Stresin Cilt Üzerindeki Etkileri, Stres Cildi Etkiler Mi?

Stresin Cilt Üzerindeki Etkileri, Stres Cildi Etkiler Mi?

Bunları pek bilmeyiz ama stres altında olmak cildimize büyük zararlar verir. Duygularınızın cildiniz üzerinde çok güçlü etkileri vardır. Stres hayatımızın bir parçası olduğu için, stres ile nasıl başa çıktığınız önemlidir. Stres vücudunuzda kimyasal tepkime yaparak, cildinizi daha hassas ve daha aktif hale getiriyor. Böylece cildiniz, cilt sorunlarını iyileştirmede yetersiz kalıyor. Eğer fark ettiyseniz, stresli olduğunuz dönemlerde çok daha fazla sivilce dökersiniz. Bunun nedeni stresin vücudunuzda kortizol ve diğer hormonları daha fazla salgılamanıza neden olması yüzündendir. Ve bu durumunda sebase bezlerinin daha fazla yağ üretmesine neden olur ve yağlı cilt çok daha fazla sivilce üretir.

Stresin Cildiniz Üzerindeki Etkileri

Gelin isterseniz stresin cildiniz üzerindeki diğer etkilerini hep birlikte görelim.

1)Cilt sorunlarını kötüleştirir. Bu duruma örnek verecek olursak stres sedef, rosacea ve egzama hastalıklarını daha kötü hale getirebilir. Ayrıca yine stres kurdeşen ve diğer deri hastalıklarına neden olabileceği gibi, ateşi yükseltip havale tehlikesini tetikleyebilir.

2)Günlük cilt bakımına müdahale edebilir. Eğer stres altındaysanız günlük cilt bakımınızı aksatma ihtimaliniz çok yüksek demektir. Cilt bakımınızı ihmal ettiğinizde ise, cilt sorunlarınızı depreştirir ve cildinizde kalıcı izlerin oluşmasına yol açmış olabilirsiniz.

Bazı cilt sorunları başlı başına bir stres sebebi olabilir. Bazı kişiler cilt sorunları yüzünden o denli stres altına girerler ki, bu durum ciltlerindeki problemlerin daha kötüleşmesine neden olur. Eğer sizde cilt sorunlarınızın sürekli tekrar etmesinden ve tam olarak bir türlü iyileşmemesinden şikayetçiyseniz, stresle nasıl baş ettiğinizi daha doğrusu edemediğinizi tekrar düşünmeniz gerekir.

Stresin Cildinizdeki Etkilerini Gidermede 8 Önemli Yol

Stresi hayatımızdan silmek imkansızdır, fakat stres ile başa çıkmanın bazı farklı yolları vardır.

1)Cildini görmezden gelmeyin. Cildinize çok iyi bakın yorgun hatta stres altında olsanız dahi.

2)Düzenli egzersiz yapın. Bu cildiniz ve vücudunuz için faydalıdır.

3)Kendiniz için zaman ayırın. Sadece yarım saatiniz olsa dahi kendinize ayırın ve eğlenebileceğiniz bir şeyler yapın. Bir makale okuyun ya da sıcak bir banyo yapın.

4)Etrafta yürüyüşe çıkın, stresten uzak sadece kısa bir gezinti yapın.

5)Stresle baş edebilmek için diğer tekniklerden olan nefes alma egzersizleri, yoga, ya da görsel imgeleme tekniklerini kullanın.

6)Gün için yeteri kadar uyuyun, uyku vaktiniz 7 ila 8 saat arasında olmalıdır.

7)Hayır demeyi bilin. Stresi azaltmanın en önemli yolu, istemediğiniz tekliflere hayır demeyi bilmektir.

8)Birileri ile konuşun. Bir dost veya arkadaşınızdan ya da en iyisi bir profesyonelden yardım istemekten kaçınmayın.

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, cildinizi stresin verdiği etkilerden korumanın başka yolarlıda mevcuttur. Gün içinde uygulayacağınız keyifli ve sade birkaç yenilik ile stresten uzak sağlıklı bir cilde tekrar kavuşabilirsiniz.

Stressiz Bir Cilt İçin İp Uçları

1)Bilim adamlarının yaptığı çalışmalar sonucu, öğleden sonra içilecek bir fincan siyah çay ile vücuttaki kortizol seviyesinin %47 oranında düştüğü belirlendi. Yani stresli bir kişi eğer bir fincan siyah çay içerse çay içmeyen kişiye oranla %47 daha sakin olacaktır.

2)Yine bilim adamlarının stres üzerinde etkili olan bir diğer çalışması ise, bu defa müzik ile birlikte geldi. Evet, sizleri rahatlatan müzikler dinlemeniz stres seviyenizi en aza indirgiyor size ve çevrenize rahat bir nefes aldırıyor.

3)Yemek sadece yemek değildir eğer ne yediğinizi biliyorsanız, yediğiniz besinler aslında stresle savaşmanızı da sağlayacaktır. Kuşkonmaz, avokado, böğürtlen, papatya çayı, çikolata, sarımsak, dana eti, yeşil çay, yulaf unu, portakal, midye ve ceviz stresle savaşmanızda en büyük silahlarınızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder