Enginarın faydaları, Enginar Lekesi Elden Nasıl Çıkarılır?

Enginar, A ve B vitamini bakımından çok zengin bir sebzedir. Enginarın birçok çeşit yemeği yapılabilir. Enginar dolması, kızartması, çorbası, pilavı veya salatası yapılabilir, yemek dışında likörde yapılmaktadır. İçerisindeki Oynar sayesinde yapılan enginar likörü İtalya’da çok tüketilen içkiler arasındadır.

Enginarın faydaları: Safra kesesinde ve karaciğerde birikmiş olan alkol, nikotin ve yağlarını enginar cynarin içerdiği için vücuttan atımını hızlandırır. Bu temizleyici özelliğin yanında vücuttaki amonyak ve kolesterolü azaltır.

Enginar A ve B vitaminleri bolca içerdiği için atar damar kireçlenmesini önleyici özelli gide bulunmaktadır. Safra kesesinde oluşan rahatsızlıklar içinde bire bir doğal ilaçtır. Bunların dışında ateş düşürücü, cinselliği artırıcı, iştah amcada ve vücut direncini artıcı özelliklerime vardır. Say say bitmedi ama enginar İshal, sarılık, romatizma gibi hastalıklara da iyi gelmektedir.

Enginar Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Enginarı ayıklarken ellerinizde leke oluşabilir. Bunu önlemek için eldiven giymenizi tavsiye ederiz. Eğer plastik eldiven kullanmayıp ellerinize enginar lekesi olmuş ise limon kabuğu ve biraz tuz serperek ellerinizi bununla ovalayın.

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.