İPUÇLARIM

Ihlamur Kaç Kez Kaynatılır, Ihlamur Kaç Gün İçilir?

Ihlamur Kaç Kez Kaynatılır, Ihlamur Kaç Gün İçilir?

Artık kış aylarına hoş geldin dediğimiz zamanlardayız. Ve bu yüzden de ıhlamura çok daha fazla ihtiyacımız var. Bilindiği üzere ıhlamur şu anda gerçekten yüksek fiyatlara satılmaktadır ve ne kadar süre bu fiyatlarda kalacağı da belli değildir. Bu nedenle artık ıhlamuru düzgün bir şekilde saklayıp çok uzun bir süre boyunca muhafaza etmek çok daha önemli bir konu oldu.

Bilhassa kış aylarında insanları grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı hem koruyan hem de bu rahatsızlıkların tedavisinde ıhlamur kullanılmaktadır.

Ihlamur grip ile nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı insan vücudunun direncini artırır, ıhlamur mide hazmını düzenlemeye yardımcıdır, mide salgılarını arttırır, bilhassa öksürük için sürekli olarak kullanılır, kişiyi sinir rahatsızlıklarından korur ya da kişinin sinirlerinin yatışmasına yardımcı olur. Bunların dışında ıhlamur bilindiği üzere migren adı verdiğimiz ve kişiye çok sıkıntılı zamanlar yaşatan ağrıları hafifletir ve kişiyi korur.

Ihlamur Kaç Kere Kaynatılır?

Ihlamur bitkisi gerçekten çok şifalı bir bitkidir. Fakat bu bitki gereğinden fazla kaynatılır ya da gereği gibi oranlarda su eklenerek kaynatılmazsa kişiye, kişinin beklediği şifaları zamanında ya da yeteri kadar sağlayamayabilir.

Genellikle insanlar ıhlamur bitkisini su dolu bir demliğe koyarlar ve ıhlamur suyu kaynayana dek ocakta bekletirler. Ancak ıhlamuru bu kaynatma yöntemi uzmanlar tarafından tasvip edilen bir yöntem değildir.

Ihlamuru kaynayana dek ocakta bekletmek demek ıhlamur bitkisinin şifalı özlerini ve içerisinde barındırdığı bol vitamini yok etmek anlamına gelmektedir. Ihlamuru bu duruma getirmek demek ıhlamurun şifa verme özelliğinin yok olması demektir.

Ihlamuru asıl kaynatma yöntemi ise ıhlamurun temiz su ile dolu olan bir demliğe çok fazla olmayacak şekilde konması ve yavaş ısıda kaynatıldıktan sonra ıhlamurun kaynamış olan sıcak suyun içerisinden alınması ve farklı temiz bir kaba konulmasıdır. Farklı kaba alınan ve ilk kaynamış sudan hemen çıkartılan ıhlamur bitkisinin üzerine yeni kabın içindeyken sıcak su dökülmesi ve kendi kendine demlenmeye bırakılmasıdır.

Yani ilk önce ıhlamur ilk partide demlikte kaynama noktasına gelene dek ilk bitki pisliği atılmalı ve sonrasında temiz kapalı bir demliğe alınarak üzerine sıcak su dökülüp kendi kendine birkaç dakika demlenmeye bırakılmalıdır.

Bu yöntem ile hazırlanan ıhlamur çayları ya da şifa karışımları ile ıhlamur bitkisinden çok daha verimli bir şekilde faydalanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Esin dedi ki:

  İlk kaynatmaya rengi çikmiyor zaten. Ben 2. Gun de içiyorum.

 2. reyyan defne dedi ki:

  kaynattıgımız ıhlamuru bır gunden fazla kullanabilirmiyiz ??

 3. reyyan defne dedi ki:

  diyelim ki kaynattığımız ıhlamurdan arttı. ertesi gun tekrar ısıtıp içebilir miyiz ??

  1. Ömer efe dedi ki:

   bu soruya cevap arıyarak geldim bulamadık hayırlısı olsun

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.