İPUÇLARIM

Ayak Derisinin Sertleşmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Ayak Derisinin Sertleşmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Tüm günün ağırlığını taşıyan ayaklara gerekli önemi ne yazık ki göstermemekteyiz. Günde bir kaç dakikamızı alacak bir kaç küçük bakım sayesinde ayaklarınızda oluşabilecek nasırları önlemek bile mümkündür.

Her gün çorap değiştirip ayakların yıkanması çok önemlidir. Ayaklarınızı yıkamadığınızda çevrenizi rahatsız edecek ayak kokuları oluşacaktır. Bunun yanında ayaklarınızı yıkayarak kan dolaşımınızı hızlandırıp daha sağlıklı ayaklara kavuşabilirsiniz.

Ayak yıkandıktan sonra mutlaka iyice kurutulmalı. Parmak aralarını havlu veya saç kurutma makinesi ile iyice kurutulması gerekir. Parmakların arasında kalan su ayak mantarı oluşumu için uygun zemin oluşturacaktır.

Çorap ve ayakkabı seçimi doğru yapmalısınız. Çorap seçimi yaparken pamuklu çorapları seçmeniz ayak sağlığı için daha uygun olacaktır.

Zaman ile sertleşen ayak derisini yumuşatmak için arada sırada limon suyu ile ovunuz. Ayak derinizde çatlamalar oluştuysa limon suyu canınızı acıtabilir. Bu durumlarda mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim.

İlginizi çekebilecek ayak ile diğer konularımız:

  1. Gece yatarken ayaklarınızın soğuk olmasından şikayetçiyseniz bu konumuza bir göz atmanızı tavsiye ederim.
  2. Ayaklarınızda yorgunluktan dolayı oluşan ağrıları gidermek için buradaki konumuza bir göz atabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Görkem CAN dedi ki:

    Mümkün mertebe kişisel temizliğe ve bakıma özen göstererek bu sıkıntıdan kurtulmak mümkün.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.