İPUÇLARIM

Tırtıl Nasıl Yok Edilir?

Tırtıl Nasıl Yok Edilir?

Son derece oburca beslenen ve bitkilere büyük zarar veren tırtılların yok edilmesi için alınabilecek önlemler bulunmaktadır. Bu önlemlerin en başında grup halinde beslenen tırtıl larvaların temizlenmesi gelmektedir. Aynı zamanda bahçe duvarlarında ve çitlerinde yer alan zararlı tırtıl pupalarının toplanması da alınabilecek önlemler arasında yer almaktadır. Alınan bu önlemler her durumda yeterli olmayabilir. Var olan tırtılların yok edilmesi için tarımsal ilaç uygulamasına başvurulması gerekmektedir.

Tırtılların yok edilmesi için kullanılacak olan ilaçları yapraklarda uzun süre kalıcılığını koruyan pudra tipi ilaçlar etkili olmaktadır. Tırtılların bitkilere tırmanıp larva bırakmalarını engellemek için tabana konuşmuş yapıştırıcılar da işlevseldir.

Kullanılacak ilaçlarda şeker ve sandovit gibi yapıştırıcı özelliğe sahip olan maddeler ile karıştırılarak uygulanması daha etkin bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Her tür tırtıl tarımsal ilaçlardan etkilenmeyebilmektedir. Bu sebeple tırtılların bazı durumlarda fiziksel müdahale sonucu yok edilmesi gerekebilir.

Tırtılların yok edilmesi için kullanılacak olan ilaçlar ve dozu tırtılın türü ve bitkinin çeşidine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bu ilaçların etken maddeleri ve formülasyon dozları kısaca şu şekildedir: Dichlorvos 50 E.C. 200 ml, Malathion 20 E.C. 500 ml, Malathion, 25 W.P. 400 g, Malathion 60 E.C. 170 ml, Carbaryl 50 W.P. 200 ml, Carbaryl 5 toz 3 kg, Diazinon 30 E.C 200 ml, Fenitrothion 40 W.P. 200 g/100 lt sudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Veli dedi ki:

    Doğadaki her zararlı böceğin bir de düşmanı vardır. İnsanlar doğaya bu kadar çok müdahale etmezse, bitki zararlıları, onlarla beslenen böcekler tarafından yenir.

  2. Emre dedi ki:

    Tırtılla beraber insanda zehirleniyor tarım ilaćları yasaklanmalı

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.