Sakız Lekesi Nasıl Temizlenir?

Sakız Lekesi Nasıl Temizlenir?

Yapışmış olan sakızı giysiden temizlemeye çalışmadan önce giysiye yapışmış olan sakızın iyice sertleşmesini bekleyin. Eğer sakızın hızlı bir şekilde katılaşmasını sağlamak istiyorsanız kıyafeti dondurucuya koyabilirsin. Daha sonra iyice katılaşmış olan sakızı keskin olmayan bir bıçak ile daha sonra lekenin üzerine sirke ve bulaşık deterjanı ya da başka bir temizleme sıvısı ilave ederek temizleyin.

Kuru ve eski sakızları fıstık ezmesi yumuşatabilir. Ancak fıstık ezmesi yüzünden temizlemesi zor olan yağ lekeleri oluşabilir.

Eğer sakız halıya bulaşmışsa sakızı halıdan çıkartmak için küçük buz kalıplarını temiz bir plastik torbanın içine koyarak bir süre boyunca halının üzerinde bekletin. Bu sayede halı üzerindeki sakız çabuk bir şekilde ve daha kolay bir şekilde parçalanıp kırılarak halının üzerinde temizlenecektir.

Halının üzerinde kalan küçük sakız artıklarını temiz bir tırnak makası ile halıdan çıkartabilirsiniz. Bilhassa halınızın arka tarafı sentetik lastik veya lastik ise sakız izlerini tamamen yok etmek için kuru temizleme sıvısı veya karbon tetra klor kullanabilirsiniz.

Döşemelikler üzerinden sakız lekesini çıkarmak için ilk önce sakızı dondurun. Sakız donduktan sonra sakızın büyük bir kısmı kazınıp çıkartılabilir. Daha sonrasında lekenin üzerine kuru temizleme sıvısı veya karbon tetra klor uygulanarak lekeli olan bölge temizlenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder