İPUÇLARIM

Ağaç (Tahta) Kurdu Nasıl Yok Edilir?

Ağaç (Tahta) Kurdu Nasıl Yok Edilir?

Parkelerinizde, mobilyalarınızda minik delikler mi var? Bu deliklerin hemen yanında toz kümelerine rastlıyor musunuz? Geceleri yattığınızda bir takım tıkırtılar duyuyor musunuz? Cevabınız “evet” ise, muhtemelen bir ağaç kurdu sorunu yaşıyorsunuz. Bu canlılar hayatlarını ağaç, mobilya, tahta olan her şeyi yiyerek sürdürürler. Bahçenizdeki ağaçlara dadanabilecekleri gibi, mobilyalarınızı yiyerek de sizi rahatsız edebilirler.

Bu hayvanlardan korunabilmeniz için size bir takım tavsiyelerimiz var:

Mobilya alırken dikkatli olmanızı, ahşap yüzeyleri kurt olup olmadığını anlamak için dikkatlice incelemenizi öneriyoruz.
Eğer evinizde tahta kurdundan fazlaca etkilenmiş mobilyalarınız varsa bunları evden uzaklaştırmak iyi bir çözüm olacaktır.
Tahta kurtları mobilyalarınızı henüz yemeye başladıysa, mobilyalarınızı cilalamak larva ve yumurtalarını yok etmek için iyi bir çözüm olacaktır.
Evinizi rutubetten uzak tutmak ve çok iyi bir şekilde havalandırmak da size yardımcı olacaktır.

Bazı elektrikli sinek yakalayıcıları tahta kurtları üzerinde de etkilidir. Bunlardan bir tanesini deneyip işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

Lavanta kokusu da bu kurtları rahatsız eder. Kurtlanan bölgeye bir miktar lavanta yağı sürebilir ya da kurumuş lavantalar koyabilirsiniz.

Eğer küçük tahta eşyalara bulaşmışlarsa bunları mikro dalga ya da derin dondurucuya koyarak yumurta ve larvalarını yok edebilirsiniz.

Son çare olarak da marketlerden alacağınız spreylerle mücadeleye devam edebilirsiniz. Muhtemelen bir kaç kez kullandıktan sonra bu sevimsiz kurtlara veda edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.