İPUÇLARIM

Evde Ütü Masası Örtüsü Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Evde Ütü Masası Örtüsü Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Ütü masaları ne kadar sağlam kalsalar da genelde kısa bir süre sonra ütü masası örtüleri ya yanıyor, ya kirleniyor ya da herhangi bir sebepten dolayı eski şıklıklarını kaybediyorlar. Böyle bir durumda bilhassa ütü yapmayı sevmeyen hanımların canını sıkıyor.

Bu yüzden bugün kendi ütü masanızın örtüsünü kendi istediğiniz kumaşı seçerken kendinizin evde kısa bir sürede nasıl hazırlayacağınızı öğreneceğiz.

Gerekli Malzemeler
Ütü, yetecek kadar kumaş, dikiş makinesi, makas, cetvel ve kurşun kalem.

Evde Ütü Masası Örtüsü

utu masasi ortusu 1Seçmiş olduğunuz kumaşı düz bir masaya ya da yere serin ve ütü masanızı ters bir şekilde kumaşın üzerine yerleştirin.

utu masasi ortusu 2Daha sonra ütü masanızın hemen yan taraflarından cetvel ile 9 cm uzunluğu ölçü alarak ara ara tüm ütü masanızın çevresin boyunca kurşun kalem ile işaretleyin.

utu masasi ortusu 3İşaretlediğiniz kumaş bölgelerini makas ile kesin. Çok düzgün kesmenize gerek yok çünkü zaten görünmeyecek kesilen uçlar.

utu masasi ortusu 4Sonra kumaşın kenar kısımlarını birer cm içe doğru iki defa katlayın.

utu masasi ortusu 5Katlama yerlerini ütüleyin.

utu masasi ortusu 6Sonra aynı katlama yerlerini sadece ütü masanızın sivri olan tarafına denk gelen bölgeleri bir kez daha katlayıp yeniden ütüleyin.

utu masasi ortusu 7Sivri olan ve iki kere katlanıp iki kere ütülenmiş olan yerlere bu defa toplu iğneleri geçirin ki dikiş sırasında daha rahat edebilesiniz.

utu masasi ortusu 8Daha sonra kıvırma yerlerini makinede dikin. Ama mutlaka sonda boşluk bırakmayı ihmal etmeyin. Ayrıca dikim yaparken en sondan değil kumaş kıvrımının dış tarafından dikin. Yani biraz sonra içerisine lastik ya da kalın bir ip geçirebilecek kadar boşluk kalmasına özen gösterin.

utu masasi ortusu 9Bıraktığınız boşluktan ip ya da lastiği tüm ütü masası örtüsüne geçirin. Eğer ölçülerinize güveniyorsanız lastik eğer ufak tefek yanlışlıklar var diyorsanız kalın bir ip geçirmeyi tercih edebilirsiniz.

utu masasi ortusu 10Ve kumaşı ütü masanıza geçirin. Lastik ile yapmışsanız zaten direk örtü geçecektir ama ip ile yaptıysanız örtüyü geçirin ve iplerin ucunu çekip örtüyü masanıza göre uyarlayın.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.