Saç Kırıklarından Nasıl Kurtulunur?

Saç Kırıklarından Nasıl Kurtulunur?

Saç uçlarında oluşan kırıklar bayanların istemediği ve kurtulmanın çaresine baktığı bir durumdur. Oluşan kırıklar zamanlar saçın kalitesini ve uzamasını etkiler. Kuaförlerin saç kırıkları için yapabildikleri en acil çözüm saç kesimidir. Fakat birçok kuaför saç kırıklarını azaltacağım derken saçın boyunu oldukça kısaltır. Bu yüzden bayanlar kuaförlere saç kırıklarını aldırmak için nadiren giderler. Saç kırıklarından kurtulabilmek için serum ve krem gibi yöntemler denenir. Fakat her yöntem her saça uygulanmaz. Saçın kırıklardan temizlenirken diğer yandan da bakımlı olması ve uzaması gerekir. Peki, saç kırıklarından nasıl kurtulunur? Sorunun cevabı yazının devamında bulunuyor.

 

Doğal Yağlar İle Saç Ucu Kırıklarından Kurtulmak

Doğal yöntemleri kullanmak için kozmetik mağazalarından pahalı ürün almaya gerek yoktur. Doğal yağlar tercih edilerek saç kırıklarından kurtula bilinir. Argan yağı, kakao yağı, jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı gibi tamamen bitkisel yağlar kullanarak kırıklar giderilebilir. Banyodan sonra nemli saçın uçlarına yedirilen bu yağlar saçı toparlayacaktır. Ayrıca bakım yapmaya gerek kalmaz.

 

Doğal Şampuanlar Kullanmak

Saç kırıklarında kullanılan şampuanların etkisi oldukça büyüktür. Sülfat oranının yüksek olduğu şampuanlar saçı temizler fakat bunun yanında saçı kurutur ve kırılmasına sebep olur. Şampuan seçimi yaparken sülfat oranı düşük ya da hiç olmayan şampuan tercih edilmelidir. Çok fazla kimyasal madde bulunan ve kokusu yüzünden bir şampuanı tercih etmek yerine daha doğal şampuanlar tercih edilebilir. Ayrıca şampuan kullanırken yoğun olarak saçın uç kısmının köpüklendirilmesi doğrudur.

 

 

Saç Maskesi Uygulamak

Saç bakımı yaparken saç maskesinin uygulanması saçın kırılmasını engeller. Fakat genelde yanlış biline bir gerçek vardır oda maskenin nemli saça uygulanmasıdır. Aslında maske kuru saça uygulanır. Uygulandıktan sonra ise en az 10 dakika beklenmelidir. Gece saça sürülüp uyuduktan sonra sabah yıkanan saç maskeleri daha etkili olur.

 

Doğru Saç Fırçası Kullanımı

Saç kırıklarının oluşmasının en başında gelen sebeplerinden biriside yanlış saç fırçası kullanımıdır. Her saç fırçası her saç tipine uygun değildir. Örneğin çok sık dişli taraklar kıvırcık saç için uygun olmadığı gibi, seyrek dişli taraklarda düz saç için uygun değildir. Her akşam uyumadan saçların yumuşak bir şekilde taranması kırılmayı azaltır. Özellikle doğal kıllar ve ahşaptan yapılmış taraklar tercih edilmelidir.

 

Düzleştirici ve Saç Maşası Kullanımı

Teknolojinin son yıllarda ilerlemesi ile kuaförlerde fön çektirmek artık yerini düzleştirici ve saç maşalarına bırakıyor. Kullanımlarının pratik olmasından dolayı çok tercih edilse de biran da saçın aşırı sıcaklık görmesi ile kırıklar oluşuyor. Saçtaki liflere etki ettiğinden saçın gürlüğü parlaklığı bozuluyor. Belki anı kurtarıyor fakat sonrasında saçın yapısını bozuyor.

 

 

Yukarıda sayılan tüm sebeplerin yanında beslenme düzenine de dikkat etmek gerekir. Çiğ yenilen sebze, mevsimsel meyve, avokado, kuru yemiş, balık, et, tavuk ve tam tahıllı besinler saçın kalitesini artırırken kolay kopmamasını sağlar. Gün içerisinde tüketilen en az iki litre su ise saçın kurumamasını sağlar. Kuruyan saç çok kolay kırılır. Ayrıca saç derisine duş esnasında ve sonrasında yapılan masajlar saç diplerindeki kan dolaşımını düzenler. Daha sağlıklı saç dipleri olur. Böylelikle saç uçlarında uzamalar ve kırılmamalar gerçekleşir.

 

Saç kırıklarından dolayı düzenli olarak kuaförlerde saç kestirilmesi de kurtarıcı bir yöntemdir. Güvenilen kuaförlerde keratein bakımlarının düzenli yapılması ile saç nemlenir, güçlenir ve kolaylıkla kopmaz. Mümkün olduğu kadar saça fön çektirmemek ya da saç maşası ve düzleştirici kullanmamak en doğrusu olacaktır. Evde doğal yöntemler ile yapılan bakım ise hem ucuz hem de pratiktir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sugar daddy dedi ki:

    Nice bro thank you.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder