Bitkisel Sabunların Faydaları Nelerdir?

Bitkisel Sabunların Faydaları Nelerdir?

Bitkisel sabunların faydaları saymakla bitmez ancak bitkisel sabunlar genel olarak hem sağlık hem de güzellik bakımından şifa dağıtırlar. Bitkisel sabunlar kemoterapiden kaynaklanan rahatsızlıklara, egzamaya, saç dökülmesinden, kepek sorununa, stresten, yanık tedavisine ve daha pek çok hastalık ve bakım ihtiyacına göre hazırlanırlar. Peki, hangi bitkisel sabun hangi bakım ihtiyacına ya da hastalığa iyi gelir? Şimdi isterseniz gelin hep birlikte hangi sabunun hangi bakım ihtiyacına cevap verdiğini ve hangi hastalığa şifa olduğunu hep birlikte öğrenelim.

Bitkisel Sabunların Faydaları Nelerdir?

Aloovera Sabunu; Bu muhteşem sabun hem siyah noktalar hem de sivilceler üzerinde etkili bir bitkisel sabundur. Ayrıca cildi nemlendirdiği gibi cildi pürüzsüzleştirir, kaşıntıyı giderir, sedef hastalığının tedavisinde yardımcıdır.

Argan Sabunu; İçeriğindeki E vitamini sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Saçın zarar görmesini engeller, saç derisindeki kan dolaşımına yardımcıdır, cildi nemlendirir, yumuşatır ve cildin kurumasını önler. Eğer kuru bir cilde sahipseniz bu sabunu düzenli olarak kullanırsanız cildinizi nemlendirebilirsiniz. Argan sabunu kullanmak için belirli bir cilt yapısına sahip olmanıza gerek yok. Çünkü bu sabun her cilt tipi için ideal bir bakım sağlar. Ayrıca bu sabun hem cildin yaşlanmasını yavaşlatır hem de cildin yenilenmesini sağlar. Bu sabun cildi kötü hava şartlarına, aşırı güneşe, soğuğa, çatlaklara ve ciltte stres oluşumuna karşı cildi korur.

Bergamut Sabunu; Bu sabun özellikle kürler halinde kullanılır ise egzaman tedavisinde yardımcıdır.  Ayrıca bu sabun yorgunluğu ve stresi aldığı için bilhassa ayak terlemelerinde etkilidir. En önemli özelliklerinden biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir.

Ardıç Katran Sabunu; Eğer bu sabun sürekli olarak kullanılır ise vücuttaki yenilenebilen hücrelerin hareketlerini hızlandırır. Ancak bu sabun cilt üzerinde kuruluk yapan bir etkiye sahiptir ve bu yüzden de sırt ya da vücutta meydana gelen sivilce ve iltihapların temizlenmesinde rol oynar. Ayrıca bu sabun uyuz, cilt kaşıntısı, varis ve cilt kaşıntısına faydalı olan bir sabundur.

Kantaron Sabunu; Bu sabun özellikle kemoterapiden kaynaklanan ve deride oluşan döküntülerin ve hatta tahrişlerin, yanıkların ve yaraların tedavisinde yardımcıdır. Ayrıca bu sabun ile ılık suda olmak şartıyla yapılan banyolar sayesinde yüksek ateş düşer.

Acıbadem Sabunu; Bu sabun çok uzun bir süre boyunca kullanılır ise ciltte yağlanmaya neden olur. Ayrıca bu sabun sayesinde kişi stresten ve yorgunluktan kurtulur, çatlak ya da kuru cilt bakımında oldukça etkilidir ve cildi pürüzsüz bir hale getirir. Bu sabun ayrıca sadece köpüğü kullanılmak şartı ile saçlara da uygulanır. Fakat sabun yaralı cilt üzerinde kullanılır ise o zaman bazı kişilerde ciltte yanmaya neden olabilir. Eğer saç dökülme sorununuz varsa bu sabun sayesinde saçlarınız yeniden kendini toparlayacaktır.

Üzüm Çekirdeği Sabunu; Bu sabun ile varis sorununuzun giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu sabun hem yaşlanmayı geciktirir hem ciltte onarıcıdır hem de cildi sakinleştirir. Bu sabun düzenli olarak kullanılır ise cildi nemlendirdiği gibi cilt üzerinde görünmez ince bir tabaka oluşturup derideki sıvı kaybını önler ve cildin nemli kalmasını sağlar.

Biberiye Sabunu; Bu sabun sayesinde cildiniz rahatlar, zindeleşir, kepeğe faydalıdır ve saçlardaki fazla yağı alır.

Elma Sabunu; Bu sabun özellikle kepekli ve yağlı saçlar için uygun bir sabundur. Ayrıca oldukça güçlü bir antioksidandır ve ciltte meydana gelen yara ve kızarıkları tedavi eder.

Fesleğen Sabunu; Bu sabun özellikle selülit sorununa çok iyi gelir. Eğer bu sabun ile sıcak bir banyo yaparsanız hem gut hastalığı hem de kanda olan ürik asidi azaltmış olursunuz. Düzenli olarak kullanılır ise cildi taze tutar ve ciltte sivilce oluşumunu engeller. Bu sabun ayrıca haşerelere ve sivrisineklere karşı etkilidir.

Yeşilçay Sabunu; Bu sabunun canlandırıcı, rahatlatıcı ve zindelik verici etkileri bulunmaktadır.

Çam Kerebentin Sabunu; Bu sabunu yağlı bir cilde sahipseniz kullanmanız en sağlıklısıdır. Bu sabun sayesinde sivilce ve akneden kurtulduğunuz gibi aynı zamanda cildinizi de sıkılaştırmış olursunuz. Yine düzenli olarak kullanılır ise yanık ve yaralara iyi gelir. Sorunlu ciltlerde ise kısa zamanda cildin pürüzsüzleşmesini ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Okaliptus Sabunu; Bilhassa kullanılan ilaçlar sonucunda ortaya çıkan deri dökülmelerinde köpüğü kullanılır ise şifa verir. Bu sabun ayrıca hem kasları gevşetir, hem mikropları yok eder hem cildi rahatlatır hem saç dökülmelerini engeller hem de kepeği yok eder.

Çilek Sabunu; Bu sabun cildi beşleri gözeneklerin sıkışmasına yardımcıdır, cildi gerer, vücuda direnç sağlar, cildi güzelleştirir ve tazelik verir.

Portakal Sabunu; Bu sabun özellikle yağlı cilt için uygun olan bir sabundur. Bu sabun sayesinde akne ve sivilce sorunu yok olur, cilt sıkılaşır, yara ile yanıklara iyi gelir, cildi besler ve cildin güzelleşmesini sağlar.

Kükürt Sabunu; Bu sabunu kuru cildi olan kişiler kesinlikle kullanmamalıdır. Bu sabun bilhassa yağlı cilt nedeni ile ortaya çıkan sivilcelere çok iyi gelir, ancak sivilce sorunu için bu sabunun düzenli olarak kullanılması gerekir. Ayrıca cilt üzerinde olan ölü tabakayı soymak sureti ile cildi zararlı organizmalardan arındırır.

Zambak Sabunu; Bu sabun sadece kırışıklıkları gidermekle kalmaz ayrıca cildi gerer, bakım yapar, cildi gençleştirir ve gözaltındaki kırışıklara dahi iyi gelir.

Gül Sabunu; Ciltteki siyah noktaları temizler, vücuttan stresi atar, cildi yumuşatır ve cilde muhteşem bir koku verir.

Isırgan Otu Sabunu; Bu sabun tırnak etinde bulunan iltihaplanmayı alır, tırnakların güçlenmesini sağlar, kırışıkları giderir, selüliti azaltır, egzama tedavisinde kullanılır, vücudun ısı dengesini sağlar, saçı besler, dökülen saçları dahi yeniden çıkartabilir ve saç dökülmelerini engeller.

Kuşburnu Sabunu; Bu sabunu makyaj yapmadan önce cildinize uygularsanız hem makyajınızın kalıcılığını sağlar hem de daha da parlamasına yardım edersiniz. Eğer cildiniz normal ya da kuru ise o zaman bu sabunu cildinizin üzerinde bir süre boyunca bekletebilirsiniz. Bu sabun yüze günde sadece 1 defa uygulanabilir ancak el ve vücut için bir defadan fazla da kullanılabilir.

Süt ve Ballı Sabun; Cilde enerji verir, pürüzsüz olmasını sağlar, yumuşatır, besler, canlılık verir ve cilde ipeksi bir görünüm verir.

Havuç Sabunu; Bu sabunun köpüğünü yaz aylarında güneşlenme öncesinde cildinize uygular ve yıkamadan bu şekilde güneşlenirseniz hızlı ve kalıcı bir şekilde bronzlaşmış olursunuz. Ayrıca hem cildin bozulmasını engeller hem de cilt yanıklarına iyi gelir.

Yosun Sabunu; Eğer göz çevrenizde kırışıklıklar varsa bu sabunun köpüğü ile düzenli olarak masaj yapın. Bu sabunu düzenli olarak kullanırsanız hem ölü derilerden kurtulur, hem cildinizi yeniler hem antiseptik özelliğinden faydalanır hem de cildinize mükemmel bir bakım sağlamış olursunuz.

İğde Sabunu; Bu sabun cilt kuruluğuna çok iyi gelen bir sabundur ve düzenli kullanılır ise muhteşem koku verir.

Defne Sabunu; Bu sabunun antiseptik, saç diplerinde olan yara ile tahrişleri tedavi etme, ergenlik sivilcelerini giderme, varisleri rahatlatma, mantar ve egzamayı tedavi edici, deri gözeneklerini açıcı ve kepeklere karşı koruyucu özellikleri bulunmaktadır.

Kiwi Sabunu; Bu sabunun çok güzel bir kokusu vardır ve ayrıca selülit tedavisi, nemlendirme özelliği, cildi yumuşatma özelliği ve kas gevşetici özellikleri bulunmaktadır.

Salyangoz Özlü Sabun; Bu sabun kan dolaşımını hızlandırır, hücreleri yeniler, cildi pürüzsüz bir hale getirir, cildi sıkılaştırır, çatlakları giderir, cildi diri ve taze gösterir, cildin dokusunu yeniler ve kırışıkları yok eder.

İnci tozu Sabunu; Bu sabun cildin her bakımdan iyi görünmesini sağlayan bir sabun. Çünkü cilt bakımı için aradığınız her şey bu sabunun içerisinde bulunur.

Bıttım Sabunu; Bu sabun özellikle kepeklenmeyi önler, yağlanmayı giderir ve bilhassa saç bakımı için etkili olan bir sabundur.

 Kekik Sabunu; Bu sabun özellikle antiseptik bir özelliğe sahiptir ve bu yüzden de mantar, egzama, ergenlik sivilceleri, varis, sedef hastalığı, saç diplerinde bulunan tahriş ve yaralara iyi gelir. Ayrıca gözenekleri açar, güç verir, ferahlık verir ve kişiyi rahatlatır.

Papatya Sabunu; Selülit, iltihap, kaşıntı, deri dökülmesi, egzaman kaşıntıları, ağrı kesici, göz kapağı iltihabı giderici bir sabun olmasının yanı sıra birde cildi parlatma özelliğine sahip bir sabundur.

Karanfil Sabunu; Bu sabun antiseptik bir sabundur ve hem metabolizmanın düzenlenmesine yardım eder hem ergenlik sivilcelerine iyi gelir hem ciltteki kırışıklık ve sarkmaları giderir.

Nane Sabunu; Bilhassa gebe bayanlar bu sabunun köpüğü ile göğüslerine masaj uygularlarsa anne sütünü arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca ferahlatır ve ruhsal bunalımları alır.

Kil Sabunu; En önemli özelliği peeling etkisine sahip olmasıdır. Ayrıca ölü deriyi alır, saçı ve cildi canlandırır ve bilhassa yağlı ve hassas cilt yapısı için uygun olan bir sabundur.

Eğer sizde bitkisel sabunları seviyor ve bol miktarda alıyorsanız o zaman bu sabunları çok iyi bir şekilde saklamanız şarttır. Çünkü sabunlar doğru bir şekilde saklanmazsa çok çabuk bir şekilde bozulup şifa ve güzellik verici özelliklerini kaybederler. Bu yüzden sabunlarınızın ömrünü uzatmak için neler yapmanız gerektiğini anlatan yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder