İPUÇLARIM

Kalem lekesi nasıl çıkar deriden?

Kalem lekesi nasıl çıkar deriden?

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız kalem bazen lekelere yol açıp, canımızı sıkabilir. Karşılaştığımız lekelerden biri de kalem lekesidir. Kalem lekesi, kalemin türüne göre farklılık göstermekte ve ona göre ayrı leke çıkarıcı yöntem uygulanmaktadır.

Deri yüzeylerde kalem lekesi ise temizlenmesi en zor olanıdır. Bulaştığı deri koltuklardan kalem lekesini çıkartmak için epeyce çaba sarfetmek gerekmektedir. Deri, bekledikçe kalem lekesini içine çekerek emer ve bu da lekenin çıkmasını zorlaştırır.

Deri üzerine bulaşan kalem lekesinin türü belirlendikten sonra ona özel yöntemlerle lekelerden arınmaya çalışılmalıdır. Çeşitli çözücüler (alkol , beyaz ispirto, sentetik tiner, selülozik tiner) ile deri üzerindeki kalem lekesi temizlenebilir. Fakat oldukça dikkat etmek hatta mümkünse görünmeyecek alanda test edip yüzeye zarar verip vermediğini denemek gereklidir. Bu sayede oluşabilecek kötü durumları da engellemiş olursunuz.deri esyalardan kalem lekesi nasil cikarilir

Kalem lekesini çıkarma;

  • Deri yüzeylere bulaşan kalem lekesinden ayrıca içeriğindeki alkol nedeniyle kolonya ile temizleyerek kurtulmakta mümkündür; Fakat dikkat edilmezse deri üzerindeki lekenin rengi açılabilir ve daha kötü sonuçlara neden olabilir.
  • Ayrıca halk arasında bilinen diğer yöntemlerden bazı ise şöyle; kalem lekesi bulaşan deri yüzeye kolonya veya limon dökülerek temizlenir.
  • Bir diğer yöntem ise şöyle temiz bir bulaşık süngerinin üzerine karbonat dökerek lekeli yüzey iyice ovulur. Kalem lekesini deri yüzeylerden arındırmak oldukça zor olmasına karşın oldukça da risklidir. Bu yüzden temizlerken dikkatli davranarak, daha kötü sonuçlara yol açmasını önlemek gereklidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.