Anasonun Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri Nedir ?

Anasonun Sağlığa Faydaları ve Yan Etkileri Nedir ?

Anason tüm dünyada bilinen ve ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılıp tüketilen, özellikle sindirim problemlerine karşı tercih edilen bir bitkidir. Yemek sonrası içilen bir bardak anason çayı şişkinliği ve hazımsızlığı giderip, sindirime yardımcı olur. Geleneksel olarak öksürük tedavisinde ve ağız kokusunu engelleme hususunda kullanılmaktadır. Ağız hijyeni sağlamak için anason ile gargara suyu hazırlanabilir.

Anason yağı saçlarda oluşabilecek bitlenmeye karşı etkilidir ve tarihte bu özelliği sebebiyle bir çok farklı kültürde yerini almıştır. Ayrıca bağırsak iltihabı tedavisinde anason yağı oldukça etkilidir..

Anasonun Yan Etkileri Nedir ?

Anason bitkisinin yan etkileri hususunda herhangi bir bilimsel araştırma olmamasına karşın yan etkisi genel olarak görülmemektedir. Güvenli bitkiler arasında yer alır. Ancak yine de yüksek tansiyonu olan kişilerin, emzirme veya hamilelik dönemindeki bayanların anason çayı veya yağı kullanması tavsiye edilmez.

Anasonun Tarihi (Kısaca, Yüzeysel Olarak)

Anasonun geçmişi yaklaşık olarak 4000 yıl öncesine kadar dayanmakta olup ilk kullanıma Eski Mısır’da başlanmıştır. Bitki olarak bir takım rahatsızlıklara karşı kullanılan anason ilk kez parfüm imalatında kullanılmaya başlanmıştır. Anason hususunda yer alan en eski yazılı belgeler, bitkinin idrar söktürücü ve sindirim problemlerine karşı olarak kullanığı yönünde.

Antik Yunan döneminde anason susuzluğa karşı, ağrıları hafifletmede ve ağız kokusunu önlemede kullanılmış. 1800’lü yıllardan itibaren itibaren anason yağı yemeklerde, alkollü içeceklerde, krem ve sabun üretiminde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise anason ticari olarak başta içki üretimi olarak dondurma, sakız, cilt kremi, diş macunu, tütün, sabun ve öksürük şuruplarının üretiminde kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder