Leke Çıkarırken Nelere Dikkat Edilmeli? Bölüm 2

Leke Çıkarırken Nelere Dikkat Edilmeli? Bölüm 2

Kumaş üzerinden leke çitilenmeden sadece hafif tampon uygulaması ile çıkarılmalıdır. Eğer çitileme ya da ovma işlemi kumaşlara uygulanır ise kumaş tüylenmek sureti ile yıpranacaktır.

Kumaşlara tamponlama işlemi uygularken lekenin çok daha fazla yayılmamasına dikkat edilmelidir.

Bilhassa kumaş üzerinde leke temizleme işlemi uygulanıyor ise elinizden geldiğince sabırlı ve mutlaka çok dikkatli olun. Çünkü bu şekilde davranılmaz ise kumaş yani giysi kullanılmaz bir hale gelebilir.

Kumaş üzerinden leke çıkarma işlemi uygulandığında ilk temizleme maddesi kumaş üzerinde kurumadan başka bir madde daha uygulanmamalıdır.

Eğer ilk temizleme işleminde leke tamamen temizlenmemiş ise o zaman ilk temizleme maddesinin tamamen kuruması için beklenmelidir.

İpek ya da yün gibi hayvansal kumaşlar üzerinde kesinlikle klorlu beyazlatıcı özelliğe sahip temizleme malzemeleri kullanılmamalıdır.

Leke çıkarma işlemi tamamlandıktan hemen sonra ve kesinlikle vakit kaybetmeden giysi ya da yüzey hemen bol ve temiz su ile durulanmalıdır. Eğer yüzey ya da kumaş bol su ile durulanamaz bir halde ise bol sulu olarak başka bir kumaş ile tampon yapılmalıdır.

Özellikle kumaş üzerinden lekeyi temizledikten sonra temizlenen bölgenin havalandırılarak kurutulması en iyisidir.

Leke çıkartma ve lekeli kumaşın kuruması beklendikten sonra kumaş uygun olarak iyice ütülenmelidir.

Leke çıkarma işlemi uygulanırken benzin ya da gaz türünde yanıcı maddeler ateş alabilecek ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Bazı bileşikler güneş ışığından etkileneceği için bu tür bileşikleri koyu renkli şişelerin içinde saklamanız gereklidir.

Kullanmak üzere olduğunuz leke çıkarma maddesini çok iyi tanımanız ya da hakkında hemen araştırma yapmanız leke çıkarma işlemi açısından daha sağlıklı olacaktır.

Leke çıkarmak için kullanmış olduğunuz malzemeleri hem kapalı hem de küçük çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yerde saklamanız şarttır.

Leke çıkarma işleminde sürekli olarak kullanılan amonyak gibi beyazlatıcılar ve asitler özellikle solunum sistemi ve cilt için zararlı olabilir bu yüzden bu temizleme maddelerini kullanırken dahabir dikkatli olmakta fayda vardır.

Unutmayın!

Leke çıkarma işleminde kullandığınız temizleme maddeleri oldukça zehirli hatta bazı durumlarda öldürücü olabilmektedir. Bu nedenle özellikle emeklemeye başlayan ve sürekli etrafta keşif yapan çocuklarınızı bu tür malzemelerden uzak tutmanız gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder