İPUÇLARIM

Bitkisel Çayların Vücudumuza Verdikleri Faydaları

Bitkisel Çayların Vücudumuza Verdikleri Faydaları

Bildiğimiz klasik çay eskisi kadar çok tutulmuyor son zamanlarda. Bu zamanların modası bitkisel çaylar. Siyah çay vücuda çok faydalıdır evet doğru fakat bitkisel çayların faydaları saymakla bitmez. Tabi bitki çaylarından günlük kaç fincan içeceğinizi bilirseniz.

Bir bitkisel çayın vücudunuza doğru etkiyi yapıp size faydalı olabilmesi için bu çaydan günde en az 4-5 fincan içmeniz gereklidir. Özellikle yeşil çay sizleri hemen hemen her türlü sorun için korur ve vücudunuzda bir kalkan görevi görür.

Bitkisel çayları tanımaya başlarken öncelikle bitkisel çayların 3 gruba ayrıldığını ve bu şekilde ele alındığını bilmenizde fayda vardır. Bu üç grup tedavi amaçlı çaylar, koruyucu çaylar ve alternatif içecek olarak çaylar. Fakat bu yazımızda bizlere sağlık açısından fayda veren ve rahatsızlıklarımızı gideren ya da hafifleten çaylardan bahsedeceğiz.

Bitkisel Çaylar Ve Faydaları;

Sarı Kantaron: Hazmı kolaylaştırır, heyecanın yatışmasına yardımcı olur, uykusuzluk sorununda etkilidir, mide yanmalarına çok iyi gelir, kişinin kendini daha iyi hissetmesinin sağlar. Yara ve yanıklar için hazırlanan sarı kantaron eriyiği faydalıdır.

Adaçayı: Adaçayı daha iyi bir cilt isteyenlerin liste başı çaylarından bir tanesidir. Cilde iyi gelmesinin yanı sıra adaçayının antiseptik özelliği bulunmaktadır. Ayrıca hafızayı açar, direnci arttırır, bulantıyı keser, canlandırır, sinirleri yatıştırır, hazmı kolaylaştırır ve göğsü yumuşatır.

Biberiye: En çok kullanıldığı alan vücuttaki zehirli maddeleri atmak içindir. Tabi biberiyenin faydaları bununla sınırlı değildir. Kabızlığı giderir, baş ağrısına iyi gelir, dolaşımı düzenler, idrar söktürür.

Defne: Uykusuzluk sorunu çekenlerin kesinlikle denemesi gereken bir bitkidir. Ayrıca antiseptik özelliğe sahiptir. Yine defne bitkisi, saç dökülmesini engeller, rahatlatıcıdır, hazmı kolaylaştırır.

Melissa: Terlemeyi sağlar, hazmı düzenler, mideyi rahatlatır, gazı giderir, gerginliği azaltır, uyumaya yardımcı olur ve antiseptik özelliği de içinde barındırır.

bitkisel caylar (650 x 310)Kişniş: Hazmı kolaylaştırır ve gazı gidermeye yardımcı olur.
Kuşburnu: Kuşburnu bilindiği üzere C vitamini içermektedir. Ayrıca egzama, alerji, kabızlık, hemoroid ve öksürüğe karşı iyi geldiği gibi kişiye güç ve canlılıkta kazandırır.

Ihlamur: Balgam söktürücü özelliğinin yanı sıra, mideye, uykusuzluk problemine, çarpıntıya iyi gelmektedir. Ayrıca ıhlamur kişiyi rahatlatır ve yatıştırır.

Nane: Nanenin diğerleri kadar olmasa da antiseptik etkisi bulunmaktadır. Nane yaydığı güzel koku sayesinde rahatlatıcı etkiye sahiptir. Nane, soğuk algınlıklarını önler, sinir sisteminde yatıştırıcı etkiye sahiptir, uyku sorunlarına, çarpıntıya, mide bulantılarına iyi gelir.

Papatya: İdrarı arttırır, sindirim sistemini düzenler, gazı giderir, ağrıları keser ayrıca antiseptik özelliği de vardır.
Sinameki: Kabızlık sorununa birebirdir ayrıca bağırsakta müshil etkisi yapar.

Rezene: Sindirim sistemini düzenler, sinirleri yatıştırır, mideyi rahatlatır, sancılara iyi gelir ve gazı giderir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.