Adet Sancıları Ve Tedavisi

Adet Sancıları Ve Tedavisi

Kadınlar regl dönemlerinin ağrılı geçmesinden hoşnut olmasalar dahi ağrılı regl olma durumu gayet normal bir durumdur. Ağrılı regl döneminde yaşanan ağrılar iki farklı çeşide ayrılmaktadır.

Adet döneminin öncesinde yaşanan kısa bir süre devam eden ağrılar su veya kan toplanması yüzünden ortaya çıkan ağrılardır. Bu çeşit ağrılar su toplaması veya karın şişmesi durumları ile beraber yaşanır ve ilk kan gelmesi sonrasında azalmaya başlar.

Spazma bağlı olan ağrılar ise rahim zarı attığı sırada meydana gelen kas krampları sonucu ortaya çıkan ağrılardır. Bu tür ağrılar kanamanın başlaması ile birlikte başlar ve bazen de birkaç gün boyunca da sürebilir.

Bitkisel Tedavi

• Adet sancısı için genel olarak tedavide aynı miktarlarda ahududu yaprağı ile kantaron ve civanperçemi fincan başına 1 tatlı kaşığı kadar hazırlanabilir. Ağrılar devam ettiği sürece ihtiyaç doğrultusunda içilmeye devam edilebilir. Su ya da kan toplanması nedeni ile meydana gelen ağrılarda bir tatlı kaşığı kadar aslankuyruğu ya da güvercin otu spazma bağlı olan ağrılar için de Manisa lalesi ile papatya eklemelisiniz.
• Adet dönemi ağrılarında her zaman için başarılı olan yöntem masaj yöntemidir. Bunun için bir tatlı kaşığı kadar badem yağı ile beş damla fesleğen ve beş damla kadar biberiye karıştırıldıktan sonra bu karışım ile kasık kemiği arasında olan bölgeye hafif hafif masaj yapılmalıdır.
• Spazma bağlı olan ağrılar için ağrı başladığı zaman yarım bardak kadar sıcak suya 20 ila 25 mili litre kadar siyah alıç tentürü eklenerek içmek bilinen en kolay yöntemlerden birisidir. Bu şekilde alınan bir doz genellikle sorunu çözmek için yeterlidir.
• Adet zamanında üreme sistemi ile rahmi güçlendirmek için civanperçemi ile ahududu yaprağı çayı içilebilir. Fakat eğer gebe kalmayı planlıyorsanız bu bitkileri kesinlikle kullanmayın.
• Adet dönemi öncesinde eğer hayatağacı tentürü kullanılır ise hormonal fonksiyonların düzenlenmesi sağlanır.

adet sancisiAğır Adet Dönemi
Adet kanamasının çok fazla bir şekilde meydana gelmesinin nedeni genelde tümöre bağlı sebeplerden dolayıdır. Bazı bayanlar adet dönemleri her zaman için ağır bir şekilde geçirirler ayrıca bu bayanların birçoğu çoktan bitkinlik ya da anemi gibi sorunları benimsemişlerdir.
Fakat bazı bitkiler yukarıda saydığımız bazı durumları tedavi edebilir. Ancak aylık regl düzeninde belirgin bir şekilde değişimler gözlenmiş ise tıbbi müdahale şart demektir.

Bitkisel Tedavi
• Cezayir menekşesi, turnagagası, beyaz ısırgan, çobançantası, kadife çiçeği, ahududu yaprağı, fındık otunu iyice demleyin ya da kaynatın. Örnek vermek gerekir ise ahududu yaprağı, fındık otu ve çobançantası bitkilerini karıştırın ve demleyin. Hazırladığınız bu karışımdan günde 2 fincan kadar içebilirsiniz. Adet dönemi boyunca eğer isterseniz günlük dozu 4 fincana kadar dahi çıkartabilirsiniz. Hazırladığınız bu demleri günlük olarak içtiğiniz kahve veya çaya alternatif bir içecek olarak düşünüp içebilirsiniz.
• Anemiyi engelleyebilmek için de özellikle demir açısından zengin olan besinleri örneğin suteresi, kırmızı et, Frenk üzümü veya kayısı gibi besinleri ayrıca da maydanoz ile ısırgan gibi bitkileri tüketin. Bunların dışında 200 mili gram kadar Çin melek otunun kapsüllerini almayı ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder