İPUÇLARIM

Alüminyum Nasıl Parlatılır?

  • 26 Ağustos 2014
  • 2.414 kez görüntülendi.
Alüminyum Nasıl Parlatılır?

Alüminyum nedir? Alüminyum eşyanız mı karardı? Alüminyum eşyanızın eski parlaklığı artık yok mu? Alüminyum eşyanızın görünümü sizi rahatsız mı ediyor? Merak etmeyin çünkü alüminyum eşyalarımızı parlatmak artık çok daha kolay.

Alüminyum eşyalar nasıl parlatılır?

Alüminyum, sünen, gümüş renkte bir metaldir. Alüminyum eşyalarımız, su ve bol miktar sirke içerisinde kaynatıldığı zaman hepsi pırıl pırıl olup, ilk günkü parlaklığını kazanacaktır. Günlük hayatımız da birçok yerde kullandığımız ürünler yardımıyla yine alüminyum eşyalarımızı ilk günkü gibi parlatabiliriz. Araba cilası örnek olarak verilebilir.

Alüminyum eşyalarımızı bir kap içerisinde kuzukulağı ile pişirildiğinde veya süt ile kaynatıldığı zaman eski haline alır. Bir miktar zeytinyağını ve 3 – 5 damla alkolü karıştırıp yumuşak bir bez yardımı ile alüminyum eşyalarımızı sildiğimiz de yine ilk günkü parlaklığını elde edebiliriz.

Son olarak alüminyum eşyalarımızı parlatmanın bir yöntemi daha bulunmaktadır. Alüminyum bir tencerenin ağzına kadar su doldurulur. Suyu ocağa koyup ısınmasını beklerken 2 adet limon ortadan ikiye kesilip elimizde bulunan 4 limon parçasını suyun içine atarız. Bunlar yapıldıktan sonra tenceremizin içine alüminyum eşyamızı atıp 30 dakika kadar bekleriz. 30 dakika sonra alüminyum tenceremizin ve alüminyum eşyalarımızın parlamaya başladığını görebiliriz.

Limon nasıl böyle bir güce sahip? Onu da hemen açıklayım. Havayla her an temas içerisinde bulunan alüminyum eşyamızın üzerinde bir oksit adında bir tabaka oluşur. Bu tabaka alüminyum eşyamızı korur ve paslanma gibi özelliklerden korur. Fakat su içerisinde bulunan bazı kimyasallar bir müddet sonra bu tabakanın kirlenip, kararmasına yol açmaktadır. Limonun içerisinde sitrik asit bulunmaktadır. Bu sitrik asit, oksit tabakasıyla karışarak alüminyum sitratın oluşmasına neden olur. Bu olay sayesinde ise sitrat suda çözülüyor ve alüminyum eşyalarımız parlayabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.