İPUÇLARIM

Sigaranın Cilt Üzerindeki Etkisi

  • 02 Nisan 2016
  • 206 kez görüntülendi.
Sigaranın Cilt Üzerindeki Etkisi

Milenyum yılının başlarına doğru, birçok Avrupa ülkesinin de içinde bulunduğu Avrupa Birliği Komisyonu yeni üretilen sigara paketlerinin üzerine “Sigara içen daha genç ölür” veya “Sigara öldürür” ya da “Sigara sağlığa zararlıdır” gibi ibareler ile zaten uyarmaya başlamıştır.

Mental ve cilt sağlını riske atmamak için sigara kullanmamalı hatta ve hatta sigara içilen alanda dahi bulunmamalıdır.

İçinde bulunduğumuz zamanda sigara paketlerinin üzerinde halen daha “Sigara öldürür” ya da “ Sigara sağlığa zararlıdır” ibarelerinin bulunmasına rağmen sigaraya olan ilgi azalmamış aksine artarak devam etmiştir. Dünyanın ileri gelen ülkelerinde sigara kullanımını engellemeyi amaçlanmakta ve bu nedenle de sigara içenlere ikinci sınıf insan muamelesi yapılmaktadır.

Dört bin civarı sağlığa zararlı madde içerdiği kanıtlanan sigara, sadece içen kişiye değil bununla birlikte etrafında bulunan insanlara zarar vermekte ve soluduğumuz havayı kirletmektedir.

Sigara içen insanın parmakları, cildi ve dişi sararır. Sigara içen insanın sigara dumanı yüzünden gözenekleri kapanarak gerekli oksijenin alınmasını engeller. Cilt bununla birlikte hızlıca yaşlanır, kurur ve sonunda ölür.

Sigaranın bir diğer zararı da sinirlerin içinde bulunan boşlukları tıkayarak kan dolaşımını zorlaştırması, zekânın dahi performansının düşmesine sebep olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.