Stres Nasıl Atılır?

Stres Nasıl Atılır?

Stres, sürekli ilerleyen baş ağrılarına, uykusuzluğa, çarpıntıya, boğaz ile ağızda kurumaya, nefes almada zorlanmaya, sırt ağrılarına, sık sık idrara çıkmaya, aşırı terlemeye, göğüs sıkışmasına, sersemlik hissine, mide bulantısına, duygu azalmasına ve sürekli gelişen heyecan durumuna neden olur.

Stres Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız?

  • Kişi kendini baskı altında ve rahatsız bir ruh halinde hisseder.
  • Kişi kendinin bir çeşit baskı altında olduğunu fark eder ve bu yüzden kendini kötü hisseder.
  • Fiziksel yorulma olmamasına rağmen kişi kendini hem zihinsel hem de fiziksel bir yorgunluk içinde hisseder.
  • Kişi kolay kolay karar veremez.
  • Kişi kendini sürekli olarak uykusuz, huzursuz ve hassas hisseder.
  • Kişi her zaman kolaylıkla baş ettiği sorunlar ile baş edemez hale gelir.
  • Kişi kendini eskiden olduğu gibi kolay bir şekilde eğlendiremez.
  • Kişi tüm insanlar ve tüm olaylardan kaçmak ister.

Stres Nasıl Kontrol Altına Alınır?

İş yerinde meydana gelen stresi azaltmak için masa başında oturduğunuz zaman bacaklarınızı mümkün olduğunca ön tarafa doğru uzatmamaya gayret gösterin. Eğer bu şekilde oturursanız beliniz ve alt kısmı çok fazla rahatsız olacaktır.

İş yerinde stresten kurtulmanın bir başka yolu da özellikle masa başındayken sürekli olarak pozisyon değiştirmek ve başınızı belli aralıklar ile hem sağa hem de sola döndürmektir. Bu sayede boynunuza biriken ve boyun bölgenizde yoğunlaşan gerginliği de atabileceksiniz.

Stresten kurtulmanın en sağlıklı yollarında biri kişinin beslenme alışkanlığını kontrol etmesidir. Başka bir değiş ile kişi olabildiğince sağlıklı beslenmelidir.

Sürekli ev işi yapmak ya da sürekli çalışmak yerine arada sırada kısa molalar vermek ve mümkünse yıl içinde 1 defa da olsa kısa bir tatile çıkmak gerekir.

Eğer stres ya da başka bir sebepten dolayı uzun zamandır gülmüyorsanız o zaman yeniden gülmenin nasıl bir şey olduğunu hatırlayın. Bunun için mizah kitapları ya da internetteki komedi sayfalarında gezinebilirsiniz.

Yapacağınız işleri listeleyin ve en önemli olanları ilk önce yapın. Bu sayede zamanı doğru kullanır ve kendinizi daha az strese sokarsınız.

İnanmak! Evet, inanmak yani inancınıza sığınmak en büyük stresten kurtulma yoludur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder