İPUÇLARIM

Pas Lekesi Nasıl Çıkar, Pas lekesine ne iyi gelir?

Pas Lekesi Nasıl Çıkar, Pas lekesine ne iyi gelir?

Metal maddelerin zaman ile oksitlenmesine pas denir. Bu oksitlenme sonucu çıkarılması zor pas lekeleri oluşabilir. Pas lekesi olan gömlek, pantolon, etek vs. gibi giysileri temizlemek için size bir kaç öneride bulunabiliriz. Tabii ki pas sadece elbiselere bulasan leke dememiz doğru değildir. O nedenle genel olarak pas lekesini çıkarmanız hakkında yardımcı olacak pratik bilgiler paylaşalım.

Pas lekesini temizleme yolları:

 • Kıyafetlere bulaşan pas lekeleri için: Kumaşın üzerine bulaşan pas lekesi için bir limonu ortadan ikiye bölün. Yarim limonun sulu kısmının üzerine bol tuz dökün ve lekeli bölgeyi limon ile iyice ovalayın. Sonrada sıcak su kullanarak yıkayın.
 • Başka bir pas lekesi çıkarma metodu ise: Lekeli bölgenin üzerine krem tartar sürün. Kumaşı sıcak suyun içerisine yatırıp yaklaşık 5 dakika bekletin. Beş dakika sonrasında lekeli elbiseyi normal şekilde yıkayın.
 • Amonyakla silerek de pas lekesini çıkarmanız mümkündür.
 • Nikel kaplamalı eşyalardaki pas lekesi için: Nikel eşyanız pas lekesi oluşmaya başlamışsa üzerine çiçek yağı sürünüz. Yaklaşık 3 gün kadar çiçek yağı eşyanın üzerinde kalsın. Bekleme işlemin ardından amonyaklı temiz bir bez ile ovalayın. Bu işlem sonunda nikel kaplamalı eşyalarınız yeniden sağlam parlak görüntüsüne sahip olacaktır.
 • Diğer madeni eşyalarda oluşan pas lekesi için: Domates suyu veya soğan kullanarak ovunuz. Bu şekilde madeni eşyalardaki pas lekesi çıkacaktır. Mürekkep silgisiyle pas lekesi olan kısımları silmek mümkündür.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Nazife dedi ki:

  Bulaşın makinanın kapağının altı pas lekesi olmuş nasıl gecer

 2. mustafa dedi ki:

  Acik mavi pantolonumdan demir pasi yikadim cikmadi ne yapmaliyim

  Tesekkurler…

 3. s. ersoy dedi ki:

  pas lekesinin ilacı oksalik asit çözeltisidir.son zamanlarda deterjanlarda kullanılan per karbonat veya per sülfatlarda ileri derece yardımcıdır

 4. Bensu dedi ki:

  Limon pas lekesini çıkarmıyor. Denedim olmadı.

 5. ayça dedi ki:

  balkon taşlarındaki pas lekesi nasıl çıkar?

  Merhaba. Uzun süredir balkon taşlarımla başım dertte ne tür taş olduğunuda bilemiyorum damarlı koyu gri taşlardan her yerinde çıkmayan sarı sarı lekeler var neler kullandım çıkmadı bana yardımcı olur musunuz? İlginiz için şimdiden teşekkürler

  1. ipuclarim dedi ki:

   Ayça hanım, o taşların ne olduğunu bilmediğim için size şunu yapın kesin geçer diyemeyeceğim.
   O nedenle mermer olduğunu var sayarak size bazı konularımızı tavsiye ederim.Bu şekilde temizlemeyi deneyin belki bir faydasını görürsünüz.
   Pas Lekesi Nasıl Çıkar, Pas lekesine ne iyi gelir?

   Mermer üzerindeki lekeler nasıl çıkarılır?

   Siyah mermerdeki su lekeleri nasıl çıkar?

   Mermer temizliği nasıl yapılır?

 6. Halı Fiyatları dedi ki:

  Genelde uzun süre masanın ayağı halı üstünde kalınca işin içinden çıkılamıyor. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

 7. istanbul nakliyat dedi ki:

  benim bildiğim pas lekesi cıkmıyor diye biliyordum ama meğer cıkıyormuş teşekkürler

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.