeli ve isli yüzeylere özel geliştirilen iç cephe boyası Dyotek, duvarlarınızı yenilerken lekelerin tekrar yüzeye çıkmasını engelliyor. Boya ile kapanmayan duman, is, yağ ve mürekkep gibi zor lekeler için tercih edilebilecek Dyotek, nemli ortamlarda da kullanılabiliyor ve zamanla sararma yapmadan beyazlığını koruyor.

Rutubet Kokusundan Kurtulmak

 1. Hem sürekli oturulan odanın hem de tüm evin düzenli olarak havalandırılması şarttır. Özellikle sadece pencere açarak değil kapıları da açarak tüm evin aşağıdan yukarıya havalandırıldığından emin olun.
 2. Yazın tüm odaları sürekli olarak havalandırın bilhassa ev içinde cereyan yaptırdığınızdan emin olun.
 3. Kış aylarında ısısını az tuttuğunuz odaların kapılarını kapalı tutun.
 4. Kışın kalorifer peteklerinin önlerini perde ya da mobilyalar ile kapalı tutmayın.
 5. Ev içerisinde ateş yakılan odalarda yani şömine bulunan odalarda yanma havası düzenli olarak yenilenmelidir. Bu yenilenme birden daha fazla odalardaki kapıların açılıp oda havalarının birbirleri ile birleştirilmesi ile yapılır.
 6. Kışın ev ısıtılırken bir taraftan da evin havasının temizliğinin sağlanması için ev havalandırılmalı ve hava sürkülesinin sağlandığından emin olunmalıdır.
 7. Duvarlarda oluşan küf lekelerini gidermek için çamaşır suyuna iyice bastırılmış nemli bir bez ile küf lekelerini duvardan çıkartın. Daha sonra soğuk suda iyice ıslatılmış başka temiz bir bez ile duvarlardaki küf lekelerinin üzerinden bir defa daha geçin. Son olarak odayı sabahtan akşama kadar mümkünse 12 saat boyunca havalandırın. Küf lekesini çamaşır suyu ile temizlediğiniz odaya birkaç gün boyunca bebek ya da çocukları sokmayın.

Rutubeti önlemek için havalandırma şart

Bodrum: Bodrum katları ya da villalarda bulunan bodrumlar bilhassa toz, is, nem ve kötü kokular ile doludur. Bodrum katlarındaki havalandırma geri kazanımlı fanlar veya vantilatörler ile yapılmalıdır.

Bodrum Girişi: Bodrum girişlerinde en çok nem sorunu yaşanır. Nemin yoğun olduğu bu yerlerde genelde böcek ve çürüme sorunu fazladır. Bu mekânları kanallı bir vantilatör ile havalandırmanız gerekir.

Yaşam Alanları: Yaşam alanlarında en çok duman, toz ve is sorunu yaşanır. Bilhassa yatak odaları uyku saatleri süresince kaliteli bir iç havalandırma için uygun bir dış havalandırma ister. Bunun için pencereden gelen hava ya da enerji geri kazanımlı vantilatörler kullanılabilir.

Banyo: Banyolarda en çok kötü koku ve nem sorunu yaşanır. Özellikle çürüme ve küfü engellemek için banyo fanına ya da enerji geri kazanımlı vantilatörlere ihtiyaç vardır.

Mutfak: Toz, is, nem ve kötü kokuların ev içinde en çok bulunduğu yer mutfaktır. Çünkü ev ve insanlar tarafından kaynaklanan kirleticiler bu sorunlara neden olurlar. Yemek yapmak ya da kimyasal temizlik ürünlerini mutfakta kullanmak bu kirleticilerin başındadır. Bu yüzden evin özellikle mutfak bölümünde havalandırma yaz ve kış aylarında ara verilmeden sürekli olarak yapılmalıdır.

Havalandırmayı isterseniz bir pencere ya da kapıyı açarak yapabilir isterseniz de bir fan yardımı ile yapabilirsiniz. İsterseniz de aşağı çekişli bir fan veya davlumbaz ile hem nemi atabilir hem de yemek ve ısı kokularından kurtulabilirsiniz.

Çatı Katı: Çatı katlarında ya da tavan aralarında nem ve ısı sorunu çok fazla bulunur. Çatı katının aşırı bir şekilde ısınıyor ise bu mutlaka faturalarınıza da yansımıştır ayrıca bu durum çatının ömrünü de kısaltacaktır.

Bilhassa soğuk havalarda az havalandırılmış olan bir çatı katı ya da tavan arasında meydana gelen nem binada yapısal hasarlara neden olur. Bu sorunların önüne geçmek için büyükçe bir fan ya da ev tipi vantilatörler kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 41 YORUM
 1. Gamze dedi ki:

  Biz yeni eve taşındık . Kirada oturuyoruz . Evin duvarlarının alt kenarlarında siyah siyah bi şey var . Sanırım küflenmiş . Bi de bi koku var antire ve banyo da daha çok duyuluyor koku . Yatak odasında da boru kenarında nem oluşmuş . Ev sahibimiz bugün oturmaya geldiğinde ev tuhaf bi şey kokuyor dedi . Kıyafetleriniz eşyalarınız rutubetli mi dedi . Evleri her gün havalandırın dedi . Ama biz zaten evleri her gün havalandırıyoruz . Eşyalarımız ve kıyafetlerimiz rutubetli değil . Bunları aynen söyledik ama benim ev önceden rutubetli değil dedi . Bu ev kesinlikle rutubetli . Sizce ne yapabiliriz . Lütfen öneri verir misiniz ?

 2. sümeyyw dedi ki:

  merhaba 3 yıllık evimiz bi umutla sıfır aldığımız 3 katlı binanın 3. katındayız ve tavana bağlı köşelerde kararalar var banyo tuvalet sürekli fayanslar ıslak havalandırmalar açık duvarlarımdan sürekli nemlenme var ve damla damla yerlerimde ıslanıyor camlar da öyle sürekli camlarımda buğulu ve camlarımın önü şu dolu oluyor neden böyle ki ve ne yapmam lazım acaba yardımcı olurmusunuz lütfen ..??

  1. Recep Tayyip dedi ki:

   evinde rutubet olanlar arayabilir yardımcı olurum kesin çözüm bizde 05393148465

 3. Aysel dedi ki:

  Merhaba evde bir kişi bile kalsa duvarlar terleyip akmaya başlıyor koku ve küf meydana geliyor sürekli havalandırıp siliyorum ama hiç geçmiyor kombi yakmaya başladığımızda bu sorun fa başlıyor evim kira çok dikkat ediyorum ama ev sahibim eve bakmadığımızi düşünecek kafayı yiyecegim odaların kapısını açıp yatıyoruz o zaman biraz daha az oluyor ama eve girdiğimde koku oluyor ne yapmalıyım. ?

 4. murat demircan dedi ki:

  merhaba, müstakil bir evde oturmaktayım ve bu rutubetle baş etmek için denemediğim yöntem kalmadı. binlerce lira harcadım. en sonunda bu rutubet sorunundan aquapol cihazıyla kurtuldum. firma ömür boyu garanti veriyor. geliyorlar ölçüyorlar biçiyorlar ve cihazı en uygun yere asıyorlar. işin ilginç tarafı cihaz topraktan aldığı elektrikle çalışıyor. yani herhangi bir enerji sarfiyatı yok. benim gibi müstakil bir evde yaşıyorsanız bence bir araştırın derim.

  1. Ismail dedi ki:

   Fiyat ne kadar acaba

 5. sevda dedi ki:

  duvardaki rutubet geçermi.

 6. Banu dedi ki:

  Evimizin her tarafı açık güneş gören kaloriferli oldukça ısınan yeni binadir.iki yıldır oturuyoruz yüzde yüz rutubet var nedenini bilemedigimiz artık nefes almakta zorlaniyoruz kıyafetler ayakkabılar herseyim küf oldu dahası iki küçük bebeğim var bu havayı soluduklari için üzülüyorum evi satmayı düşünüyorum duvarlarimizda kabarma yok alçı duvar köşelerinde kabarma var camlarimiz pimapen ama buhar su olup akıyor diğer dairelerde hiç bir sıkıntı yokken bizde var üst katimizi su bastı onunla alakali duvarların içinde su olabilirmi diye düşünüyoruz ama kabarma yok getirmedigimiz usta kalmadı kimse bi care bulamıyor gerçekten zor durumdayiz zz

  1. Ferhat dedi ki:

   Binanın su tesisatında sorun olabilir, sizin katınızdaki su boruları su sızdırıyor ise bu şekilde bir sonuç çıkabilir. Kontrol ettirebilirsiniz su tesisatını

   1. zafer dedi ki:

    dışarıdan duvar boyası özelliğini yitirmiş olabilir,böyle bir durum varsa dış cephe boya yapılmalı.dışta boya da bir problem yoksa içeride hava sürkülasyonu yoktur.mutfakta havalandırma açık değildir.azda olsa dışarıdan hava girmeli .yemek yapılırken aspiratör kışın açılmalı.kışın içeride çamaşır kurutulmamalı.çamaşır kururken ortalama 2 litre su ev içinde dolaşır, soğuk duvarla karşılaştığında seller sular gider.bunlar da yok deniliyorsa o zaman içten dışarıya bakan duvarlara özellikle nem oluşan duvara tavanda da bu durum oluşuyorsa straforla mantolama kesin sorunu çözer. yok ben bunu yapmamam diyorsanız neme karşı duvara ve tavana iki yılda bir pahalı isonem boyaları kullanmanız gerekir.

 7. Mehmet dedi ki:

  Bizim evde duvarlar islak degil boya dokulmuyor ve hicbir yerde kararmada yok ama cok yogun bi rutubet kokusu var sebebbini anlamis degiliz. Ve ne yapacagimizi bilmiyoruz.

  1. cihat dedi ki:

   içerden nem yaptığı içim

   1. zafer dedi ki:

    banyoda pencere yi ,mutfakta havalandırmayı kışın açık tutunuz.dış kapı altını kapatmayınız.

 8. Avni dedi ki:

  Beni evde kuf yok ama tuvalet ve banyo duvarinin oldugu antre ve yatak odasinin yine banyo ya bakan duvarinin boya ve sivasi dokuluyor sucu bakti dokulen yere sadece kuru yaş yok dedi lutfen bi akil bi care ne yapmaliyim sebebi ne olabilir

 9. hasan dedi ki:

  kendi icadim olan yapmış olduğum cihazla rutubeti çözmekteyim oluşumunu engellemekteyim cihaz 5 yıl garanti kapsamında ilgilenenler mail atabilir reklam uygunsuzdur

  1. Yonetici dedi ki:

   Hasan bey reklam vermeyi düşüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz. Bu tarz reklam yorumları ne yazıkki silinmektedir.

  2. Suat Biçer dedi ki:

   Cihazınızla ilgili bilgi almak istiyorum.
   Suat Biçer
   suatbicer@yahoo.com
   05054509336

  3. Rasim dedi ki:

   Hasan bey cihazınız için bilgi verirseniz memnun olurum rasimbaysal@hotmail.com

 10. emek cilingir dedi ki:

  Ben Koçtaş tan bi küf önleyici sprey aldım …içinde çamaşır suyu da var sanırım onu kullandım 2 haftadır yerinde kalmadı kokusu da kalmadı inşaallah geri gelmez

  1. cihat dedi ki:

   onların ömürleri 1 aylıktır

 11. uğur dedi ki:

  mr ben çatı katında oturuyorum tavanda kararmalar oluyor dısta montalama var bu konuda bilgilendirme yapabilirmisiniz teşekkurler

 12. levent dedi ki:

  merhaba nem ve küf sorununu polisan elegantce neme karsı boya ile önledim eskıden duvarlar sımsıyah oluyoru simdi tertemiz hiç küf olusmuyor

  1. Yonetici dedi ki:

   Evet levent bey o markayı bende tavsiye edebilirim.

   1. Emrah dedi ki:

    Ömrü ne kadar o boyaların

 13. harun dedi ki:

  Benim evim bodrum kat ve ustum bina girisi tavanda kararmalar var ne yapmam lazim yardimci olurmusunuz

  1. zafer dedi ki:

   tavana strafordan mantolama yaptırınız veya kaliteli neme karşı boyalar var iki yılda bir tavanı kararan duvarı boyayınız.

 14. cebeci cilingir dedi ki:

  ne yaparsam yapıyım yaz kış farketmiyor siliyorum tekrar oluşuyor….kış ayında duvarlardan su akıyor resmen ne yapabilirim

 15. Bilmiyorum dedi ki:

  Yav bnm anlamadığım şey 1 zaman zarfı boyu geciyor tamam ama daha sonrasında tekrar olusuyor ne yapmalıyım

 16. Buket dedi ki:

  Ozon suyunu sprey olarak küflü yerlere bol bol sıkın. Ozon kuruduğunda küflerin yok olduğunu görecrksiniz

  1. hasan dedi ki:

   Rutubet geri geliyormu peki buket hanim

  2. Dilek er dedi ki:

   Buket hanım ozon suyunu Nasıl elde ettiniz

   1. cihat dedi ki:

    ozon suyu içerden rutubeti besler marka ismi yazmak uygun değildir.markalı ürün var onun satışını yapmaktayız 20 yıl garantili kesinlikle ne küf ne koku

    1. ARİF YALÇIN dedi ki:

     meraba cihat bey ben arif hopada üniversite öğrencisiyim oturduğum ev giriş kat banyooda ve tuvalette duvarda rutubet var ve evin arka tarafında kalan odada rutubet kokusu var be zzama çamaşır sersek kokuyor cihazınız hakkında bilgi alabilirmiyim 0538817321 saat 16dan sonra arayabilirseniz iyi olur

 17. recobaba dedi ki:

  kardeşim onun çözümü çok basit tüm bacalarınızı açık tutun ve mutfak yemek buharını davulumbaz ile bacaya verin ve kurtulun.bu kadar basit banada dua edin ben öyle kurtuldum şiddetle tavsiye ederim herkesede tavsiye ederim ben çok çektim.

  1. Soner dedi ki:

   Benim evin köşesinde duvar hep nemli kurumuyor duvarin öbür tarafi bos daire napmam lazim anlamadım

   1. zafer dedi ki:

    içten duvara ,tavanda varsa tavana strafor mantolama yaptırın sorunlarınız ortadan kalkar.

 18. sevgi dedi ki:

  benim evimde inanılmaz rutubet var duvarlarım karardı koku var çamaşırlar bile kokuyor silika jeli nerden alacağım.veya başka önerileriniz varmı?

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Sevgi hanım silika jeli biz önermedik. O ilacı satan bir arkadaşımız önermiş. Denemediğim bir şey olduğundan siz almak isterseniz ”silikajelmarket”adlı siteden satın alabilirsin.

 19. emre dedi ki:

  Slika ülkemizde yasaktır.ticari kullanımı satımı yasaktır.çünkü Akciğer kanserine ve amfizeme KOAH’a neden oluyor.İçinde slika bulunan boyalardan ürünlerden kaçının.hemen etki etmiyor ama yıllarca soluduğunuz slika ilerde solunum sıkıntılarına neden olur.

 20. cenk dedi ki:

  silika jel guzel bir cozum size katiliyorum. Profesyonel firmalar yaptiklari sabit urunlerin icine buyuk torbalar seklinde hep silikajel keseleri koyduklarini bizzat gordum.

 21. arzu aydın dedi ki:

  gardrobunuzda, çekyatınızdaki, kıyafetlerinizdeki, değerli eşyalarınızdaki nem , küf , pas kokusunu silika jel keseleriyle önleyebilirsiniz.
  Süper etkili bir çözüm

  Edit: site linki vermeniz hiç uygun değildir.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder