Pas Lekesi Nasıl Çıkar, Pas lekesine ne iyi gelir?

Metal maddelerin zaman ile oksitlenmesine pas denir. Bu oksitlenme sonucu çıkarılması zor pas lekeleri oluşabilir. Pas lekesi olan gömlek, pantolon, etek vs. gibi giysileri temizlemek için size bir kaç öneride bulunabiliriz. Tabii ki pas sadece elbiselere bulasan leke dememiz doğru değildir. O nedenle genel olarak pas lekesini çıkarmanız hakkında yardımcı olacak pratik bilgiler paylaşalım.

Pas lekesini temizleme yolları:

  • Kıyafetlere bulaşan pas lekeleri için: Kumaşın üzerine bulaşan pas lekesi için bir limonu ortadan ikiye bölün. Yarim limonun sulu kısmının üzerine bol tuz dökün ve lekeli bölgeyi limon ile iyice ovalayın. Sonrada sıcak su kullanarak yıkayın.
  • Başka bir pas lekesi çıkarma metodu ise: Lekeli bölgenin üzerine krem tartar sürün. Kumaşı sıcak suyun içerisine yatırıp yaklaşık 5 dakika bekletin. Beş dakika sonrasında lekeli elbiseyi normal şekilde yıkayın.
  • Amonyakla silerek de pas lekesini çıkarmanız mümkündür.
  • Nikel kaplamalı eşyalardaki pas lekesi için: Nikel eşyanız pas lekesi oluşmaya başlamışsa üzerine çiçek yağı sürünüz. Yaklaşık 3 gün kadar çiçek yağı eşyanın üzerinde kalsın. Bekleme işlemin ardından amonyaklı temiz bir bez ile ovalayın. Bu işlem sonunda nikel kaplamalı eşyalarınız yeniden sağlam parlak görüntüsüne sahip olacaktır.
  • Diğer madeni eşyalarda oluşan pas lekesi için: Domates suyu veya soğan kullanarak ovunuz. Bu şekilde madeni eşyalardaki pas lekesi çıkacaktır. Mürekkep silgisiyle pas lekesi olan kısımları silmek mümkündür.

8 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.