İPUÇLARIM

Yağlı Ve Yağsız Lekeler Nasıl Temizlenir?

Yağlı Ve Yağsız Lekeler Nasıl Temizlenir?

Yağlı lekeler dediğimizde araba yağı, margarin ya da tereyağı veya yağlı yiyeceklerin eşyalar ya da giysiler üzerinde bıraktığı lekelerden bahsederiz. Bu gibi durumlarda yıkanabilir olan kumaşlar bir miktar deterjan ile ya da kuru temizleme solüsyonu ile ovularak temizlenebilir. Sararmış olan eski yağ lekeleri ise çamaşır suyu gibi bir beyazlatıcı ile temizlenebilir.

Yıkanamayan kumaşlarda kuru temizleme solüsyonu lekenin üzerine lekenin kenarlarından başlayarak ortasına doğru uygulanabilir. Uygulamayı tekrarlamaya karar vermeden önce mutlaka kurumasını beklemeyi unutmayın.

Yıkanamayan özelliğe sahip olan kumaşlardan yağ lekelerini çıkartmanın diğer bir yolu da tebeşir ya da mısır unu gibi emici özelliğe sahip olan bir maddeyi kullanmaktır. Bu maddelerden herhangi birini lekenin üzerine serpin leke bu maddeler sayesinde kalıp haline geldiğinde temiz bir fırça ile yumuşak bir şekilde lekeli bölgeyi fırçalayabilirsiniz.

Yağsız Leke Temizliği

Mürekkep, Amerikan kahvesi, meyve suyu ve çay yağsız leke grubuna girer. Yıkanabilir olan kumaşlarda lekeler hemen soğuk su ile yıkanmalı ya da silinmelidir. Sonrasında lekeli kumaş gece boyunca soğuk suyun içinde bekletilmelidir.

Eğer leke hala çıkmamış ise lekenin üzerine bir miktar sıvı deterjan sürün ve lekeli kısmı soğuk su ile iyice durulayın. Eğer bu bile lekeyi çıkarmamış ise o zaman renk koruyucu özelliğe sahip olan bir beyazlatıcıyı lekeli bölgeye uygulamanız gerekmektedir. Fakat bunu yaparken beyazlatıcının etiketinde yazanları okumayı ihmal etmeyin.

Yıkanamayan kumaşlardan yağsız lekeleri çıkartmak için lekeli kısmı su ile silmeniz bazen yeterli olabilir. Eğer lekeli bölgeye su tutmak isterseniz lekenin hemen arka kısmına bir bez koyun ve sprey ya da damlalık ile lekeli olan bölgeye soğuk suyu dökün, damlatın ya da spreyleyin.

Eğer temizlemek istediğiniz leke henüz taze bir leke ise lekeyi bu yöntemle çıkarma şansınız çok daha yüksektir.

Unutmayın!
Leke çıkartmak için kullanılan maddelere bilhassa klor ya da amonyak gibi maddeleri çamaşır suyunun içine ilave ederek kullanmayın. Bu tür bileşimler tehlikeli gazların oluşmasına neden olabilir.

Dikkat etmeniz gereken diğer önemli husus ise alev alabilen çözeltilerdir. Bu tür maddeler ile mümkünse dışarıda ya da çok iyi bir şekilde hava alan bir oda da temizlik çalışması yapmalısınız. Elbette bu sırada kesinlikle sigara içmemeli ve ateşe yakın bir şekilde durmamalı ya da çakmak veya kibrit yakmamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.