İPUÇLARIM

Çoban Üzümünün Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Çoban Üzümünün Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Çoban üzümün Latince ismi vaccinium myrtillustur. Çoban üzümü yeşilimsi çiçekleri olan, 30 cm boyunda, mart ve nisan aylarında açan, meyveleri koyu kırmızı ve bezelye büyüklüğünde olan bir bitkidir.

Çoban Üzümünün Yetiştiği Bölgeler Nerelerdir?

Çoban üzümü, Orta Avrupa ile Kuzey Anadolu dağları ile ormanlarında bulunan bir bitkidir.

Çoban Üzümü Nasıl Kullanılır?

Çoban üzümünün yaprakları ile meyveleri olgunlaştıktan sonra iyice kurutulur. Daha sonra da kaynatılıp içilir.

Çoban Üzümünün İçindeki Maddeler Nelerdir?

Çoban üzümünün meyvesinin içerisinde elma, tartar ve limon asitleri, pektin tanen, şekerler, A ile C vitaminleri, myrtillin adı verilen mavi bir boya maddesi bulunmaktadır.

Çoban üzümünün yapraklarının içerisinde ise tanen, hydrochinon ve arbutin bulunmaktadır.

Çoban Üzümünün Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Çoban üzümünün tıbbi etkileri arasında kabız yapıcı ve haricen hafif de olsa mikrop öldürücü etkileri vardır. Mikrop öldürücü etkisini bakterilerin içerisine girebilen tam olarak öldürmese de bakterinin büyümesini engelleyen mavi boya maddesinden almaktadır. Çoban üzümünün bu etkisi ishal tedavisinde ek tedavi olarak da kullanılmaktadır.

Bahsettiğimiz bu mavi boyanın mikrop öldürücü ve ishal kesici etkilerinin yanı sıra birde tanen maddesi sayesinde kabız yapıcı ile mikrop öldürücü ve pektin maddesi sayesinde kabız yapıcı olarak tedavilere yardım etme özellikleri bulunmaktadır.

Çoban üzümü yukarıdaki özelliklerinden dolayı yaz ishallerinde ve dizanteri de şifa verici olarak etki etmektedir. Çoban üzümü kullanılarak ishal tedavisi uygulandığı zaman çoban üzümü suyu kesinlikle tatlandırılmaksızın kullanılmalıdır.

Çünkü çoban üzümünün tedavi etkisi içeriğindeki mavi boyanın bağırsak çeperlerine girerek bunların salgılarını azaltmak sureti ile yaptığı düşünülmektedir. Bunun dışında ishalde gözlemlenen bulantı durumunu da ortadan kaldırma özelliği bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı da çoban üzümü bilhassa ishal rahatsızlığında çok değerli olan bir bitkidir.

İshalde çoban üzümünden faydalanmak için 3 çorba kaşığı kadar kurutulmuş olan çoban üzümü 0.5 litre kadar suyun içinde 10 dakika kadar kaynatılmalıdır. Daha sonra bu karışımdan günde 4 defa içilmelidir.

Hazırladığınız aynı karışım hem ağız hem de boğazın mikrobik hastalıklarında gargara yapılmak sureti ile kullanılmalıdır.

Çoban üzümünün ilginç olan bir diğer özelliği de meyvelerinin püre haline getirildikten sonra süt ile karıştırılmak sureti ile yenmesidir. Nu yapıldığı zaman da bu bitki ishal yapıcı etkisini göstermektedir.

Bunlarında dışında bu bitkinin bir diğer özelliği de kan şekerini düşürmeye yarayan hormon olan insüline benzer maddeleri içerisinde barındırmasıdır. Bu önemli maddeler ağır olmayan yani hafif insülin eksikliklerinde kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bunun dışında çok ağır olan hastalarda kullanılması gereken insülin dozunun düşürülmesine de yardımcıdır.

Çoban üzümünün kan şekerini düşürücü etkisinden faydalanabilmek için 1 çay kaşığı kadar çoban üzümünü 1 bardak kadar suyun içerisinde kaynatın. Daha sonra hazırladığınız bu suyu gün içerisinde ve sadece 1 defa için. Hazırlanan bu karışım çok uzun bir süre boyunca kullanılmamalıdır. Eğer bu karışım çok uzun süreler boyunca kullanılır ise zaman içerisinde vücutta bir takım maddeler birikmeye başlar ve bunun sonucunda da vücutta zehirlenme olayı başlayabilir.

Unutmayın!

Hiçbir bitki tedavi amacı ile olsa dahi çok uzun süreler boyu kullanılmamalıdır. Kullanmak istediğiniz bitkinin kendi vücudunuz üzerindeki etkileri göz önüne alınmalıdır. Herhangi bir bitki kullanılmaya başlanmadan önce mutlak suretle doktorunuz ile konuşun ve bitkinin sizin için uygun olup olmadığını ve eğer bitki rahatsızlığınız için uygun ise dozunun nasıl olması gerektiğini net bir şekilde öğrenin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.