İPUÇLARIM

Elektronik Eşyaların Ekranlarını Tozdan Nasıl Koruyabiliriz?

Elektronik Eşyaların Ekranlarını Tozdan Nasıl Koruyabiliriz?

Elektronik eşyalar statik elektrikle yüklü olduğu için maalesef ortamdaki tozları çekip tutma özelliğine sahip. Bu da sürekli temizlenmesi gereken televizyon ve bilgisayar ekranı anlamına geliyor. Büyük marketlerde ekran temzileyici spreyler mevcut ancak benzer karışımları evde yapmak da mümkündür. Bu karışımlar hem varolan tozu temizler hem de tozlanma süresini geciktirir.

Eşit oranda izopropil alkol ile damıtılmış suyu karıştırın ve spreyli bir şişeye koyun. Gerektikçe ekrana püskürtüp yumuşak bir bezle silin. Bez kullanımı da önemli bir faktördür. Kağıt havlular ekranı çizebilir. Bu yüzden tercih etmeyin. En güzeli mikrofiber bez kullanmaktır. Bu bezler tozlanmayı da geciktirir. Bu karışımı plazma tv ler , lcd ekranlar ve akıllı telefonların ekranlarını temizlemek için kullanabilirsiniz.

Bir başka karışım ise yine eşit oranlarda sirke ve damıtılmış su karışımı kullanmaktır. Sirkenin ekranınızı tertemiz yaptığını göreceksiniz.
Temizleme esnasında karışımları doğrudan ekrana değil , beze sıkmalısınız.

Notebook ve netbooklarda bilgisayar kapalıyken, ekranı kapatmak tozlanmadan kaçınmak için doğru bir yöntemdir.
Bunun dışında , elektronik eşyaların olduğu ortamları sık sık süpürmek , toz tutan halı, kilim gibi aksesuarları ortadan kaldırmak , kumaş perde yerine stor perde tercih etmek de ekranları tozdan koruyan önlemlerdir.

Bir önemli husus da özellikle yazın açılan camlardır. Camlardan gelen tozlar da ekranlara yapışmakta ve sık sık temizleme gerektirmektedir. Bu yüzden havalandırmalı mümkünse klimalarla yapılması elektronik eşyalarınızdaki tozlanmayı ciddi bir şekilde azaltacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.