Gözlerde Yanma Sebepleri ve Tedavisi

Gözlerde Yanma Sebepleri ve Tedavisi

Gözlerde tıpkı diğer organlarımız gibi belirli faktörlerden etkilenerek çeşitli şekilde rahatsızlıklar yaşamaktadır. Bu gibi durumların başında göz yanması gibi etkenler gelmektedir.

Vücudumuzda bulunan en önemli organlarımızdan biri gözümüzdür.

 

Göz Yanmasının Sebepleri

En sık rastlanan göz yanması sebepleri arasında Konjonktivit denen viral ve bakteriyel etkenler gelmektedir. Ayrıca göz yanmasına birçok farlı neden sebep olmaktadır.

Bu nedenler arasında Kaşıntı, kuru göz, yabancı cisim, polen, arpacık, göz hastalıkları gibi etkenler bulunmaktadır.

Gözlerde Yanma Hissi Neden Olur?

 

Birçok çevresel faktörde göz yanması sebepleri arasında yer almaktadır. Göz yanması, göz pınarı dediğimiz gözün burna yakın kısmında meydana gelen sulanma beraberinde yakınmadır.

Gözde meydana gelen yanmalar özellikle uzun süre devam ediyorsa ve kendini sık sık tekrarlıyorsa başka bir sağlık sorununuz olabilir. Göz yanması sebepleri çeşitli hastalıkların başlıca belirtisi olabilir.

Bu nedenle bu rahatsızlığı yaşamanız halinde mutlaka bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Bu sayede önemli olabilecek ve göz sağlığınızı olumsuz olarak etkileyebilecek sorunların da önüne geçmiş olursunuz.

Göz yanması ortaya çıktıktan sonra akıntı, kaşınma, aşırı göz yaşı, kanlanma ve sulanmanın yanı sıra gözde ağrı da meydana gelmektedir. Bu göz yanmasının sebebini araştırarak neyin iyi gelebileceği öğrenilmeli ve uygulanmalıdır.

Göz Yanmasında Çevresel Faktörler

Göz yanması sebepleri arasında en çok görülen etken çevresel faktörlerdir. Bu faktörler rüzgar, toz, sigara dumanı, güneş, kirli hava, klor gibi etkenlerdir. Tüm bu faktörler arasında bulunan etkenler göz yanmasına sebep olabilmektedir. Bu etkenler sonucu göz yanması yaşamanız halinde bu etkenlerden uzak durmanız gerekmektedir. Özellikle güneş ışınları göz yanması gibi sebeplere neden oluyorsa önlem amacı ile mutlaka güneşe çıkarken güneş gözlüğü takmanız gerekmektedir. Rüzgârlı havalarda gözünüzü korumaya özen göstermek, çok fazla klor içeren havuzlarda koruyucu gözlük takmak, sigara içilen ortamdan uzak durmak yaşayacağınız olası göz yanması sorunların önüne geçmek için önlem olmaktadır.

Göz Yanmasına Sebep Olabilen Hastalıklar

Göz yanmasına sebep olabilecek birçok hastalık olabilmektedir. Bu nedenle göz yanmasının arkasındaki asıl neden araştırılmalıdır. Bu hastalıklar arasında çok fazla yaygın olan

  • Göz kuruluğu
  • Göz Nezlesi
  • Bakteriyel Enfeksiyonlar
  • Işık korkusu

 

Bu gibi hastalıklar göz yanmasının başlıca sebepleri arasında gösterilmektedir. Tedavi edilmediği halde gözde sık sık yanma meydana gelebildiği gibi göz kayıpları gibi sorunlara da neden olabilmektedir.

 

Göz Yanmasına Neden Olan Alerjik Faktörler

Göz yanmasının bir diğer nedeni ise alerjen faktörlerdir. Bu faktörler gözde yanma meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Polen, küf mantarı, parfümler, kolonyalar, hayvan tüyleri gibi etkenler göz yanmasına neden olur. Mevsimsel olarak baş gösteren polenler kimilerinde hiç bir sorun yaratmazken kimilerinde ise alerjik reaksiyona neden olabilmektedir.

Bu reaksiyonların başında gözde yanma gibi etkiler gelmektedir. Bu gibi durumlarda bahar aylarında fazla ağaçlık alanlarda bulunmamak gerekmektedir.

Ayrıca günlük hayatta çok sık kullanılan parfüm, deodorantlar ve kolonyalar bünyesi olumsuz etkileyerek göz yanması gibi olumsuzluklar yaşanmasına zemin hazırlar. Tüm bu etkileri göz önüne alarak önlem almanın yanı sıra doktor kontrolü önemlidir.

Göz Yanmasına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer

Göz yanması gibi bir rahatsızlık yaşıyorsanız ilk etapta doktor muayenesi uygulamanız gereken ilk durumdur. Bunun dışında evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler bulunmaktadır.

Bu yöntemler sayesinde hayatınızı olumsuz etkileyen göz yanması sıkıntısını en az seviyeye indirebilirsiniz. Gözlerinizde yanma hissi var ise göz kapağınıza hafif şekilde su vurmak yada ıslak temiz bir mendil ile göz etrafını temizlemek yanma hissini giderebilir.

Yan etkisi bulunmayan bu yöntemi her zaman uygulayabilirsiniz. Soğuk çay poşetleriyle gözünüzü dinlendirerek yanma sorununu çözebilirsiniz. Çay banyosu göz yanması dâhil göz yorgunluğuna da iyi gelecektir.

Çayı gözünüze uygulamak için demlediğiniz çayı oda sıcaklığına getirin, daha sonra temiz bir pamuk yardımı ile gözünüzü kapatarak 5 dakika masaj yapın. Ayrıca doğal gül suyunun göz çevresinde morluk ve siyahlıları giderme özellikleri bulunmaktadır.

Göz yanması yanı sıra bu gibi sorunlar için de etkili olan gül suyu için temiz bir pamuğa gül suyu damlatıp 15-20 dakika göz çevrenize koyarak bir süre göz kapağınızda bekletmeniz gerekiyor.

Bu sayede sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder