Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Ağda lekesi son derece zor bir leke olarak bilinen ve çoğu zaman çıkarılamayacağı düşünülen lekelerden biridir. Ağda lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap olarak ağdanın içerisinde çözündüğü maddelerin doğru kullanımı ve ağda kalıntısı olan bölgeye uygulanması cevabı verilebilir. Ağda eğer sir bazlı ise yağda çözünür, normal ağda ise suda çözünür. Kullanılan ağdanın cinsine göre işlem yapılırsa doğru sonuç alınması daha kolay olacaktır. Ağda lekesi çıkarmak için yapılması gereken işlem herhangi bir şekilde başka bir işlem uygulamadan yavaş hareketlerle yağ ile silmektir. Bölge üzerine yağ döküp bekletirseniz daha kolay bir biçimde çıkarmanız mümkün olacaktır.

Ağda lekesini çıkarmanın bir başka yöntemi ise aseton olarak bilenen ve bayanların oje çıkarmak için kullandığı üründür. Aseton içerisinde bulunan gliserin ve benzol formundaki organik bileşikler biraya geldiğinde pek çok maddeyi çözerek ortadan kaldırmaktadır. Ağdalı bölge üzerine pamuğa dökülmüş aseton ile yavaş hareketlerle yapılan silme işlemi sonrasında ağda kalıntılarının gittiği görülecektir. Fakat bu işlem sırasında çözücü maddeler kullanıldığından yıpratma durumu söz konusu olabilir.

Ağda lekesi çıkarmak için zeytinyağı, bebe yağı veya piyasada satışı yapılan ağda temizleme yağları tercih edilebilir. Su, sabun veya şampuan kullanmanın hiçbir faydası yoktur ve hatta ağdalı bölgenin daha kalıcı bir lekeye dönüşmesine sebep olacağından hiçbir işlem yapılmadan direk olarak yağ ya da aseton ile çıkarmak gereklidir.

5 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.