Sebzeler Nasıl Seçilir & Nasıl Saklanır?

Sebzeler Nasıl Seçilir & Nasıl Saklanır?

Aldığınız patateslerin görünüşü hem düz hem kesilmemiş hem çukursuz olmalıdır. Bunların dışında patates kesinlikle filizlenmemiş ve yeşillenmemiş olmalıdır. Eğer patatesin üzerinde yeşil lekeler görürseniz bu durum patatesin büyük oranda solanin içerdiğini başka bir değiş ile içerisinde zehirli maddelerin olduğunu gösterir. Patates alırken patatesin hem temiz hem de kurumuş olan çamur ile lekeli olmamasına dikkat edin. Patates kesinlikle yağmurda toplanmış olmamalıdır. Çünkü yağmurda toplanan patatesler içlerine su çekerler ve bu nedenle de çok çabuk bir şekilde bozulurlar. Patatesi saklanamanın en iyi yolu ise hem karanlık hem de sılık yerlerde saklamaktır.

Lahana Nasıl Seçilir?

Lahana alacağınız zaman kuru, sert, birbirine yapışmış ve sert yaprakları olan lahanaları seçin. Lahanın sağ kısmı mutlaka düzgün bir şekilde olmalıdır ve sap kısmında kesinlikle siyah lekeler bulunmamalıdır.

Karnabahar Nasıl Seçilir?

Karnıbaharın çiçekli kısımları büyük değil küçük olmalıdır. Bu sayede pişirmesi de çok daha kısa zaman alacaktır ve vitaminleri de ölmeyecektir.

Havuç Nasıl Saklanır?

Alacağınız havuçların yüzeyleri pürüzsüz ve parlak ve de sert olmalıdır. Eğer havucun tadı acı ise ya da üzerinde yeşillenmeler meydana gelmiş ise bu havuçta zehirli maddeler olduğunu gösterir.

Eğer havucun uzun bir süre boyunca dayanmasını istiyorsanız ilk önce havucu kireç ile su karışımın içerisinde yıkayın ve sonrasında haşlanmış olan soğan kabuğu suyunda yıkayın ve sonrasında iyice kurulayın.

İsterseniz taze olan havucu nemi kum ile doldurduğunuz bir kutunun içerisine koyup saklayabilirsiniz. Eğer hava şartları soğuk ise kutuyu balkon yerine içeride tutabilirsiniz. Kutu içerisind eolan kum sayesinde havucun nemi korunacağı için havuç çok daha uzun bir süre boyunca taze bir şekilde kalacaktır.

Salatalık Nasıl Saklanır?

Salatalık alırken orta boylu ve oldukça sert olan salatalıkları seçmelisiniz. Eğer salatalığın üzerine biraz bastırırsanız salatalığın yumuşak olup olmadığını anlayabilirsiniz. İsterseniz salatalığı buzdolabında uzun bir süre boyunca saklayabilirsiniz. Ya da isterseniz büyük bir kabın içerisine su doldurabilir ve salatalıkları kabın içerisine salatalıkları sadece alt kısımları suyun içerisinde kalacak bir şekilde yerleştirebilirsiniz ancak bu suyu hergün yeniden tazelemeniz gerektiğini unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder