İPUÇLARIM

Nasıl Para Biriktirilir, Para Biriktiremiyorum Ne Yapayım ?

Nasıl Para Biriktirilir, Para Biriktiremiyorum Ne Yapayım ?

Günümüz hayat koşulları para biriktirmeyi oldukça zor kılıyor. Bir çoğumuz için sadece hayalden ibaret olurken bazılarımız büyük & küçük planlar yapmaya, para biriktirmeye devam ediyor. Türkiye koşullarında ay sonunu bile zor getirirken para biriktirmek bize çok uzak. Yine de mevcut alışkanlıklarımızı gözden geçirip bir yerden başlayabilir, para biriktirebilir ve hiç olmazsa denemiş oluruz.

 • Para biriktirmeye başlamadan önce neden para biriktirdiğinize karar verin.
 • Hedefinizi belirledikten sonra kendinizi bir sorgulayın. Aylık gelirinizi ve giderinizi ortaya çıkarın. Keyfi harcamalarınızı belirleyin.
 • Keyfi harcamalarınızda kısıtlamalara gidin. Bunun anlamı hiçbir şey yapmayacaksınız demek değil. Gerçekten 150-200 liralık bir parfüme ihtiyacınız var mı ? O aldığınız iPhone ne işinize yarıyor ?
 • Kendi bütçenizi yönetin. Gelirinizi günlük parçaya ayırın. Bir günde nereye ne kadar harcama yapıyorsunuz. Günlük kazancınız ve gideriniz ne kadar bunları belirtin.
 • Giderleri kontrol altına alın ve borçlanmaktan kaçının.
 • Elinize geçen demir paraları (daha doğrusu küçük paraları) küçümsemeyin. Damlaya damlaya gerçekten göl oluyor.
 • Kredi kartı ? Para tuzağından başka bir şey değil. Yurtdışı alışverişleri hariç en ufak bir yararı dahi yok. Temel ihtiyaçlarınız hariç hiçbir şey için kredi kartı kullanmayın ve hatta mümkünse hiç kullanmayın. O para havadan gelmedi, bedava değil. Yine cebinizden harcıyorsunuz. Maaşınız 1.500 TL ve kredi kartı limitiniz 1.000 TL ise bunun anlamı aylık geliriniz 2.500 TL demek değil. Cebinizdeki 1000 TL parayı sanaldan harcıyorsunuz demek oluyor.
 • Aylık olarak biriktirdiğiniz parayı size en uygun yatırım yöntemiyle katlamaya çalışın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. tasdemirler dedi ki:

  Güzel bir paylaşım olmuş fevri harcama davranışlarında olan insanların bende dahil tabi ki biraz bilgilendirilmesi gerekli…

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.