İPUÇLARIM

Kuruyan Ekmekleri Değerlendirme Yöntemi

Kuruyan Ekmekleri Değerlendirme Yöntemi

Ekmek sofralarımızın en baş misafiridir. Sofra ne kadar dolu olursa olsun, eğer ekmek yoksa o sofra eksiktir. Güzelim ekmek sepetlerinin içindeki tazecik ekmekler iştahla yenmeyi beklerler. Ekmeği o kadar severiz ki “ya yetmezse” düşüncesiyle hep fazla fazla alırız. Sonra da o ekmeklerin bir kısmını tüketemeyip maalesef çöpe atarız. Halbuki yeri gelir ekmek birkaç malzeme ilavesiyle başlı başına bir yemeğe dönüşür.

Kurumuş ekmekleri değerlendirin!

İşte size kuruyan ekmeklerden yapabileceğiniz farklı alternatiflerden birkaçı:
Çok geleneksel bir lezzet olmakla birlikte özellikle büyük şehirlerde unutulmaya başlanan bir yemektir papara. Hem kuruyan ekmekler değerlendirilmiş olur hem de kullanılan et suyuyla ekmeklerin besin değeri daha da yükseltilir. Bir diğer alternatif süt ve yağla ıslatacağınız kuru ekmeklerinizi fırın kabına dizip üzerine de peynir ya da dilediğiniz bir başla malzeme ilavesiyle fırına vermek ve lezzetli bir pizza elde etmektir. Yine çok sevilen bir tarif olarak robottan geçireceğiniz ekmeklerinizi soğan, yumurta ve baharat ilavesiyle köfte haline getirmek ve kızartıp servis yapmaktır.

Yemeğinizin yanına güzel bir çorba yaptıysanız, kalan ekmeklerinizi minik minik doğrayıp kırmızı biberli, naneli yağda kızartarak nefis kızarmış ekmekçikler (krutonlar) elde edebilirsiniz.
Eğer ekmeğiniz çoksa ve hemen tüketemeyecekseniz ekmeklerinizi fırında güzelce kurutun ve sonra robot ya da rondodan geçirerek un haline getirin. İşte size köftelerinizde kullanmak için hazır galeta unu. Fırında tüm rutubeti giden ekmekleri bozulmadan kavanozda uzun süre saklayabilirsiniz.

Son olarak da size çocukluğumun Pazar günü kahvaltılarından bir ipucu vermek istiyorum; Herkesin iştahla yiyeceği yumurtalı ekmek! Yumurta ve sütü çırpın, ekmeklerinizi bu karışımı batırıp ıslanmasını sağlayın ve sonra da kızgın yağda nar gibi kızartın. Ya da aklınıza gelen bir başka tarifi uygulayın ama lütfen kuruyan ekmeklerinizi atmayın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.