Gebelikte Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Gebelikte Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılır?

Pelvis yani çatı muayenesi gebeliğin 34 ila 35. haftalarında yapılmaktadır. Pelvis yani çatı muayenesi rahme uygulanan bir muayenedir. Bu muayene hem bebek hem de anne için gerekli olan çok önemli bir muayenedir.

Bu muayenede uzman gebede dış genital bölge, rahim ve kemik çatının özelliklerini inceler.

Neden Çatı Muayenesi Yapılır?

Bu inceleme de bebeğin büyüklüğü ile anne karnındaki duruş pozisyonunu birbirleri ile karşılaştırıp hem anne hem de bebek için gerekli olan uygun doğumun hangisi olduğuna karar verir.

Örneğin eğer anne karnındaki bebek çok iri bir bebek ise ve annenin çatısı dar ise bu normal doğumun kolay olmayacağına işarettir ve doktor anneye normal doğumu değil sezaryen doğumu hem anne hem de bebeğin sağlığını göz önünde bulunduğu için tavsiye edebilir.

Çatıdaki darlık 3 farklı noktada olabilir ve çatıdaki en üst noktada yer alan darlık çatı muayenesinde fark edilemez. Fakat çatı muayenesinde çıkımdaki ve ortadaki darlık fark edilebilir. Bu durumda doktora doğum hakkında net bir görüş açısı sağlar. Bu noktada eğer doktor anneye normal doğum değil de sezaryen tavsiye ediyor ise annenin bu karara uyması hem kendi hem de bebeğinin sağlığı açısından çok önemlidir.

Fakat elbette annenin sezaryen doğumu istememe hakkı vardır. Ama genelde bu gibi durumlarda sağlık sorunları ortaya çıkar ve annenin ya da bebeğin sağlığı tehlikeye girer ve bu yüzden de doğum genellikle yarıda kesilir ve bu sefer mecburi olarak sezaryen ile doğum yaptırılır. Bu yüzden doktorun tavsiyesine zamanında uymak anneyi de bebeği de acıdan ve huzursuzluktan ayrıca önemli sağlık sorunlarından kurtaracaktır.

Çatı Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

https://www.youtube.com/watch?v=lxk7IIfNlW0

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder