İPUÇLARIM

Ispanak Lekesi Nasıl Çıkar?

Ispanak Lekesi Nasıl Çıkar?

Ispanak, yaprağı etli koyu parlak yeşil renkte olan bir sebzedir. Türk mutfağında en çok kullanılan sebzelerden biri olan ıspanak oldukça faydalı bir besin olmasına karşın, diğer sebzelerde de olduğu gibi leke bırakabilir. Zaman zaman ıspanak ayıklama yaparken ellerimizde, halı veya kumaş üzerinde can sıkıcı lekeler bırakabilir. Bu lekelerden kurtulmak ise birkaç pratik yöntem ile oldukça mümkün. Lekenin yayıldığı yüzey ya da kumaşın cinsi de burada önemli faktör. Kumaşın cinsine göre lekeli bölgeye zarar vermeden doğal yöntemler ile lekelerden arınmak mümkün.

Ispanak lekelerinden kurtulma yöntemleri;

  • Ispanak ayıklarken ellere bulaşan ıspanak lekesini çıkarma: Diğer sebzelerde de olduğu gibi sebze ayıklarken ellerimizde lekeler bırakabilirler. Ellerimizin görüntüsünü bozan bu lekelerden kurtulmak için bir limon suyu, bir çorbağa kaşığı oksijenli su ve bir çorba kaşığı nişastayı karıştırıp, krem kıvamına getirin. Yaptığınız bu karışımla ellerinizi lekelerden kurtulana kadar iyice ve nazikçe ovun, ardından ılık su ile ellerinizi durulayın. Ellerinizdeki lekelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.
  • Halı veya kumaşlardan ıspanak lekesi çıkarma: Kıyafetinizin, masa örtünüzün ya da halınızın herhangi bir yerine ıspanak dökülmüş ise bu lekeleri size önereceğimiz basit ve pratik yöntemlerle temizleyebilirsiniz. Öncelikle, kumaşta oluşan ıspanak lekelerinin bulaştığı bölgeyi taze dilimlenmiş çiğ bir patates ile hafifçe ovarak, temizleyin. Sonra da hafif sabunlu su ile patates kalıntılarından arındırarak bu bölgeyi durulayın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.