İPUÇLARIM

Eski Tişörtlerden Örgü İpi Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Eski Tişörtlerden Örgü İpi Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Bu yazımızda eski tişörtleri atmadan nasıl değerlendirebileceğimizi hem de el işlerimiz için farklı ip türlerini nasıl elde edeceğimizi öğreneceğiz.

Eski tişörtü yeni bir yumağa çevirirken dikkat etmeniz gereken ilk husus keseceğiniz tişörtte logo olmamasına dikkat etmektir.

Elde ettiğiniz yeni yumakları sonraki çalışmalarımızda nasıl çantaya ya da daha başka yeni eşya ya da malzemelere çevirmek için öreceğimizi ya da işleyeceğimizi göreceğiz.

Eski Tişörtlerden Örgü İpi Yapımı

Eski tişörtlerden yeni örgü iplikleri çıkartmak ihtiyacınız olan eski tişört, makas ve bir tane cetvel. Dikkat etmeniz gereken ise ipliğe dönüştüreceğiniz tişörtün kol altı itibari ile logo ya da cep gibi herhangi bir şey içermemesidir.

Eski Tisortten yumak 2İlk adım olarak keskin makasınız ile tişörtün kol altından düzgün bir şekilde kesmeye başlayın.

Eski Tisortten yumak 3Tişörtün üst kısmını isterseniz başka bir şey için kullanabilir ya da direk atabilirsiniz. Ama tişörtün üst kısmı yeni yumak yapımımız için gerekli değil yani tişörtün üst kısmını kullanmayacağız.

Eski Tisortten yumak 4Tişörtün üst kısmını kestikten sonra tişörtü iyice düzeltin ve özellikle tişörtün alt dikişlerinin üst üste geldiğinden emin olun.

Eski Tisortten yumak 5Tişörtü makasınız ile alt dikiş yerlerinden eşit olarak kesin.

Eski Tisortten yumak 6Tişörtün alt dikiş kısmını kestikten sonra, tişörtün üst tarafında 2,5 santimetre kalacak şekilde tişörtü ikiye katlayın.

Katlama kısmının tişörtün kestiğiniz taraflarının sağ ve solda olacak şekilde katlandığından emin olun.

Eski Tisortten yumak 8Tişörtünüzün yukarıdan 2,5 santimetre bırakılan yeri yukarıda olacak şekilde,

Eski Tisortten yumak 9tişörtü aşağıdan yukarıya doğru yaklaşık 2,5 santimetre kalınlıklar halin kesin. Kalınlığı ayarlamak için cetvel kullanabilirsiniz.

Eski Tisortten yumak 10Aşağıdan yukarıya doğru keserken üstte bıraktığınız boşluğu kesmeyin, diğer katın hemen üstünde kesim işlemini durdurun.

Eski Tisortten yumak 11Enine bir şekilde ama üstleri kesmeden tüm tişörtü aynı aralıklar ile kesin.

Eski Tisortten yumak 12Şimdi iki eliniz ile tişörtün kesmediğiniz üst tarafından tutun ve tişörtü iyice sallayarak yukarı doğru kaldırın.

Eski Tisortten yumak 13Biraz tişörtü salladıktan sonra kesilmemiş olan kısımdan elinizi sokup tişörtü iyice açın.

Eski Tisortten yumak 14Sol elinizi tişörtün içine geçirin ki bu sayede biraz sonra makasla nasıl bir kesim yapabileceğinizi daha iyi göresiniz.

Eski Tisortten yumak 15Makas ile ilk kesimi yapmaya hazırsınız. Fakat bu noktada her kesimi bir diğer uca gelecek şekilde çapraz yapmanız çok önemli.

Eski Tisortten yumak 16Çapraz bir şekilde tişörtü kesmeye devam edin. Önemli olan tüm kesim bittikten sonra elinizde tek parça tişört ipi kalmasıdır. Bu yüzden bir kesimin bittiği yerden diğer kesimi çapraz olarak yapmanız mühimdir.

Eski Tisortten yumak 17Tüm parçaları kestikten sonra elinizde uzunca tek parça kalan kısmı iki zıt yöne doğru çekip iyice gerdirin.

Eski Tisortten yumak 18Tişört paçalarını gerdirdikten sonra ipinizin görüntüsü bu hali almalı. Çok fazla gerdirmemeye dikkat edin.

Eski Tisortten yumak 19Tüm parçayı örme ipine dönüştürdükten sonra sıra parçanın bir ucunu alıp tam bir yumak haline getirmede.

Eski Tisortten yumak 20İşte eski bir tişörtü daha sonra başka projelerde kullanmak için kullanabileceğiniz yeni bir yumağa dönüştürdünüz. Bu sayede hem aile bütçenize katkıda bulunmuş olacak hem de eskiyi yeniye dönüştürmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.