Parke Cilası Nasıl Yapılır? Eski Parke Nasıl Parlatılır?

Parke Cilası Nasıl Yapılır? Eski Parke Nasıl Parlatılır?

Parke cilası, zaman içinde deforme olan parkeleri ilk gün ki haline getirmek için yapılan yenileme işlemidir. Cilalama işlemi yapılan parke parlak, şık ve dayanıklı hale gelir, kısacası parkenin ömrü uzar. Bu nedenle, parkelerin belli aralıklarla bakımlarının yapılması gerekir. Sizde eskiyen parkelerinizin yeni gibi görünmesini istemez misiniz?

Parke Cilası Nasıl Yenilenir? Ahşap Parke Cilası Nasıl Yapılır?

Tasarım özelliğini yitirerek eskiyen parkeler zamanla yıpranarak deforme olur. En fazla tercih edilen bakım yöntemlerinden biri olan cilalama işleminin yapım aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

– Cilalama işlemine başlamadan önce ilk yapılması gereken uygulama, alandan eşyaların kaldırılması ve tamamen boşaltılmasıdır.

– Eşyalardan arınan ve boş kalan zemini kir ve tozdan arındırmak içinse temizlemeniz gerekir. Zemini süpürge ile süpürüp, ardından paspaslama işlemi yapabilirsiniz. Zemin ne kadar temiz olursa, cilalama işlemi de o kadar iyi olacaktır.

– Temizlik sonrası anlaşma sağladığınız parke firması tarafından, parkenizde yapışan tozlar, oluşan çizikler ve küçük deliklere zımpara işlemi uygulanır.

– Zımpara işleminin ardından son kez zemin temizliğini yapmanız ve kurumasını beklemeniz gerekir.

– Zemin artık cila uygulamasına hazır durumdadır ve tercih edilen cila zemine dökülür. İstenilen parlaklık elde edilinceye kadar fırça veya rulo yardımıyla cila işlemi uygulanır.

– Cila işlemi sonrası seçilen malzemeye göre kuruma süresinde de değişiklikler ile karşılaşabilirsiniz.

parke cilasi

 

Parke Cilası Ne İşe Yarar?

Zaman içinde eskiyen ve deformasyona uğrayan parkelere belli aralıklarla cila işleminin uygulanarak bakımlarının yaptırılması gerekir. Cilalama işlemi uygulanan parkeler ilk gün ki gibi parlak, sağlam, dayanıklı ve şık hale gelecektir. İşlem sonrası mekân daha ferah, temiz ve aydınlık bir görünüme sahip olacaktır.

Cilalama işlemi özellikle de ayak yoğunluğu fazla olan mekanlarda sıklıkla tercih edilir. Örneğin; klinik, kafe, restoran ve okul gibi ortamlarda parkeler çok hızlı deforme olur ve bu nedenle parke daha çok bakıma ihtiyaç duyar. Herhangi bir firmadan yardım alabilir ya da kendin yap DIY uygulaması ile hayata geçirebilirsiniz. Cilalama işlemini uygulayarak sizde eski parkelerinizi parlatabilirsiniz. Bu sayede, ortamın daha şık ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

Laminat Parke Cilası Yapılır mı?

Fabrikada üretim aşamasında cilalanan parkelere ek cila işlemi uygulanmaz. Fakat zamanla aşınarak yıpranan laminant parkenin özeliğine bağlı olarak cilalama işlemi uygulanabilir. Kullanıcı talebine bağlı olarak uygulanan bu yöntem, her sene binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir.

Parke Cilası Fiyatları 2022’de Ne Kadar?

Cila işlemi, tercih edilen cilanın kalitesine, uygulama alanının büyüklüğüne ve şekline bağlı olarak fiyatlandırmalar da değişiklik göstermektedir. Uygulamak istediğiniz alanın ölçülerini ilgili firma yetkilisi ile paylaşarak fiyatlandırmalar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Özellikle de su bazlı cilaların fiyatları son dönemde artış gösterse de en çok tercih edilen cilalama yöntemlerinden biridir.

İlginizi  çekecek diğer yazımız: Evde Yapılabilecek Dekorasyon Ürünleri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder