Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Yeşil çay, oolong çayı ve siyah çay (ülkemizde en çok tercih edilen) aynı bitkiden üretilir. Yani siyah çayın yaprakları ile yeşil çayın yaprakları aynı .Aralarındaki tek fark işlenme şekilleridir. Siyah çay biraz daha fazla işlenir, daha fazla işlemden geçirilir. Uzmanların yeşil çayı sık sık dile getirmesinin sebebi daha az işlendiğinden dolayı besleyici özelliğinin siyah çaya oranla daha fazla olmasıdır.

Aynı bitkiden üretilmesine rağmen siyah ve yeşil çay arasındaki farkın ne olduğu kısa bir hatırlatmadan sonra gelelim asıl konumuza “yeşil çay zayıflatır mı?

Son zamanlarda televizyonda ve İnternet ortamında çok sık “yeşil çay içtim zayıfladım” reklamlarıyla karşılaşıyoruz. Yeşil çay asla ve asla tek başına sizi zayıflatmaz. Sadece yeşil çay içerek zayıflamanız mümkün değil. Örnek verecek olursak bir kişi günde 2000 kaloriye ihtiyaç duyar. İhtiyaç duyduğu kaloriyi karşıladığı sürede kilosu aynı kalır. Fazlasını alırsa şişmanlar, kalori miktarını düşürürse zayıflar. Kilo vermek için öncelikle 2000 kaloriyi 1700 kalori civarına çekmeniz gerekiyor. Daha sonra çayınızı için. Ayrıca kimse 7-10 gün gibi kısa sürede kilo veremez. Düzgün diyet yapar ve spora önem verirseniz yaklaşık 2 ay içerisinde gözle görülür bir fark yaşarsınız. Ama dediğiniz gibi diyet ve spor önemli. Yeşil çay içerek zayıflayamazsınız.

3 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.