Güneşte çiçeğin yaprakları beyaz oldu ve döküldü

Güneşte çiçeğin yaprakları beyaz oldu ve döküldü

Havanın ısınmasını fırsat bilip hem hava alsınlar hem de güneş görsünler diye balkona ya da bahçeye çıkardığınız çiçeklerin yaprakları birkaç gün içinde beyaza dönmüşse güneş yanığı olmuş demektir.

Eğer bitkileriniz kış boyunca aydınlık ama doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan bir ortamda yaşamışlarsa bu bitkilerin yapraklarına “gölge yaprakları” denir. Gölge yapraklı bitkiler göreceli olarak düşük aydınlıkta yaşar ve bu yüzden de bir zaman sonra doğrudan güneş ışığını tolare edemez hale gelir. Bu bitkileri yeniden güneşe alıştırmak zaman ister. Her gün birkaç dakika güneşe çıkartarak bitkilerinizi tekrar güneş ışığına alıştırmanız gerekir.

Bazı bitkiler güneşe çıkınca gölge yapraklarını döküp güneş yaprakları çıkartma eğilimine girer.

Bu güneş yaprakları bitkileri güneş ışığından koruyacak şekilde yapılanır. Bu durumda, eğer bitkilerinizin yapraklarında ani beyazlıklar gördüyseniz bilin ki yapraklar dökülecek ve yerine korumacı güneş yaprakları gelecektir. Yaprak döktüğü anda su miktarında azaltmaya gitmeli ancak toprağın tamamen kurumasından da kaçınmalısınız. Yeni yapraklar çıktığında ise su miktarını dereceli olarak arttırmalısınız.

Eğer besin takviyesi yapıyorsanız, yaprak değişimi esnasında besini kesmeyin ancak azaltın. Besinler bitkinin büyümesi için iyi bir takviyedir ancak tekrar yaprak çıkartırken, kendi dokusunda depoladığı besini de kullanacağından ötürü, ikisi birden çok fazla gelebilir. Yapraklar yenilenip de görünüm normale gelince, besin takviyesine eski miktarda devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder