İPUÇLARIM

Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Şekerli Çay Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Çay bizim kültürümüzde yeri çok önemli olan bir içecektir. Pasta ve böreklerimizin vazgeçilmezi, kahvaltılarımızın olmazsa olmazı, misafir geldiğinde akla ilk gelen şeydir çay. Akşam yemeklerinden sonra bulaşıkları makineye bile yerleştirmeden önce çayımızı demleriz. Vapura bindik deniz çarşaf gibi karşımızda bu manzarada çaydan başka ne istenir.

Hele birde usulüne göre demlendi mi bir de yareni varsa çay keyfimizin kâinatın en muhteşem sohbetleri çay ile demlenir.Tavşan kanı çay demlemenin püf noktalarını anlatan konumuza bakmak isterseniz burayı tıklayın.

Kurumuş şekerli çay lekesi nasıl çıkar?

Her güzelliğin bir de cefası var değil mi. Baş tacı çayımızın bembeyaz gömleğimize dökülmesi gibi. Masa örtüsü kıyafet gibi yıkanabilir kumaşlarda çay lekesinin izi kalmaması için hemen sıcak suyun altında lekeli bölgeyi arıtıyoruz. Daha sonra lekenin üzerine bir limonun suyunu sıkıp bir tatlı kaşığı tuz ekliyoruz. Bu şekilde çitiliyoruz. Çok etkili bir yöntem deneyin şaşıracaksınız. Peki, evde limon yok o zaman ne yapacağız. O zaman sirke ile alkolü karıştırıp bu karışım ile lekeyi ovalıyoruz.

Halıya dökülen çay lekesinde ise önce beyaz kâğıt havlu ile iyice çayı kâğıt havluya çektiriyoruz. Özellikle sirke ve alkol halılarınızdaki lekeyi çıkarmakla kalmaz yeni gibi pırıl pırıl olmasını sağlar.

Bir miktar gliserini de inatçı lekelerde denemenizi tavsiye ederiz. Bir diğer yöntemde çay lekesi oluşmuş kıyafetimizi bir gece sütte bekletip ertesi gün leke çıkartıcı bir deterjan ile yıkamaktır. Her zaman olduğu gibi leke kurumadan yapacağınız temizleme işlemi ile sonuç yüzde yüzdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.