Keçi Yoğurdu Nerede Satılır?

Keçi Yoğurdu Nerede Satılır?

Sağlıklı yaşamayıp huzurlu bir yaşam için doğal ürün tüketmek çok önemlidir. Özellikle keçi yoğurdu gibi ürünler %100 doğal keçi sütünden yapıldığından emin olmak gerekir. Keçi yoğurdu, kansere yakalanma riskini azaltmasından tutun kemik erimesine kadar bir çok faydası olur.Biliyorum bu doğal şifa deposu olan keçi yoğurdu nerede satılır, nasıl temin edebilirim gibi sorular hemen kafanızda oluştur.

Kısaca her herde bulmak mümkündür. Büyük marketlerde, İnternet alış veriş sitelerinden bulmak mümkündür. Benim tavsiyem konun devamında anlattığımız gibi özel bir kaç şehir var oradan almanızdır.

Keçi yoğurdu hakkında: Bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda birçok hastalığın önlenmesinde önemli bir faktör olarak görülen keçi yoğurdunun tüketilmesinin önemli olduğu belirtiliyor. Doğal keçi yoğurdunun diğer yoğurt çeşitlerine göre oldukça farklı özelliklere ve önemli bir yere sahip olduğunu belirten araştırmacılar, bu sebeple doğal keçi yoğurdu tüketimi sayesinde hastalıkların oluşmasını sağlayan etkenlerin aktifliğinin azaltılacağını belirtiyorlar.

Yine yapılan araştırmalar sonucunda her gün keçi yoğurdu tüketen kişilerde hastalık risklerinin oranında azaldığı görülmüştür. Bu yüzden insan sağlığında keçi sütü ve keçi yoğurdu tüketimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Keçi sütünden elde edilen keçi yoğurdu ile birlikte diğer ürünleri için de her geçen gün gittikçe talep daha da artmaktadır. Elde edilen bilgilere göre keçi sütü ile edilen ürünlerin Avrupa ülkelerinin birçoğunda özel reyonlarda ve eczanelerde satıldığı bilinmektedir. Keçi sütünde bulunan bakteri oranının diğer sütlere oranla daha az olduğu söylenmektedir.

Keçi yoğurdu faydaları

Keçi sütünün insan sağlığı üzerindeki birçok olumlu etkisinden dolayı keçi yoğurdu da aynı özelliklere sahiptir. Keçi yoğurdu günün istenilen saatinde yenilebilecek bir besindir. Ayrıca keçi yoğurdunun suyuyla birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sebeple aslında saymakla bitmeyecek faydaları bulunmaktadır. Faydaları arasında en öncelikli olanlarını sıralamak gerekirse :

– Kansere yakalanma riskini azaltır ve oluşumunu engellemek için yardımcı olur.
– Kemik hastalıkları ve kemik erimesine iyi gelir.
– Çocukların tüketmesi oldukça faydalıdır. Enerji ve güç verir.
– Et ve balık ürünleri tüketmeyenlerin ya da yiyemeyenlerin fosfat eksikliğinin giderilmesinde destek olur.
– Yüksek oranda B1 ve B2 vitaminleri barındırmasından dolayı vücudu rahatlatan özelliği vardır. Bu sayede stres ve gerginliğin giderilmesinde yardımcı olur.
– Diyet programlarının ve sağlıklı kilo verme yöntemlerinin vazgeçilmez besin maddesidir.
– Mide rahatsızlıklarına iyi gelmekle birlikte, rahatsızlıkların azalmasında destekleyicidir.
– Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlayarak enerji verir.
– Diş çürümelerinin önlenmesinde yardımcı faktördür.
– Kronik bronşit hastalığının oluşmasını önler.
– Mikrobal enfeksiyonlara karşı etkilidir.
– Keçi yoğurdu düzenli olarak her gün tüketildiğinde egzama, astım ve farklı cilt rahatsızlıklarının iyileşmesinde yardımcı olan bir besindir.
– Keçi yoğurdu aç karnına yenildiği takdirde, sindirimi kolaylaştırarak bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasında faydalıdır.

Keçi yoğurdu nerelerde satılır?

Keçi sütünün doğal yollarla beslenen keçilerden sağlanabilmesi için bitki çeşitliliği açısından zengin olan Gelibolu ve Ecebat bölgelerinde beslenmektedir. Çünkü keçiler doğadaki canlılar arasında gurme olarak nitelendirilebilecek hayvanlardır. Gelibolu ve Ecebat bölgelerinin zengin bitki örtüsü doğal beslenme olanaklarını fazlasıyla sağladığından dolayı özellikle bu bölgeler tercih edilmiştir. Haliyle doğal keçi sütü ve keçi sütü ürünlerinin üretimleri de yoğun olarak bu bölgelerde yapılmaktadır. Bu özellikler sayesinde elde edilen keçi sütü ve keçi sütü ürünlerinin tadı ve lezzeti mükemmel olmaktadır. Bu bölgede üretilen keçi sütü ürünlerinin yurt dışına satışları olsa da ülkemizde de pek çok büyük ulusal market zincirlerinde ve yerel marketlerde bulabilmek mümkündür.

Keçi yoğurdu nasıl yapılır?

Büyük markaların son teknolojiye sahip üretim tesislerinde keçi sütü ürünlerinin yapıldığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir ve net şekilde üretim bilgilerini paylaşmaları mümkün olmayacağından, evde pratik bir şekilde yapılabilecek keçi yoğurdu tarifini paylaşmak herkes için faydalı olacaktır. Büyük marketlerde keçi yoğurdu bulunamadığında en azından keçi sütü alınarak evde de yapılabilir.

Pratik keçi yoğurdu tarifi: 1 su bardağı keçi sütü cezveye konularak ocakta ısıtılır ve kaynayıncaya kadar pişirilir. Süt kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır ve sütün bulunduğu cezve bir kenara konarak ılıklaşması için bekletilir. Sütün ılıklığı parmak değdirildiğinde sıcaklığına dayanılabiliyorsa uygun demektir. Bu kontrolden sonra keçi sütü mayalanması için cam kavanozun içerisine dökülür. Bir kâseye 2 tatlı kaşığı inek sütü yoğurdu konularak kavanozun içindeki sütten az miktarda kâseye eklenir ve ikisi karıştırılır. İyice karıştıktan sonra bu karışım tekrar cam kavanozun içerisine dökülür.

Ardından kavanozun kapağı sıkıca kapatılır. Kavanoz 2 kat havlu ile sarılarak, 4 saat bu şekilde bekletilir. Bu sürenin sonunda keçi yoğurdu artık hazır demektir. Keçi yoğurdu buzdolabına konularak saklanmaya devam edildiğinde kıvamı daha katılaşacaktır. Bu tarifle ev yapımı doğal bir keçi yoğurdu elde edilmiş olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder