İPUÇLARIM

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evde enerji tasarrufu yapmaya başlarken ilk adım evin ısısını termometre ile sürekli olarak kontrol altında tutmaktır. Eviniz kış zamanında 18 derede ısıtılmalı, yazın ise 26 derecede soğutulmalıdır.

Eğer evinize izalasyon yaptırırsanız bu sayede evinizi hem ısıtmak hem de soğutmak için sürekli olarak kullanmış olduğunuz enerji seviyesini yaklaşık olarak %45 civarında azaltabilirsiniz.

Evinizdeki kapıların altında bulunan boşluklardan soğuk ya da sıcak havanın odaya girmesini önlemek için mutlaka hava sızdırmama özelliği olan keçeleri kapı altlarında kullanın.

Bilhassa gece vaktinde sıcak ya da soğuk havanın pencerelerden gitmesini önlemek için mümkünse ağır dokulu perde ya da stor kullanmayı unutmayın.

su tasarrufu

Sıcak Su Kullanımını Azaltın

Musluklardaki suyun ısıtılması için farkına varmasanızda çok fazla bir şekilde enerji harcaması yapılır. Bu yüzden duş için hafif akışlı b duş başlığı kullanabilirsiniz. Bu sayede 1 yıl içerisinde 15.000 litreden daha fazla su tasarrufu sağlayacaksınız. Duş başlığını alırken dakikada 25 litre yerine 9 litre su harcayan duş başlıklarını seçmeniz yeterli olacaktır.

Evde kullanılan sıcak suyun yaklaşık olarak yarısı duş için kullanılır. Bu yüzde uzun duşlar yerine kısa duşlar almak çok büyük bir şekilde su tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır. Bunu garantilemek için duşta 5 dakikadan daha az kalmaya özen göstermeniz yeterlidir.

Su tasarrufunu sağlamanı bir diğer yolu da makinede çamaşır yıkarken çamaşırları sıcak yerine soğuk su ile yıkamanızdır.

Cihazlarınızı Kontrolde Tutun

Hem televizyon hem de bilgisayar türündeki aletler eğer prizden çıkartılmaz ise elektriğinizi harcamaya devam edecektir. Bu yüzden bu tür aletlerinizi kullanmadığınız zamanlarda bekleme ya da uyku moduna almak yerine kapatın ve prizden tamamen çıkartın.

Işıklarınızı Kontrol Edin

Odadan çıktığınız anda kısa bir süre sonra odaya dönecek olsanız dahi mutlak suretle ışığı kapayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.