İPUÇLARIM

Kırmızı lahana lekesi nasıl çıkar?

Kırmızı lahana lekesi nasıl çıkar?

Mor-kırmızı renkli gıdalardan biri olan kırmızı lahana geniş ve kat kat yaprakları olan bir sebzedir. Halk arasında kırmızı ya da mor lahana olarak adlandırılır. İçerdiği mineraller açısından da oldukça faydalı bir besindir. Canlı bir renge sahip olmasından dolayı da çok kolay leke bırakabilir.  Kırmızı lahana lekesinden  birkaç basit yöntem ile kurtulmak mümkündür. Bu yöntemler ise şöyle;

Ellerden kırmızı lahana lekesi çıkarma:

Daha çok turşu ya da salata yapımında kullanılan kırmızı lahana bazı sebzelerde olduğu gibi doğrarken ya da ayıklarken ellerde kırmızı kırmızı lekeler bırakarak, elleri boyar. Bu lekeler sadece sabunlu su ile yıkayarak geçmez. Limonun içerdiği asitler sayesinde renk açıcı özelliği vardır. Bir tane limonun suyu iyice sıkıldıktan sonra, kırmızı lahana lekesinden kurtulmak için kırmızı lahanayı doğradıktan sonra boyanan eller limon suyu ile iyice ovuşturarak yıkanır.  Ayrıca, kırmızı lahanayı doğramadan önce ellerde leke kalmasını önlemek için ellerinize bir miktar sirke ve zeytinyağı sürerek leke oluşumunu önlemiş olursunuz.

Kumaş yüzeylerden kırmızı lahana lekesi çıkarma:

Eğer kumaş yüzeylere bulaşan leke taze ise daha şanslısınız. Çünkü, leke ne kadar taze ise çıkartması da o kadar kolay olacaktır. Masa örtüsüne bulaşan kırmızı lahana lekesini temizlemek için temiz bir havlu veya peçeteye bir miktar sirke ile zeytinyağı sürülür. Yavaş ve nazik hareketlerle kumaş yüzeyi silinir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.