Kumaş Ve Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kumaş Ve Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer kan lekesi yıkanabilir olan bir kumaşta ise elinizden geldiğince çabuk bir şekilde tuzlu suya ya da enzim ön ıslatma solüsyonunun içerisine lekeli olan kıyafeti bastırıp eğer mümkünse 2 ila 3 saat kadar bu suyun içinde kıyafetinizi bekletin.

Daha sonra makinede soğuk suda ya da soğuk sabunlu köpükte kıyafeti yıkayın. Lekeli olan kumaş türüne göre toz ya da sıvı beyazlatıcılar da kullanılabilir. Kıyafetin etiketi izin veriyor ise hidrojen peroksit ile de kıyafet silinebilir.

Bunun için 1 bardak kadar hidrojen peroksit ile 3 bardak kadar su karıştırılıp kan lekesini çıkartmak için lekeli bölge iyice durulanmalıdır. Fakat kaliteli olan kıyafetler mutlaka kuru temizlemeye verilmelidir.

Kan lekesi olan yataklar ilk önce hidrojen peroksit ile silinmeli ve daha sonra da sürekli hidrojen peroksit ile nemlendirilmelidir.

Taze olan kan lekeleri yıkanabilir olan kumaşlardan genelde ½ çay kaşığı kadar tuz ve 1 bardak kadar su karışımı ile soğuk suyun içinde yıkanabilir. Lekelenmiş olan kıyafeti çamaşır deterjanı ile birlikte soğuk suda iyice ıslatın. Beyaz ve pamuklu kumaşlardaki kan lekelerini bilhassa taze kan lekelerini amonyaklı suyun içinde ıslatarak lekeleri giysiden çıkartabilirsiniz.

Halı Üzerindeki Kan Lekesi

Eğer kan lekesi halıya bulaşmış ise ilk önce lekeyi temiz bir mendil ile iyice emdirin. Bir bardak kadar suyun içine bir çay kaşığı kadar tuz ekleyin ve lekeyi hemen silin. Leke iyice çıkana dek silmeye devam edin. Eğer leke kalır ise aynı miktarlarda sıcak su ile peroksit karışımını diş fırçası yardımı ile halının tüylerine iyice uygulayın. Leke çıkana dek 1 ila 2 saat boyunca halıyı ıslak bir şekilde tutun. Daha sonra temiz ve nemli bir bez ile yeniden silin.

Halı üzerindeki kan lekesini çıkartmanın diğer bir yolu da su ve borak ile hazırlanan ya da su ve toz beyazlatıcı ile hazırlanan macun ve karışımlardır. Toz beyazlatıcı ile hazırlayacağınız macunu halının tüyleri üzerine iyice sürüp macunun kuruması beklenmelidir. Kuruyan macun tozları da elektrik süpürgesinin yardımı ile süpürülebilir.

Eğer kan lekesi kurumuş ise leke az bir su ile ıslatılmalıdır. Daha sonra 1 bardak kadar suyun içine 1 çay kaşığı kadar toz deterjan ilave edilmeli ve bu hazırlanan karışım ile lekeli kısım iyice silinmelidir. Eğer halı açık bir renkte ise daha önce belirtilen şekilde peroksit uygulanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder