Mürekkep lekesi çıkarmak için pratik bilgiler

Mürekkep lekesi çıkarmak için pratik bilgiler
7 Eylül 2013 tarihinde eklendi, 6.947 kez okundu.

Ceket cebinde veya başka yerlerde taşıdığınız kalemler bazen akıntı yapabilirler. Akışkan sıvı özelliği olan mürekkep, çıkarılması zor kötü lekeler oluşturabilir. Bu tarz lekeler çok çabuk dağılır,elimize veya kıyafetlere bulaşabilir. Mürekkep lekelerini temizlemek için sizlere birkaç önerim olacak.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Pamuklu, yünlü, keten ve ipek kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;Bu tarz özel kumaşlarda lekenin kurumasına izin verilmeden soğuk su ile yıkayıp mürekkebi olduğu kadar akıtın. Az miktarda giden boyayı sabun ve ılık su ile yeniden yıkayın. Sonrasında kalan mürekkep boyasını taze süt ile yıkayıp limon tuzu kullanarak ovun. Leke iyice çıktı sayılır son olarak soğuk su ile durulayın.

Beyaz kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;Beyaz gömlekte oluşan leke için alkol ve limon suyu kullanabilirsiniz. Bir parça pamuğu alkole bastırıp leke olan bölgeyi hafifçe silin. Ayni işlemi limon suyuyla da yapabilirsiniz.

Renkli ve sentetik kumaşlardan mürekkep lekelerini çıkarmak için;Leke olan bölgeyi, kaynatılmış taze süte batırmak gerekir. Ilık sütte bir süre bekletin, kumaş sütü iyice içine çeksin. Daha sonra sabunlu ılık su ile ovarak yıkayınız. Bu şekilde çıkmadıysa limon suyu veya limon tuzu kullanmanız gerekir.

Parkeye dökülen mürekkep lekelerini çıkarmak için:Leke kurumadan hızlı şekilde terebentin kullanarak ovalayın. Bu şekilde parkelerinizdeki lekeden kurtulacaksınız.

Halıda oluşan mürekkep lekelerini çıkarmak için:Bir miktar mısır nişastasını taze süz ile karıştırıp halin üzerindeki mürekkep lekesine sürün. Bu karışım hali üzerinde kuruyana kadar kalmalı. Kuruyan karışımı elektrik süpürgesi kullanarak iyice çektirin. Son olacakta sabunlu ilik su ile halıyı silin. Evet, iste bu kadar basit şekilde halin ortasında duran mavi mürekkep lekesini çıkarabilirsiniz.

Ele bulasan mürekkep lekesini çıkarmak için:Elinizi domates suyu ile sertçe ovalayın. Cildinize zarar vermeyecek bir fırça ile bastırarak ovalamaya devam edin. Son olarak ılık su ile durulayın gerekirse sabunda kullanın. Bizden bu kadar umarım ufakta olsa sorunlarınıza yardımcı olabilmişizdir.

İpuçlarım'da yayınlanan yazıları kaynak linki göstermeden "alıntı / çalıntı" yapmak emek hırsızlığıdır.

Etiketler:

 • http://www.aykatemizlik.com/kocaeli-temizlik-sirketi/ kocaeli temizlik şirketleri

  mürekkep lekesi gerçekten zor elbise dışında koltuk veya halıya döküldüyse çok zor

 • muhammed

  deeyecez bakam

 • Gizem

  Biz mürekkep olan yere ispirto döktük ovaladık çıktı hemde beyaz kumaşa

 • Gizem Eylem Koçak

  Biz ispirto ile yaptık beyaz bır kazağa mürekkep deymişti orya ispirto döktük ve sildik leke çıktı

  • Ferdi Yücel

   Vermis oldugunuz bilgi icin tesekkürler Gizem hanim.

 • http://www.kadikoytattoo.net/ kadıköy dövme

  bende dövme sanatı ile uğraşıyorum, dövme boyasıda aynı şekilde elbisenize geldiğinde mümkünatı yoktur çıkmasının ama dediğinizi yaptım şuan taze süt ile iyice çiteledim limon tuzu kullanarak çıkarttım çok teşekkürler :)))

 • eda

  ya benim kıyafetimdeki mürekkep lekesi kurumuş ama ben nasıl çıkartıcağım şimdi

  • Ferdi Yücel

   Eda hanim yukaridaki yorumlarda gizem hanim ispirtoile lekeyi cikardigini söylemis isterseniz ispirtoyla silmeyi bir deneyiniz.
   Yanliz sunuda belirteyim kuruyan mürekkep lekesi sizi cok ugrastiracak hatta cikaramayabilirsiniz.

 • http://www.vipistanbultransfer.com Vedat Çağlar

  Biz ispirto ile yaptık beyaz bır kazağa mürekkep deymişti orya ispirto döktük ve sildik leke çıktı

 • sümeyye

  Lekenin üzerine biraz ılık süt dökün yıkayın limon suyu damlatın, beyaz giysi üzerindeki mürekkep lekesini böyle çıkarabilirsiniz.

 • Seda

  Asetonla çıkar mı :D

  • Aliye

   Seda canım asetonun çıkarmadığı leke görmedim istersen bir dene ama sonra bana kızma olurmu :D

Sayfa başına git