İPUÇLARIM

Ayrık Otu Hangi Bölgelerde Yetişir, Ayrık Otu Nasıl Kullanılır?

Ayrık Otu Hangi Bölgelerde Yetişir, Ayrık Otu Nasıl Kullanılır?

Ayrık otunun Latince adı agropyrum repens’dir. Ayrık otu bitkisi kumlu toprakları seven bir bitkidir. Ayrık otu 30 ile 100 cm uzunluğunda yaz aylarında mor ya da yeşil renkte başaklar veren bir ottur.

Ayrık Otu Hangi Bölgelerde Yetişir?
Ayrık otu diğer bitkilerin aksine dünyanın her tarafında yetişebilen bir bitkidir. Ayrık otu ülkemizde hemen hemen her bölgede ama Marmara bölgesinde daha çok olarak yetişir.

Ayrık Otu Nasıl Kullanılır?

Ayrıklar ilkbahar ve sonbahar aylarında kökleri ile birlikte toplanır. Daha sonra su ile yıkanır ve gölgede kurutulur. Ayrık otunun kökleri potasyum bakımından çok zengin olduğu için kökleri bu bitkinin en önemli kısımlarından biridir. Ayrık otunun kuru otlarından daha sonra suda kaynatılmak sureti ile faydalanılmaktadır.

ayrik otunun icindeki maddelerAyrık Otunun İçindeki Maddeler Nelerdir?
Ayrık otunun içerisindeki maddeler arasında potasyum, uçucu yağ, müsilaj, glikovalin, triticin, şeker ve saponin gibi maddeler bulunur.

Ayrık Otunun Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Ayrık otu bitkisi çok eski tarihlerden bu yana idrar söktürücü ve bu nedenden dolayı da kandaki zehirli maddelerden arındırıcı bir bitki olarak bilinmektedir.
• Ayrık otunun sadece idrar söktürücü etkisinden faydalanmak istiyorsanız o zaman hepsi 20’şer gram olarak ayrık kökü, arpa ve mısır püskülü 0.5 litre kadar suda 15 dakika kadar kaynatılır ve daha sonra süzülür. Hazırlanan bu karışıma pekmez veya bal eklenerek günde 3 su bardağı kadar içilir.
• Ayrık otu ateşli hastalığı olan kişilerde rahatlık ve sükunet vermesi ile bilinir.
• Yapılan geniş çaptaki araştırmaların sonucunda ayrık otunun yukarıda saydığım şifa verme özelliklerinin haricinde birde özellikle yaşı ilerlemiş erkeklerde görülen prostatın büyümesini engellediği anlaşılmıştır.
• Prostatın büyümesini engellemesi için ayrık otundan şu şekilde faydalanabilirsiniz; öncelikle 50 gram kadar kurutulmuş ayrık otu kökü alın ve bunları 1 litre kadar su ile kaynatın. Hazırladığınız bu karışımı tatlandırmanız için içerisine bal ilave edin ve bu karışımdan her gün günde 3 su bardağı kadar için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.