Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer giysiniz dondurma lekesi oldu ise hiç vakit kaybetmeden soğuk su ya da sodalı su ile giysinizin lekeli kısmını silin. Ya da en az yarım saat kadar enzim ıslatma solüsyonu içinde bekletin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

Bu işlemden sonra hala yağ lekesi var ise ister kuru temizleme sıvısını isterseniz de karbon tetra klor yağ çözücüsünü ile lekeli olan kısmı silin. Temizleme bezinizin yağ elementini emebilecek türde bir bez olması işinizi kolaylaştıracaktır.

Sütlü Kremalı Dondurma Lekesi

Eğer dondurma lekesi ağır bir dondurmadan geldiyse yani kremalı ağır yağlı bir dondurmadan, giysinin lekeli olan kısmını soğuk suyun altında iyice durulayın. Deterjanı bir kapta iyice köpürtün ama deterjan suyunun soğuk su olmasına dikkat edin.

Soğuk deterjan köpükleri ile ya da ön yıkama enzim solüsyonu ile lekeli olan kısmı iyice ıslatın. Her zaman yıkadığınız gibi giysiyi yıkayın ama soğuk suda. Çünkü sıcak her zaman için lekelerin yerleşmesine neden olur.

Eğer hala yağ izleri var ise kalınca temiz bir bezin üzerine kuru temizleme sıvısı damatlın ve lekeleri iyice silin. Daha sonra giysiyi iyice havalandırın ve normal olarak yıkayın.

Süt lekesinin iyice sindiği eşyalarınızı soğuk su ile silin. Ardına bir süre bekletin ve yine soğuk su ile iyice yıkayın. Sonrasında açık havada kurutun. Eğer giysiniz kuru temizleme gerektiriyor ise doğal deterjan solüsyonu ve birkaç damla da amonyak kullanarak kuru temizleme masrafından kurtulabilirsiniz. Unutmayın bu temizleme malzemeleri kesinlikle ipek ya da yün kumaşlar üzerinde kullanılmaz. Sonunda da soğuk su ile yıkayarak giysinizi kurtarın.

Halı üzerindeki lekeleri hemen spatula ya da benzeri bir alet ile hafifçe kazıyın. Halınızın zarar görmemesine dikkat edin. Ilık suyun içine çamaşır deterjanı koyup iyice köpürtün ve sadece köpükleri kullanarak halınızı silin. Halıyı fazla ıslatmamak için bu sırada temiz peçete ya da havlu ile ıslaklığı emdirin. Daha sonra temiz nemli bezler ile halıyı silin.

Yağ lekesi hala halıda kaldı ise ve halınızın taban kısmı plastik ise halıyı fazla ıslatmadan kuru temizleme sıvısı ile lekeli kısmı silin. Kuru temizleme sıvısı bulamıyorsanız boraks ve suyu macun haline getirip leke için kullanabilirsiniz. Macun leke üzerinde kuruduktan sonra macun kalıntılarını elektrikli süpürgeniz ile iyice süpürün.

Eğer ilk defa kuru temizleme sıvısı kullanıyorsanız ya da ilk defa leke çözücü kullanıyorsanız halınızın ve giysilerinizin görünmeye bir yerinde leke çıkartma işleminden önce mutlaka test etmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder