İPUÇLARIM

Halı, Döşeme Ve Kumaş Üzerinden Şarap Lekesi Nasıl Temizlenir?

Halı, Döşeme Ve Kumaş Üzerinden Şarap Lekesi Nasıl Temizlenir?

Şarap lekeleri bekletilmeye gelmeyen lekeler arasındadır. Eğer şarap kumaşa yani kıyafetiniz üzerine dökülmüş ise hemen karbonatlı soda ile iyice kumaşı silin. Daha sonra şarap lekesini elinizden geldiğince emdirmeye çalışın. Emdirme işleminin ardına yine bekleme yapmadan leke üzerine bol miktarda tuz serpin. Daha sonra aynı çay lekelerini temizler gibi aynı şekilde şarap lekesini temizleyin.

Eğer şarabın döküldüğü kıyafet veya kumaş çok pahalı cinsten bir kumaş ise o zaman hemen giysiyi kuru temizleyiciye götürün.

Döşemeliklerdeki Şarap Lekesi Nasıl Temizlenir?

Döşemelikler üzerine dökülen ya da sıçrayan şarap lekelerini yine vakit kaybetmeksizin emdirme işlemine tabi tutun. Daha sonra lekeli bölgeyi emdirip silin. Daha sonra lekenin üzerini kuru ve temiz bir peçete ile kaplayıp üzerine talk pudrası dökün. Sonra pudranın üzerine başka bir peçete koyup bu peçetenin de üzerine bir ağırlık yerleştirin. Peçeteler ile pudra silme işlemi sonrasında kalan lekeleri emecektir. Kalan lekeler tamamen emildikten sonra peçeteleri dikkatli bir şekilde kaldırıp daha sonra üzerini süpürün.

Halı Üzerindeki Şarap Lekesi Nasıl Temizlenir?
Halı üzerine dökülen kırmızı şarap lekelerini temizlemek için lekeyi hemen varsa beyaz şarap ile iyice sulandırın. Daha sonra lekeyi soğuk su ile iyice temizleyin ve leke üzerini tuz ile iyice kaplayın. Yaklaşık olarak 15 dakika kadar tuzu beklettikten sonra elektrik süpürgesi ile tuzu iyice temizleyin.

Halı üzerine dökülen şarap lekelerini temizlemenin bir diğer yolu da lekeyi vakit kaybetmeden hemen emdirmek ve daha sonra leke üzerini köpüklü soda suyu ile spreylemektir. Spreyleme işlemi ardına yeniden emdirme işlemi uygulayın.

Daha sonra boraks ile sıcak su karışımı yapıp karışımı macun haline getirin Hazırladığınız macunu lekenin üzerine tırnak ya da diş fırçası ile halının tüylerine yedirerek sürün. Macunu halının üzerinden süpürmeden önce en az bir gece kadar bekletin. Eğer leke tamamen halının tüylerinden temizlenmez ise aynı işlemleri birkaç defa daha tekrarlayıp halıyı eski temiz haline gelene kadar temizlemeye devam edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.