Kist Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kist Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Kist rahatsızlığı ya da hastalığı derinin hemen altında yağ bezelerinin birleşmesi anlamına gelir. Kist genellikle o kadar korkutucu bir hastalık değildir. Fakat bilhassa fark edilen kistlere müdahale edilmez ise kistler kişide ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Basit kistler genellikle kişinin vücudunda oluştukları zaman çoğu durumda fark edilmezler ve bu kistler zamanla kişi bunu bilmeden kendi kendine yok olur giderler.

Bazı kistler ise vücutta bulundukları yerde mikrobal enfeksiyon kaparak oldukları halden çok daha tehlikeli bir hale dönüşebilirler.

Genellikle bu tehlikeli kistleri kişi nasıl ayırt edebileceğini bilmez. Kistler yani tehlikeli veya tehlikesiz olan kistler aynı boyutta olabilirler. Fakat bilhassa tehlikeli kistler kişi el ile muayene yaptığı zaman sert olan kistlerdir.

Bu noktada aklımıza gelen ilk soru, sert olmayan kistler var ise bir şey yapmaya gerek yok mu oluyor. Elbette eğer kişi vücudunda herhangi bir kisti fark ettiyse mutlaka vakit kaybetmeden doktora gidip gerekli muayeneleri olmalıdır.

Fakat genellikle basit olan yani tehlikesiz olarak ifade edilen kistler el ile muayene ettiğinizde gayet yumuşak olan ve genelde bazen de yer değiştirebilen kistlerdir.

Tehlikeli olabilecek kistler ise el ile muayene sırasında bölgeye bastırdığınızda kesinlikle yer değiştirmeyen ve sert olan kistlerdir.

Tehlikesiz olarak adlandırılan kistler çoğu zaman kendi kendilerine kaybolurlar. Ancak tehlikeli olabilecek kistler ancak doktor müdahalesi sonrasında temizlenirler.
Bu nedenle vücudunuzda herhangi bir kisti fark ettiğiniz zaman kesinlikle beklemeden gerekli tetkikleri yaptırmanızda fayda vardır.

Kist Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Doktor kistin özelliğine göre kist için gerekli tedavi yolunu belirler. Doktorlar genellikle kistlerde ilaç tedavisini ön plana alsalar da gerekli durumlarda cerrahi müdahaleyi de seçebilirler.

İlaç tedavisi genelde kistleri küçültmeyi ve zaman içerisinde yok etmeyi hedefleyen antibiyotik ilaçlardan oluşmaktadır.

Bazı durumlarda doktorlar cerrahi müdahale öncesinde de kısa bir süreliğine kişiyi ilaç tedavisine alabilir.

Kist Tedavisinde Kullanılan İlaç İsimleri
Kist tedavisinde kullanılan ilaçlar arasında genellikle Ponstan Forte Film Tablet ve Cyclo-Progynova Draje ilaçları bulunmaktadır.

Kist İçin Tedavi Yöntemleri
Kist tedavi yöntemleri arasında soğan kürü tedavisi, doğal tedavi yöntemleri, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Volkan dedi ki:

  Bu sivilceden kalan bir kist var 1 .cm civarı belki daha küçük ponstan dorte işe yararmı ?

 2. nino dedi ki:

  kuru sogan tedavisi nasil yapabiliris?

  1. Fatoş dedi ki:

   1 orta boy kuru soğanı 4 e böl musluk suyu hariç 2 bardak suyu kaynat soğanları içine at 5 dk sonra hazır günde 2 bardak yemekten sonra iç inşallah fayda görürsün

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder